Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Harsányi vezetéknév milyen...

A Harsányi vezetéknév milyen eredetű?

Figyelt kérdés
Annyit találtam róla, hogy a hárs fa nevéből származik. Más információt nem találtam. Tudtok többet? "Tiszta" magyar név lehet(nem zsidó, nem szláv stb)?

2021. aug. 22. 19:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
67%
2021. aug. 22. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Meglepő, de ezt én is megtaláltam xD ez egy község és nem a vezetéknév eredetéről ír.
2021. aug. 22. 19:19
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

A HArsányi név a HArsány községből ered. nyilván voltak ott lakó őseid.

Az i-re végződő nevekkel sokszopr így van.

2021. aug. 22. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim válasza:
88%
kedves kérdező, nem látod az összefüggést?
2021. aug. 22. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
27%
Amugy mi ez a naponta megjelenő milyen eredetű vezetéknév kérdés?
2021. aug. 22. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
85%
MI lenne? az emberek kiváncsiak a nevkük eredetére..
2021. aug. 22. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
37%
Ez oké, én csak arra céloztam, hogy minden nap van egy yilen kérdés, vagy pont minden nap kíváncsi valaki?
2021. aug. 22. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%
a családfában szokott lenni azért. Lehet a tegnapi kérdés ihlette meg.
2021. aug. 22. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
73%
Harsog mint a harsona! Harsány élénk üde színfoltja szürke világunknak.
2021. aug. 23. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyen helységnevek nagyrészt a magyarizáció jegyében készültek mesterségesen. Ha valmi köze van Harsány településhez, akkor nagy valószínűséggel valamilyen ősöd nevét magyarizálták így és adták ezt a nevet, mint Harsányon élő, vagy már ott születettnek. Tehát az eredeti neve neki egy külföldi név volt.


Tekintve, hogy „Nemzetiségi összetételét tekintve Harsány tisztán magyar falunak tekinthető. 1880-ban 6 német, 4 szlovák, és két külföldi anyanyelvű lakosa volt a településnek.”, így ez a magyarizált lehetőség nagyobb valószínűséggel csak akkor áll fenn, ha az ember bármilyen dolgátol függetlenül adták ezt a nevet. De ott van pl Petrovics→Petőfi, tehát simán csak hangzásban hasonló módon is magyarizáltak külföldi neveket. Ilyen lehetőség is van a te neved eredetére.



De lehet, hogy a te Harsányi neved tényleg csak simán harsányra utal, akár már jóval régebbről, és akkor nem magyarizáció, hanem simán csak ráragadt az egyik ősödre. Harsányból származott, ezért ő volt a harsányi ember, így ismerték, ez lett a neve. Ez is nagyon gyakori a helységneveknél.


Aztán lehet, hogy nem ez a Harsány település a névadó, hanem lehet valamelyik más Harsány, pl Körösnagyharsány.


Azt pedig megtaláltad gondolom te is wikin, hogy vagy a hársfa a névadó, vagy egy honfoglaláskori nép, a kabar egyik szavából maradt, és akkor akár az összes harsány és varsány helység nevének eredete ez lehet.

2021. aug. 23. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!