Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Nem is nemes a családom?

Nem is nemes a családom?

Figyelt kérdés

a nevem Buday, de az egyházi és állami anyakönyvekben Budai-nak írják az összes felmenőnél. A sírokon azonban már Buday van. A furcsa az, hogy az anyakönyvekben (egyházi az 1820-as évekből) a keresztszülőknél ott volt a név mellett, hogy Nagy és hogy nobilis. Azt ütött szöget, hogy ha az én családom a Buday is nemes miért nincs ott mellette a nobilis.

Elvileg van egy címer is valahol, de csak a másolatát láttam és egyetlen élő Buday-ról sem, aki azt a verziót ismerné, amit én (100 évvel eltér a nemesi cím adományozása).

Honnan deríthetem ki, hogy igazi nemesek vagyunk-e és ha kamu a dolog, akkor miért lett kamu?

pl. az én nevem hivatalosan miért Buday és miért nem Budai, mint 5-6 felmenőmnek az anyakönyvekben


2013. nov. 24. 02:47
 1/10 anonim ***** válasza:
54%

És ha netán nemes vagy? Akkor mi van? Tettél érte, jobb leszel tőle, előnyöd lesz belőle?

Ha már ennyire oda vagy, akkor mit akarsz egy ilyen tucat névvel? Nehéz kinyomozni, sok embernek ez a neve.

2013. nov. 24. 03:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
66%
Én sem értem miért olyan fontos ez.De gyanítom valaki a felmenőid közül megváltoztatta y-ra az i-t.
2013. nov. 24. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
60%

Az i végződésű nevek általában arra utalnak, hogy a család a nevét egy település, vagy birtok után kapta. Vagy ott éltek, vagy az övék volt a birtok.

Az, hogy i-vel vagy y-nal írták a nevet, nem jelent semmit. A régi anyakönyvekben a pap hallomás után, és úgy írta le a nevet, ahogy jónak látta. Ezért nincs különösebb jelentősége az írásmódnak.

Sőt! A régi egyházi anyakönyvek sem feltétlen megbízhatóak. A mi felmenőink között találtunk olyant, akinek a neve szerepel a halotti anyakönyvben, de nem született meg!

A nemesi oklevélben kellene szerepelnie annak is, hogy hol élt az, aki kapta a nemesi címet. Különösen akkor, ha a név egy tucat név. A Budai pedig az.

2013. nov. 24. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Ez így nem deríthető ki. Az én családom - rokonságom neve CZ-vel végződik és itt jöttem én. Az újdonsült anyakönyvi mindenható eldöntötte, hogy ez régimódi írás, azért én már csak C-vel leszek írva. Mivel a szüleimnek más gondjai is voltak, nem szóltak bele. Tehát attól függ, milyen nagyokos ült akkor az anyakönyvi irodában.
2013. nov. 24. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
57%
Ha nemes lennél valószínűleg tudnál róla erre büszkék szoktak lenni de ettől függetlenül lehet hogy az vagy! :)
2013. nov. 24. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Sírra mindenki azt írta amit akar, az nem mérvadó.
2013. nov. 24. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
31%
Akár privátban is válaszolgatsz: miért fontos ez neked? Több vagy tőle? Úgy mész be a boltba, hogy "adjanak 20 deka párizsit a nemes úrnak!"
2013. nov. 24. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim válasza:

Csak az segíthet, ha kideríted a felmenők adatait: születés időpont, lakhely, beosztás - ha van, stb.

Ezután elmégy a levéltárba, vagy a Széchenyi könyvtárba és kikeresed a megyei nemesi listákat. A nemeseket ugyanis a lakóhelyük szerinti közigazgatási közigazgatási helyen "beiktatták", vagyis megszavazták, hogy elfogadják, ha senki nem szólal fel a beiktatás ellen. Tehát nem úgy általában nemes, hanem pl. Csanád megyében nemes. A felmenők, ha ilyesmiről tudnak sokat segíthetnek. További segítség, ha címert, nemesi oklevelet találsz, de arról is tudni kell, melyik megyében volt bejegyezve. A többit a levéltáros, vagy a történészek elmondják Neked.

2013. nov. 29. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 mustafa33 ***** válasza:
100%

Nemességet az uralkodó és annak teljhatalmú képviselője (nádor) igazolhatott az ő nevében, de a vármegye iktatta be. csak attól fogva volt érvényes. Volt olyan is, hogy magyrországon csak nemes volt, osztrák tartományban pedig báró.

Nemesség többféle volt: birtokos nemesség - nobili possessionati, kuriális nemesség - egy birtokkal (egy kúriával), armális nemesség - az armálison kívül nem volt birtoka csak paraszti sorban élt, taksás nemes - ez nemesi című nincstelen volt, a telke jobbágytelek volt aminek a használatáért a földesúrnak adózni - taksát fizetni volt köteles jobbágymódra.

A nemesség adományozása csak arra a családra vonatkozott, amelyiknek a feje volt a nemesített személy és annak a leszármazottaira, például a testvérére nem. Ezért fordult elő egy faluban rokonok akik között voltak nemesek és nem nemesek is ésetleg különböző rangú nemesek, vagy nem egyszerre szerzett nemességűek. A sok hamisított nemesség miatt (általában, ha volt a faluban egy olyan nevű akkor a közelben élő rokon is annak tartatta magát a jogok élvezete érdekében) 1725-ben, 1732-be, 1755-ben országos nemességi vizsgálatott végeztek erről meg vannak a hivatalos jelentések, gyakran feldolgozva is (píldául Zala v.megyében, de máshol is). ott igazolva van a kétségtelen nemesség de ahol men lehetett igazolni de cáfolni sem egyértelműen ott kétséges nemesként jegyezték.

A Budai, Buday nemes név több vármegyében fordul elő ugyan akkor.


Egyébbkén valakinek nem érdekes és hülye megjegyzéseket tesz, mert elképzelni sem tudja, hogy miért érdekel valakit valami amiből nincs anyagi vagy más gyakorlati haszna. Pedig az ember nem egy alma ami leesik a fáról és mindegy neki milyen fáról eset le. Az embert a saját tettei minősítik nem az ősöké, de az ősök is megérdemlik a tiszteletet a teteikért és azt elsősorban az utódoknál.

A nemesség nem az elvesztett jogokkal egyenlő. Azok elvesztek, de a nemesség kötelez is. És ez nem veszett el. Egy nemesi család sarja nem lehet már csak az ősei nevének tisztelete miatt más mint maga is kifogástalan viselkedésű és becsületes életű ember, érdemes az őseitől örökölt családi hagyományra. Lehet belőle doktor, lehet kecskepásztor (hiszen lehet, a nemes ős is úgy kereste becsülettel a kenyerét, de nem lehet lumpenproletár). A nemesség kötelez!

2013. nov. 30. 03:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 mustafa33 ***** válasza:
100%
7-esnek. A valódi nemei leszármazott aki tudatában is van nemesi mivoltával nem fog "20 deka párizsit a nemes úrnak" kérni. Az életmódjával és viselkedésével szó nélkül fogja kivívni mások tiszteletét. A nemesi rangok használata 1947-től tilos, de egy valóban nemesnek erre nincs is szüksége. Az önbecsülés szempontjából viszont van jelentősége, tudni róla senkinek nem kell. A szocializmus idején pedig elvárták az emberektől, hogy szégyeljék az őseiket. Ma szabadon lehet rájuk büszke az ember. A senkiből felkapaszkodott újgazdag úrhatnám pedig akár mitt íratt a neve elé és akármilyen cifra kitalált címereket terveztett a háza kapujára, bunkóságával elárulja proletárarisztokrata mivoltát.
2013. nov. 30. 04:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!