Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Honnan ered a Sándor családnév?

Honnan ered a Sándor családnév?

Figyelt kérdés
2009. júl. 27. 12:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
70%

A Sándor családnevet sokan tévesen a Sándor utónévből eredeztetik, ami mára már egy megcáfolt hipotézis. A témával foglalkozó neves kutatók bebizonyították, hogy keresztnevet vezetéknévként adni nem volt divat már a kora középkori magyarok idején sem. Ehelyett szakmai berkekben sokkal elfogadottabb az a nézőpont, miszerint a Sándor vezetéknév a finnugor eredetű "sa" (szappankészítő) és a sumér-akkád eredetű "ndor" (inas) szavak összeolvadásából jött létre. A szappankészítés ugyanis nagy múltra visszatekintő mesterség volt már honfoglaló eleink idejében is, és még a szappankészítő műhelyekben dolgozó inasok is köztiszteletnek örvendő személyek voltak. Épp ezért megkülenböztető, rangot adó titulusként kezdték használni a szappankészítő inasok neve előtt a sandor szót, melyben az "a" betű a századok folyamán a helyesírás változásának megfelelően ékezetet kapott. A szappankészítés ipari technológiáinak megjelenésével a szappankészítő manufaktúrák jelentősége csökkeni kezdett, és lassan a köztudatból is kikopott a "sándor" köznév jelentése. A régi szappankészítő inasok leszármazottai azonban büszkék voltak felmenőikre, és emléküket őrizve vezetéknévként kezdték használni a Sándort, mégha ma már sok Sándor vezetéknevű nincs is tisztában nevének eredetével.


Remélem, hogy segített a válaszom, nagyon jó a kérdés egyébként!

2009. júl. 27. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, sokat segítettél ezzel kapcsolatban!
2009. júl. 27. 14:05
 3/14 anonim ***** válasza:
51%

Atyaég, Kérdező, nehogy higgy ennek az elmebetegnek! Sumer-akkád szappankészítő munkások megtisztelő előneve? Mi van?


Van egy olyan, művelői által tudományosnak kikiáltott vonulat (a Miskolci Bölcsész Egyesület, és egyéb közveszélyes idióták honlapján bővebben lehet erről olvasni), ami abból indul ki, hogy a magyar az egyedüli ősnyelv a világon, és hogy minden nyelvabből származik. Tőbbek között a sumer. Abban ők sem értenek egyet, hogy a magyarok sumerek-e, vagy a sumerek magyarok, illetve hogy ki költözött hová, de egyesek tényleg elhiszik ezt a mesét (többek között Varga Csaba, illetve Bobula Ida ugyanazt mondják, csak fordított előjellel).


Van, aki nem képes megemészteni, hogy a magyar nyelv csak egy a világ 5000 nyelve közül, és ők azok, akiknek a tévedései végül ilyen nyilatkozatokhoz vezetnek:


http://www.youtube.com/watch?v=V5aK_cYPcow


Ha ezt a nyilatkozatot hitelesnek tartod, úgy nyugodtan hidd el a fentit is! :P

2009. júl. 27. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
0%
14.16-os vagyok. Bocsi az előzőért, rájöttem, hogy mégiscsak igaza volt az első hozzászólónak.
2009. júl. 27. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
51%
Oké, kedves első, nagyon vicces vagy, de most már igazán leállhatnál. A százalék akkor is megmutatja, hogy két különböző ember vagyunk, ha a nevemben írkálsz. Köszi! :P Kérlek, ne járasd le magad még jobban a sumerológus baromságaiddal! :P Köszi! :) Viccelődni mehetsz a "Humor" rovatba, itt értelmes emberek szeretnének értelmes választ kapni! :P
2009. júl. 27. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Én legalább adtam választ, a kérdés színvonalának megfelelőt. Te semmilyen választ nem adtál, csak ezzel a sumér ideológiás cuccal szekálsz. Még csak nem is a kérdés kiíróját akarod eligazítani, mert a válaszom teljes igazságtartalma helyett ezen a sumér cuccon lovagolsz egyedül, holott a Te számodra is nyilvánvaló lehet a válasz általános stílusából, hogy kb. annyira vehető komolyan a sumér nyelvi kapcsolat, mint a válaszom többi része, vagyis semmiféle sumér-magyar nyelvi vagy etnikai rokonságot nem vallok. Egy kicsit vedd lazábban a dolgokat szerintem!
2009. júl. 27. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
35%

Hát, ember, tudod, vannak okosan vicces emberek, meg vannak hülyén vicces emberek válaszolói oldalról. Kérdezői oldalról vannak irónia-érzékelő kérdezők, meg vannak iróniát nem érzékelő kérdezők. A mi kérdésünk esetében valószínűleg az utóbbival állunk szemben. Egyetértünk a kérdés blődségében. Magam is asztalhoz csapkodnám a fejem olyan magvas kérdések olvastán, mint a jelenlegi, de nem teszem. Általában szépen le szoktam írni, hogy "Na, szerinted? Hát persze, hogy a Sándor keresztnévből, de nyilván ezt te is tudtad...". Viszont nem látom értelmét annak, hogy szerencsétlen kérdezővel elhitessünk bármilyen maszlagot, mert a végén még komolyan veszi... Senkinek nem érdeke, hogy a hülyék még jobban belesüppedjenek a hülyeségbe!

Elismerésem a sumer szappanfőzőkért, de tudod, valaki irtó komolyan veszi ezeket a poénos beírásokat, és a végén csatlakozik a 144 000 krisztusi magyarhoz... Ez senkinek sem az érdeke! :P

2009. júl. 27. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Először is nem azt kérdeztem, hogy személynévből ered-e, mert az egyértelmű, hanem azt, hogy magyar eredetű-e vagy ilyesmi!
2009. júl. 27. 22:34
 9/14 anonim ***** válasza:

Wikipedia: "A Sándor férfinév a görög Alexandrosz névre vezethető vissza. Jelentése: az embereket vagy az emberek ellen oltalmazó. Női párjai: Alexandra"


Ne mondd, hogy könnyebb volt beírni ide egy ilyen kérdést, mint használni a Google-t!

2009. júl. 27. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Ezt eddig is tudtam, de az az utónév megfelelője és én azt kérdeztem, hogy, mint családnév!
2009. júl. 28. 18:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!