Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Hogyan tudhatnék meg többet a...

Hogyan tudhatnék meg többet a nemes őseimről?

Figyelt kérdés

Apai nagymamám révén nemesi családból származok. Nemesi címüket II. Ferdinándtól kapták őseim az 1600-as évek elején. Egészen az 1800-as évek végéig nemesek voltak. Aztán családi viszályok miatt elbuktak (a nagymamám nagyapja paraszt lányba szeretett bele, s elvette, ezért kitagadták) illetve az "öreg" aki kitagadta fiát, elitta/eljátszotta a vagyon nagy részét. Volt egy kúriájuk egy nyírségi községben, annyit tudok erről, hogy állami kézbe került, és az 1900-as évek közepén még megvolt, ugyanis ekkor kb 1940-45 körül elhívták nagymamám szüleit a kúriába, s visszavásárlási jogot kaptak. Azonban ezzel ők már nem tudtak élni, mert szegények voltak, 9 gyerekük volt, s így nem tudták volna fent tartani, ezért lemondtak róla. Engem nagyon érdekelne ez a kúria, úgy tudom, már nincs meg sajnos maga az épület, valószínűleg az enyészeté lett, és lebontották..a pontos címét sem tudom. Viszont szeretném felkutatni, ha csak egy régi fényképet láthatnék róla, már az is jó lenne. Ezt hol lehetne megtudakolni, hogy van-e róla valami dokumentáció? Az adott községben valami levéltárban esetleg? Illetve jó lenne többet tudni az őseimről is..


Köszönöm, ha végig olvastad :)



2021. ápr. 13. 11:08
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
Ja, bocs, nem olvastam végig a kérdés alatt... Azt hittem, felmenők után kutatsz...
2021. ápr. 13. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

mindenesetre itt a kereső, ha érdekel..


[link]

2021. ápr. 13. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
Szia! Nekünk arcanumon van fent a családfánk, talán te is ki tudsz onnan keresni pár nevet, ami mentén elindulhatsz
2021. ápr. 13. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, kérdező, amiért idepofátlankodom, pedig csak annak a nyírségi községnek a neve érdekelne, ahol a kúria állt. Mentségemre szóljon, szintén a Nyírségből származom. :D
2021. ápr. 13. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a választ! :)


Kedves 14-es, Apagy a község neve :)

2021. ápr. 13. 21:27
 16/20 PetheD ***** válasza:

Nemes család kutatásánál máig alapvető Nagy Iván már említett könyvsorozata (Magyarország családai czimerekkel és nemzedékrendi táblákkal). Vannak benne pontatlanságok, de jól használható. Érdemes még megnézni Kempelen Béla Magyar nemes családok című köteteit. Az Országos Levéltárban valószínűleg megvan a nemesi oklevél, és a megyei levéltárban is kell, hogy legyen néhány nemesi összeírás. (A nemességet ugyanis az illetékes megyében is ki szokták hirdetni.)

A kúria ügyében az illetékes megyei levéltárban érdemes volna érdeklődni, és az önkormányzatnál. Ha államosították a kúriát, annak nyoma kell, hogy legyen. Ha igénybe vették (szociális otthon stb. célokra), annak is nyoma kell, hogy legyen a levéltárban.

Ajánlom még Virág Zsolt Magyar kastélylexikon megfelelő kötetét, amelyben a ma már nem létező kúriákat, kastélyokat is feltüntették, sokszor képpel, képekkel. Régi képeslapokon is lehet, megörökítették.

2021. ápr. 14. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 PetheD ***** válasza:

Utánanéztem, sajnos Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéről még nem készült el a kastélylexikon. Megkérdezhetem, a Zoltán-kúriáról van szó?


[link]

2021. ápr. 14. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszod! :)


A nemesi oklevél megvan, az a családban van, és a másolata nálunk is. Illetve egy családfa is. De sajnos a neveken kívül, és a pár sztorin kívül semmit nem tudok róluk :/ Hiába nézem a beszkennelt könyveket, ott is max a neveik vannak meg, illetve hogy mikor kapta a nemesi címet az ősünk.


Mindenképp elmegyek majd a levéltárba és érdeklődöm.


Nem, Szentmiklóssy-kúria volt. Két nemesi családnak is ez volt a neve, a másik valahol Pest megyében volt, nekik meg is van a kúria. De ők nem rokonaink.

2021. ápr. 14. 22:01
 19/20 anonim ***** válasza:

Én elkezdtem feltölteni az általam ismert családfát a familysearch.org-ra és ott néha kiadott találatok más ősökre, de sajnos annál tovább nem jutottam, ameddig amúgy is tudtam.

Az a baj sok esetben, hogy például az én nevem is valószínű meg lett változtatva ilyen-olyan okokból (vagy csak félre lett anyakönyvezve) kb 4-5 generációval ezelőtt (1-2 karakter), és így csak még jobban bonyolítja a keresést.

2021. ápr. 16. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 PetheD ***** válasza:

#19-es: Az 1700-as és 1800-as évek anyakönyveiben lejegyzett névalakok nem feltétlenül a család által használt nevet tükrözik. Az adott "kordivat" (például Kovács, Kováts vagy akár Kovácz, Kovách), vagy az anyakönyvező pap / lelkész, 1895. október 1-től anyakönyvvezető írásmódja egyaránt meghatározhatta, mert régen rendszerint hallás után jegyezték be a neveket.


Másrészt a familysearch.org találatait célszerű összevetni az anyakönyvi bejegyzésekkel (ha elérhető digitálisan, akkor könnyebb, ha nincs, akkor levéltári kutatómunka szükséges), mert az adatbázis készítői (sokszor nem a szakterülettel foglalkozó magánszemélyek) minden jó szándék ellenére nem tudtak minden nevet kiolvasni.


A nevek megváltoztatásának utána lehet nézni.

[link]

2021. ápr. 16. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!