Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A DORA családnév honnan ered?...

A DORA családnév honnan ered? Német eredetű? És a Dóra?

Figyelt kérdés
2011. máj. 4. 21:39
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
DORA névről én még nem hallottam, de a Dóra a Dorottya (görög eredetű, jelentése: Isten ajándéka) magyar nyelvi becézéséből alakult ki.
2011. máj. 5. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Akkor én vagyok az első ilyen nevű, akivel összehozott Téged a sors. :)
2011. máj. 5. 16:32
 3/13 anonim ***** válasza:

Szia!


Nem tudom hogy került képbe a német eredet, de még csak hasonlót sem hallottam, pedig eléggé képben vagyok a germán neveket illetően. Magyar eredetű, az anya személynevéből képzett családnév.

2011. máj. 5. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Szia kedves Második Válaszoló!


Az ötlet a wikipédiáról származott: "Dora ist der Familienname folgender Personen:


Johann-Georg Dora (* 1948), ein deutscher General

Josefine Dora (1867–1944), eine österreichische Schauspielerin".


Még annyit szeretnék kérdezni, ha tisztában vagy a német nevekkel, hogy akkor ezeknek a fent említett németeknek magyar ősük volt?

2011. máj. 5. 18:53
 5/13 anonim ***** válasza:

Egy 82 milliós országban (+ a német nyelvű országok lakosai - svájc, ausztria -, + az etnikailag német származású emberek az usában, ahol 51 millió a számuk... még ragozhatnám... tehát olyan 142 millió fő az egész világon), ahol a telefonkönyvben csak 147 embert hívnak összesen Dora-nak, azért ez elgondolkodtató. Tehát, ha valami 'őshonos' valahol, akkor azért több embert kéne, hogy így hívjanak, vagy tévedek? Csak összehasonlításként, Horváthból pl 1176 személy van a német telefonkönyvben. Felteszem, hogy ott, ahol ezt a 2 úriembert találtad (wikipedia), a harmadik személy pont magyar számazású...


Még annyit, hogy a német telepeslistákban sem szerepel ez a családnév (most kerestem rá). Occam borotvája szerint az egyszerűbb, vagy logikusabb magyarázatot érdemes az embernek elfogadnia... ez most arra vonatkozik, ha látsz 3 embert a wikipediában és abból az egyik magyar, meg gondolom te is magyar vagy, akkor valahol erre kéne kutakodni. A google elsőre kidobta a régi magyar családneveknél.

2011. máj. 5. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kimerítő válaszod. Kár, hogy nagyon lekezelő volt.
2011. máj. 5. 21:04
 7/13 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, igazad van! nemsokára vizsgázom, aztán akkora a fejem, hogy az nem is igaz:) kicsit elragadtattam magam, bocsánat!
2011. máj. 5. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Semmi baj, nem haragszom. Én holnap vizsgázom németből emelt szinten. :) Sorstárs, drukkolok!
2011. máj. 5. 21:36
 9/13 anonim ***** válasza:
Köszi, viszont!:) nálam társadalomelmélet, filmelemzés, meg kommunikációelmélet lesz nemsokára, lennék most más bőrében szívesen. hú hát a német emelt biztos kemény lesz, de gondolom megvan a tudás, hogyha erre szántad el magad!:) ügyesen!
2011. máj. 5. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!

Az én távoli rokonságomban van Dora vezetéknevű, én nem lepődtem meg a kéréseden.

A Dóra név jelentése tényleg Isten ajándéka, viszont anno a latin kultúra sokat "kisajátított a görög kulturából(majdnem teljesen átvette)= latin ige do, jelentése adni, továbbragozott változata a dare, aminek szintén az ajándékozás a lényege(rég vizsgáztam latinból, bocs a pontatlanságért), tehát a dare(dáre)latin kifejezésre is visszavezethető ez az alak, hogy dora.

2011. máj. 6. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!