Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Hogy tudnám megtalálni, hogy...

Hogy tudnám megtalálni, hogy mi volt nagypapám eredeti családneve?

Figyelt kérdés

A családban mindenki úgy tudta, hogy a nagypapámék a sváb nevüket magyarosították. A nagypapám halála után viszont megtaláltam az általános iskolai bizonyítványát, aminek a borítóján és 4.-től 7. osztályig egy teljesen más, magyar családnév szerepel, a jelenlegi családnevünk utólag lett mindegyik lap és a borítón szereplő név fölé írva, míg az előző családnév át lett húzva. A névváltoztatás a 60-as évek elején történhetett.


Annyit tudok nagypapám gyerekkoráról, hogy egy magyar-ukrán határon levő kicsi faluban született, majd később költöztek a családostól Soroksárra (így a sváb vonal érthető is hihető volt rengeteg sváb él/élt ott).


Két eshetőségre gondoltam:


1. Tényleg sváb nevük volt eredelieg, amit magyarosítottak, de valamiért a magyarosított nevet megint megváltoztatták. (sváb név-> magyar név-> magyar név)


2. A sváb sztori kamu volt. (magyar név-> magyar név)



máj. 24. 21:02
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
93%

Több lehetöség van, vagy sváb név volt eredetileg, a látott magyar név másé volt vagy esetleg az apja változtatta meg arra, vagy valami miatt akár az elsö nevet újra megváltoztatták (habár ilyenröl nem hallotam eddig)

A születési anyakönyvi kivonata alapján vissza lehet kerestetni az eredeti nevet - mivel egyenesági rokon vagy, kiadján az adatot.

máj. 24. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim válasza:
94%
Sokan az üldöztetések elől cseréltek nevet, az a sváb név lehetett akár zsidó is, de a monarchia korában sok népnevet is németül írtak le. És ha a nagyapád "törvénytelen" származású? Az anyja nevét viselte, aztán valakihez férjhez ment és az nevére vette? Később mégis más nevet választott.
máj. 24. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
65%
Most biztosan én értek félre valamit, de ha a borítón ott van a családnév, akkor mit kell keresni rajta?
máj. 25. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
52%
3, mert más névről tudtak egészen idáig, mint amit találtak.
máj. 25. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
0%
A halotti anyakönyvi kivonaton nem szerepel?
máj. 25. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
71%
Ha megvaltoztatod a neved, uj anyakonyvi kivonatot kapsz es termeszetesen a halottin is az uj neved fog szerepelni
máj. 25. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
71%
Ezért írtam az anyakönyvi hivatalt, mert ott megvan a névváltoztatás(ok) nyoma. De ezt csak családtagnak adják ki vagy esetleg hatóságoknak, ha ok van rá.
máj. 25. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Meg kell keresni a születési anyakönyvi kivonatát.

Én pl. ebből jöttem rá, hogy a dédapám eredeti családneve teljesen más volt. Amikor az első feleségével házasodott, még az szerepelt, mikor a nagymamám anyjával, ott már az általam is ismert családnév volt.

máj. 25. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
0%
Hiába pontoztok le, a halottin rajta vannak az elhunyt szülei, abból már ki lehet indulni.
máj. 25. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

#9


Akár azon is, de attól függ, mikor halt meg. Valamikor nem vezették a szülők nevét, de olyat is láttam a 20. századiak közül, ahol egyszerűen ki volt húzva.

máj. 25. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!