Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Mindegy, melyik testvér...

Mindegy, melyik testvér csináltatja a DNS-tesztet (családfa)?

Figyelt kérdés

Hárman vagyunk, a kisebbik húgom csináltatott magának DNS-tesztet. Hihető eredmények jöttek ki. Azt viszont nem tudom, hogy az én DNS-tesztem mennyiben lenne más (férfiként), mint az övé.


Itt arra gondolok, hogy a felmenők vizsgálata szempontjából van-e jelentősége annak, h. milyen nemű testvér csináltat tesztet (és hogy a gyermekek nemétől függően az anyai vagy az apai ágról lehet többet megtudni).


Nem nagyon értek a témához, de gondolom, nagy eltérés (ugyanazzal a vizsgálati módszerrel, laboratóriummal, elvileg jó mintavétellel) nem lehet a testvérek között. Van, aki szerint akkora az eltérés testvérek között (pedig tényleg, garantáltan testvérek:-)), hogy a rangos helyen végzett vizsgálat sem megbízható. De ez utóbbi nem tudom, mennyire igaz.


Valamilyen szinten megbízhatóak a rangosabb helyen végzett vizsgálatok?


Nálunk az anyai ág (édesanyám felmenői) vizsgálata lenne érdekes, ezért is írok. Mert ha nincs testvér szerint nagy különbség, akkor inkább más rokonnal jöhetne a vizsgálat (a szülők messze élnek, és különböző okok miatt sajnos nem nagyon jönnek szóba).


Budapesti vagyok, nem tudom, itt milyen vizsgálati lehetőségek vannak.


Előre is köszi!



2017. nov. 17. 21:14
 1/5 A kérdező kommentje:
Bocsi, ja még annyi, hogy az idősebb testvérem (nővérem) nem akar ilyen tesztet csinálni (bár garantált, hogy mindannyian testvérek vagyunk:-), de ezt csak a családfa kutatás miatt nem akarja)
2017. nov. 17. 21:16
 2/5 anonim ***** válasza:
90%
Családfa kutatáshoz miért kellene DNS-teszt?
2017. nov. 17. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
85%

Gondolom, ez attól is függ, MIT akartok kivizsgálni, megtudni. (Ehhez a szakértők ott a laboratóriumban jobban értenek, mint mi.)


Nyilván van, amihez abszolút mindegy melyik testvér csinálja, de lehet, hogy van, amihez minél több testvér, annál jobb. Vannak dolgok, amit a felmenőktől az egyik gyerek megörököl, a másik viszont már nem. A szülőkben hordozott 4 tulajdonságból 2 megy tovább az utódba: egy érvényre jut, egy hordozódik, 2 elveszik. Mivel véletlenszerű, hogy melyek mennek tovább ezért a testvérek, hasonlítanak ugyan, de nem egyformák. Aztán van, ami csak Y-on tud öröklődni, ahhoz muszáj a fiúgyereket vizsgálni. Viszont van, ami csak anya-lány ágon halad. Ha anyai-nagyanyai-dédanyai... felmenő ezen tulajdonságára kíváncsiak, arra valóban a lánytestvér az alkalmas. De ha a nagyanyai dédapáról van szó az már megint más tészta. Szóval mit akartok megtudni, és az milyen módon öröklődik. A választ meg majd a genetika-professzor mondja meg, nem mi.

2017. nov. 17. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszi!


"Aztán van, ami csak Y-on tud öröklődni, ahhoz muszáj a fiúgyereket vizsgálni. Viszont van, ami csak anya-lány ágon halad.": itt a lényeg számomra, ezt lenne jó megtudni, hogy mi melyik ágon öröklődik a felmenőktől.


Tehát általános családfakutatás csak a cél, és ezen belül pedig minden érdekes lehet.

2017. nov. 18. 10:01
 5/5 anonim válasza:
100%

Szia, érdemes utánaolvasnod az alábbi fogalmaknak: Y-DNA; autosomal DNA, mtDNA (ha tudsz angolul), ha nem akkor Y-kromoszomális DNS, autoszomális DNS, és mitokondriális DNS.


Y férfiak Y kromoszómája a tiszta férfiági eredet; míg a mitokondrium pedig anyától öröklődik (hiszen a petesejt tartalmaz mitokondriumot, a spermium nem).

Az autoszomális meg ugye a többi 2 pár kromoszóma.


Emellet van a centimorgan egység, ami a gének távolságára/közelségére utal egy kromoszómán. Ahogy a apa+anya génjei rekombinálódnak, úgy sodródnak egyre távolabb: a cM érték csökken:

[link]


Szülők kicsit közelebb vannak, mint a tesók genetikailag, hiszen ami benned van, az a szülőkben is biztosan; de lehet hogy beléd teljesen máshogy rekombinálódtak, mint tesódban.

[link]


Én family tree DNA-ről rendeltem nem rég; még várom, hogy feldolgozzák az eredményt.



Emellett teljesen külön, lehet génvizsgálat mindenféle ilyen alapú betegségre/intoleranticára; pl Parkinson, Alzheimer, celiac betegség, laktór intolerancia lehetősége, trombofília hajlamosság, stb

Erre is lehet online keresni biztos cégeket, pl Centrumlab árlista utolsó 2 oldal:

[link]

2018. jan. 11. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!