Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Éliás családnév milyen eredetű?

Éliás családnév milyen eredetű?

Figyelt kérdés

2015. febr. 2. 19:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

ez egy héber eredetű keresztnév..


tehát héber eredetű


jelentése: Jahve az én Istenem

2015. febr. 2. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Családnévre vagyok kíváncsi,nem a keresztnévre.

Nem hiszem hogy a Közel-Keletről idevándoroltak volna.

Valahol azt olvastam hogy magyar,valahol pedig,hogy szlovák családnév.

2015. febr. 2. 19:57
 3/12 anonim válasza:
De, biztos, hogy zsidó családnév az Éliás, lásd például Éliás József zsidó származású lelkészt. ( [link] )
2015. febr. 2. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Idézek:

"Éliás

Típusa Apanévi eredetű, magyar családnév.

Változatai Éliás 1379, Elias 13, Élias, Eliás; Iliás 187, Ilias. Más változatokkal együtt összesen: 1590.

Eredete Előzménye, a bibliai héber eredetű whyla [Ëh lee y™h’ hoo (Élíj™hú)] jelentése ’az Úr az én Istenem’, s ez

a görögbe ’í [Ëli™sz] formában került be, s ezt írta át a latin (Elias). A magyarban azért maradhatott meg a

végződés, mert nem a szabályos -us volt. A középkori hazai latinban a végén -s-sel ejtették. A név elején sok

nyelvjárásban az Ë- váltakozott az -I-vel, így jött létre az Iliás alak, valamint a külön névvé vált Illés. Apai

családnévvé vált ’Éliás ~ Iliás nevű személy fia, leszármazotta’ jelentéssel.

Elterjedtsége A nyelvterület keleti, északkeleti részén gyakoribb."

2015. febr. 2. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim válasza:

"Apai családnévvé vált ’Éliás ~ Iliás nevű személy fia, leszármazotta’ jelentéssel. "


Na, ezt mondom. Éliás = Illés fia, az illés szintén zsidó név, jellegzetesen zsidó családnévképzés eredménye ez a vezetéknév.


"A 18. század végéig sok zsidónak csak az apai névvel összekapcsolt előneve volt. A csatolásra a „ben” (fiú) szócskát használták: például Ábrahám ben Mózes = Ábrahám, Mózes fia. (...) Előfordultak zsidó személynevekből képzett vezetéknevek (Salamon, Izsák, Abel(esz), Jakobi),"

[link]

2015. febr. 2. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim válasza:
Az észak-észak-kelet is stimmel, hagyományosan ebben az országrészben (a Bodrog folyó medencéjénél és a Zempléni hegység vidékén) éltek sűrűn zsidók, Tokaj és Mád környékét a háború előtt "Kis-Palesztinának" is hívta a népnyelv. Oda valósiak vagytok?
2015. febr. 2. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Telitalálat.Borsodi vagyok,az Éliás őseim,pedig Harsány és Kisgyőr nevű faluba éltek.
2015. febr. 2. 20:29
 8/12 anonim ***** válasza:
Telitalálat és ha nem tudtad volna, zsidó is vagy.
2015. febr. 9. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Attól hogy 250 éve volt egy ilyen nevű ősöm az nem azt jelenti hogy zsidó vagyok,IQ harcos.

Ennyi erővel német,lengyel,szlovák,cseh,orosz is vagyok,mert ezek az etnikumok mind voltak az őseim közt.

2015. febr. 9. 20:30
 10/12 anonim ***** válasza:
Ne szégyelld, hogy zsidó őseid voltak.
2015. febr. 9. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!