Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Melyik bejegyzett személy...

Melyik bejegyzett személy lehet az ősanyám? Hogyan deríthetem ki két bejegyzés közül melyikük a rokonom?

Figyelt kérdés

Az egyik ősönet Török Annának hívták,1848.márc.15-én esküdött Bakó Jánossal (született:Dombiratos) Újkígyóson és 45 évesen hunyt el 1873-ban,Medgyesbodzáson.Mind két bejegyzésben (halotti,házassági) születési helyként Újkígyós van beírva.Sehol sem szerepel a szüleinek neve.


Találtam két lehetséges személyt az egyik Török Anna 1830.juni.3-án szuletett Gyulán (szülei:T.Antonius és Pittner Theresia) kereszt szülő itt Bakó vezeték nevű (akárcsak az ősöm férje)


A másik Török Anna 1826.márc.20-án szuletett Szentandráson (szülei:T.József és Szabó Éva) Az ősöm házassági bejegyzésében az egyik tanú Szabó vezeték nevű volt.Azt gondolom ez a két személy közül lehet az egyik az ősanyám,ha tudnám kik voltak a szülei tovább tudnék haladni a kutatással.Valaki tudna nekem ebben segíteni?



2018. júl. 12. 16:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
79%
De durva... Hogy kell ilyennek nekifogni? Honnan lehet ezeket összeszedni?
2018. júl. 12. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Írtam privátban :)
2018. júl. 12. 17:18
 3/13 anonim ***** válasza:
40%

Ne támaszkodj házassági tanú vagy keresztszőlő nevére, hiszen ők nem vér szerinti őseid, te pedig ősanyádra vagy kíváncsi.

Tehát gyerekről szülőre, déd- ük- szépszülőkre és így lépésről lépésre visszafelé az időben kell menned. Ezzel kapcsolatos hivatalos íratok a levéltárakban találhatók. A keresztleveleken (most születési bizonyítvány a neve) fel vannak tüntetve a szülők nevei ( a régi iratokon latinul). A levéltárban igazolnod kell, hogy ki vagy tulajdonképpen, és miért áll érdekedben az ez irányú kutatás (azaz kutatod az őseidet). Türelem és hangyaszorgalom kell hozzá. Itt-ott vannak erre szakosodott személyek, akik családfa-kutatással foglalkoznak, persze, meg kell fizetni. Ha valami nem világos, írj.

2018. júl. 12. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Szia,köszönöm a választ.Igazából az a gond,hogy az említett bejegyzésekben születési helyként beírt Újkígyóson nem szerepel a keresett ősöm,még úgysem,hogy +-5 évet rászámoltam a feltételezett születési dátumra.A familysearch-on csak ez a két Török Anna nevű hölgy szerepel akiket lehetőségként írtam.A levéltárban sem találtam Újkígyóson született ilyen nevű hölgyet nem tudom hol keressem ezt az ősöm.Előre is köszi a választ.
2018. júl. 12. 19:34
 5/13 anonim ***** válasza:
48%

Koránál fogva mindkét Török Anna (továbbiakban csak T.A.) esküdhetett 1848. március 15-én. Az egyik ekkor 18, a másik 22 éves volt. Gondoljuk tovább: az a T.A. aki ekkor esküdött Bakó Jánossal 1873-ban halt meg, és ekkor 45 éves volt. Számoljunk: 1873-45=1828. Viszont az említett Török Annák egyike 1826-ban, a másikuk 1830-ban született. Vakvágányon vagyunk és nem lehet az, amit írsz, hogy valamelyiküket ősanyádnak gondolod.

Nem lehetséges (régi iratokról van szó), hogy valamelyik dátumot rosszul olvastad, és a 45 év valóban 43, vagy az 1873 valóban 1875? Ütött-kopott irattári papíroknál ez is előfordulhatott, főleg, ha nem vagy gyakorlott irattár-látogató.

Az 1830-as születésű T.A. keresztapja Bakó nevű. Ő lehetett az ifjú apa testvére, unokatestvére vagy egyéb rokona. Életkora nincs megadva? Habár ez aligha vezet eredményre. És a keresztanya milyen nevű? Ez nem vezethet a megoldáshoz?

Vagy az 1826-ban született T.A. esküvői tanúja (Szabó) mellett a másik tanú neve nem vezet megoldáshoz? Most még megoldhatatlannak tűnik, de próbálj a számokkal eljátszani, esetleg ilyen nevűeket felkeresni és érdeklődni náluk, mit tudnak az őseikről. Más most nem jut eszembe.

2018. júl. 12. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
59%

Ha a familysearchon a Search menün belül a Catalogra mész, akkor ott vannak az anyakönyvek, de regisztráció kell (ingyenes). Írd be az országgal és vármegyével együtt a települést (Hungary, Békés, Újkígyós)!

Nem kell levéltár.


Valószínűleg valamit elírtak, talán nem is irtak be szül.helyet, csak lakóhelyet? Vagy az FS indexelte hibásan?

(Majd megnézem én is)

2018. júl. 13. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
1848. november 15-én házasodtak össze, egyelőre ennyit tudok.
2018. júl. 13. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Feltöltöttem a két letöltött lapot (a hézasságiban 15-ös szám alatt szerepelnek): [link]


A halottiban 251-es számmal jegyezték be: [link]


Köszönöm a segítséget!

2018. júl. 13. 16:29
 9/13 anonim ***** válasza:

Egyetlen Török nevű jöhet szóba: Török István és Bacsa Rozália. Sajnos csak egy 1831-ben született Terhes Annát találok, akinek apja István, anya pedig Bacsa Rozália.


Viszont más gyerek nem született ilyen házaspártól. Úgy gondolom, elírták a nevét, vagy pedig két vezetékneve volt a családnak. Utóbbi a valószínűbb, hoszen Terhes nevűek amúgy voltak a településen, ráadásul a házasságiban sem Török a neve Istvánnak, hanem Terhes, de nem találok Török névvel ilyen házasságkötést. Vagy átfutott a szemem rajta, vagy összekeverték a két családot, vagy két vezetéknevük volt, vagy kihagyták Anna keresztelését.


Egy biztos: igénytelenül vezették az újkígyósi anyakönyvet (van egy Bacsa Istvántól és Bacsa Rozàliától született gyerek is!, ilyen házaspár pedog biztosan nincs a többi bejegyzés alapján). A medgyesbodzási jobbnak tűnik, Anna halálozását nem kerestem meg, de ha tényleg újkígyósi születésűnek írja (a házassága igen), akkor azt alapnak venném. Mellette az, hogy István volt az egyedüli Török nevű, valószínűsíti a szülők nevét. Vagy kimaradt a bejegyzés, vagy összekeverték a két (Terhes és Török) családot, vagy létezett mindkét házaspár (Terhes István-B. r. És Török István-BR), csak utóbbi házassága nincs bejegyezve (no meg az egyik gyerek sem), vagy pedig a már említett kettős családnév...



Még kutatgasd te is. Én is tévedhetek, mondhatok rossz elméletet. A családfakutatásban előfordul ilyen eset, nem annyi az egész, hogy az anyakönyvben minden benne van - hiszen az is lehet hibás. Ez tényleg elég nehéz ügy, ezt aláírom, de pont ezért kell neked kutatnod! Ha valaki tud pontosabbat mondani az én elméletemnél, azt is ellenőrizd!


Ujkigyóson pedig csak 1816-tól vannak filmezve akv-ek, valószinûleg akkor is kezdték vezetni.

2018. júl. 13. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Most láton a halotti képét. Az életkor lehet elírás (gyakori, szinte mindig).

Ennél pontosabbat szerintem senki nem tud sajnos. Elég katyvasz elmélet, de sajnos nem tudunk többet. Az anyakönyvél pedig biztos nem.

2018. júl. 13. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!