Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért fura, ha nagy családi...

Miért fura, ha nagy családi körben szereti tölteni a Szentestét, nem csak a szülő-gyerek kombóban?

Figyelt kérdés

Én úgy nőttem fel, hogy mindig összejött Szenteste a család, a férjem is (nem kell sokadik rokona gondolni, de mondjuk nagyszülők, testvérek).


Mi is így tartjuk a karácsonyokat, nálunk szokott lenni a karácsonyi vacsora, 10-12-en vagyunk ilyenkor. Sütünk-főzünk előtte, a család már délben itt van, a gyerekek játszanak, mi készülődünk vagy szintén leülünk játszani velük.


Természetesen, azt is megértem, hogy nem mindenhol ilyen a kapcsolat, és sokan nem akarnak mással karácsonyozni, csak a házastárssal és a gyerekekkel, biztos annak is megvan a hangulata.


Nekem ez is teljesen rendben van, csak most a karácsony szóra rákeresve olvasgattam kérdéseket, és olyan érdekes volt, hogy sokan ezt egyenesen úgy kommunikálták le, hogy márpedig a karácsony este szűk ünnep, nagyszülők nélkül, csak szülők-gyerekek együtt KELL(!) ünnepelni, a normális családok így csinálják, milyen hülyeség már, hogy Szenteste összecsődül a család.


Szerintetek miért lett olyan kevéssé elfogadott mára a nagycsaládi karácsony?



2022. nov. 21. 10:24
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
89%
És a férjed szülei, testvérei ilyenkor hol vannak?
2022. nov. 21. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
100%
ki hogy szokta meg vagy szeretné. Gyerekkoromba nagy családi karácsonyok voltak nálunk,most is így szeretném,de már csak ketten vagyunk.Nincsenek rokonok már sem gyerekek. :-(
2022. nov. 21. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%
Neked nyilván nagyon jó kapcsolatod volt-van az összes családtagoddal, de képzeld el ezt a nagycsaládi karácsonyt olyan felállásban, hogy nagymama fúj a menyére, a sógornők kölcsönösen utálkoznak, a felnőtt unokatesó minden évben új menyasszonyt hoz, - amiből fű alatt minden évben vita van az anyukájával - a gyerekek meg a villámhárítók. Hidd el, ez ilyen formában nem is olyan jó buli.
2022. nov. 21. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

De nekem nem kell magyarázni, miért ünnepel valaki szűk családi körben, mint mondtam, én meg3rtem :D


Nekem az jött le inkább, hogy mintha lassan kötelező lenne így karácsonyozni, és azt nem értené a többség, miért nem csak a gyerekekkel ünnepelnek a szülők.

2022. nov. 21. 17:20
 15/20 anonim ***** válasza:
91%
Linkelj olyat, ahol azt mondják, ezt mindenkinek így kell.
2022. nov. 21. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
21%

Kötelező? De ki kötelez rá? Szerintem mindenki megideologizálja a saját hagyományait, legfeljebb van egy két szélsőséges, akit zavar hogy nem mindenki úgy csinálja, ahogy ő.

Vagy ha valakinek mesélsz a nagy családi karácsonyodról, akkor eszébe jut a saját családja, ami nem alkalmas ilyesmire, mert olyan konfliktusok vannak, ezért anélkül, hogy tudná miért, már ingerült lesz a témától.

2022. nov. 22. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
89%

Én pl 22-én még dolgozok, ergo van másfél napom elkészülni.


Ami, ha ketten ünnepelünk, teljesen oké. 23-án nézünk fát és sütök 1-2 sütit, 24-én csomagolunk, díszítünk, meg betolok a sütőbe valami húst, elkészítem a köretet.


Viszont hogyha többen jönnének, akkor az ideg megenne, mert semmire nem lenne időm.

Akkor nyilván nem egy tepsi sütit készítenék, hanem többfélét, több ételt (mennyiségre és változatosságra), nagy asztalt előszedni, lemosni, az ünnepi terítéket átmosni (gép megcsinálja, de na).


Csomó dologgal lenne több - apróság, de sok. Plusz vendégvárás után nekem kéne pakolni, romeltakarítani, úgy, hogy 22-én este jöttem haza úgy a munkából, hogy végre szabi.


Nem, köszi.

2022. nov. 22. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
100%

17-es vagyok. Amiben tud, a barátom is segít, de pl pont az ételt, ami a készülődés jórészét elveszi, nem bízhatom rá, mert akkor nem igazán eszünk - vagy max hideget :D


Kettőnknél nem gáz, de 10+ főre teljesen más főzni - plusz az egy halom pénz, mert ugyebár a vendéglátónak senki sem fizeti ki a saját részét a kajában.


Ergo ő otthagyja a fél fizetését, hogy megetesse a családot, ők meg köszönik szépen.

Ez is egy szempont lehet - mégpedig fontos szempont, hogyha nem milliókat visznek haza havonta.

2022. nov. 22. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, a 14-es hozzászólásodra reagálok. A fő kérdésben ezt írtad:

"a karácsony szóra rákeresve olvasgattam kérdéseket, és olyan érdekes volt, hogy sokan ezt egyenesen úgy kommunikálták le, hogy márpedig a karácsony este szűk ünnep, nagyszülők nélkül, csak szülők-gyerekek együtt KELL(!) ünnepelni, a normális családok így csinálják, milyen hülyeség már, hogy Szenteste összecsődül a család."

Ez azért van, mert akik kérdést írnak ki róla, azoknál nem mindenkinek csupa öröm és meghitt boldogság a nagycsaládos Szenteste, hanem probléma van vele.


"Anyós ragaszkodik hozzá, hogy nála legyen a Szenteste, ő a világért el nem mozdulna, de mi már ununk oda menni. Miért nem lehet most az egyszer nálunk?"

"Már megint ott lesz a hülye unokatestvérem, aki folyton csak beszólogat. Nem is tartom vele a kapcsolatot, csak ilyenkor kell egy légtérben lennünk, de minek? Kikészít. Muszáj mennem?"

"A gyerekeknek nincs kedvük ehhez, azt mondják, hogy unalmas, fárasztó a sok rokon, felnőtt, és jobban szeretnék, ha itthon maradnánk. Hogy fogadtassam el velük, hogy márpedig menni kell? A nagyanyjukban egy világ dőlne össze, és vérig sértődne, ha kimaradnánk. Külön látogatni másnap nem opció, a 24-i nagycsaládi vacsora a lényeg."

"300 km-re lakunk, 24-én délután 4-ig dolgozom, nem tudunk egy vacsoráért odacűgölődni, miért nem érti meg? Most balhézik, hogy akkor ne is menjünk egyáltalán."

"Az én és a férjem rokonsága is elvárja, hogy hozzájuk menjünk vacsorára szenteste. Mindkét oldalon sértődés lesz, ha nem megyünk. Most mit csináljunk? Összerakni a két rokonságot nem lehet, mert a nagy részük nem is ismeri egymást, egyébként is vannak vagy 60-an összesen."


Satöbbi, satöbbi. Ezért kérdeznek. Ilyenkor a válaszolók feldobják, hogy ha probléma és nyűg van ebből, akkor hülyeség úgy tenni, mintha jó lenne. Nem jó. Nem kéne hozzá ragaszkodni, inkább maradjon mindenki a fenekén szenteste, az a legtisztább. Az ilyen békanyelős esetekben szerintem mondhatjuk is, hogy így KÉNE, mert a nyüglődős, zsarolós, sóhajtozva nekiindulós nagycsaládozásban , ahol a családtagok feje felett Damoklész kardjaként lebegnek a sértődések - és ezeknek a fenyegetése a nagycsaládi összejövetel egyik összehozó ereje, egyszerűen nincs semmi pozitív. Negatív viszont bőven. A szűk családi karácsonyozás biztonságos, igazságos megoldás. Meg sokan úgy vagyunk vele, hogy a karácsony jobb, ha a szeretet ünnepe, nem az évente egyszer, jóformán muszájból látogatott távoli rokonokkal való (akár feszengős, akár jó hangulatú) pofavizité.

2022. nov. 22. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
33%

Meg lehet nézni, mely válaszok zöldek, melyek pirosak, és máris látszik, miért is tette fel a kérdését a kérdező!

Ez a sok válaszadó el sem tudja képzelni, hogy vannak családok, ahol a családtagok jól érzik magukat egymás társaságában. Unokatestvérekkel és nagynénikkel, nagybácsikkal együtt. És persze nem egyvalaki készül, mindenki visz valamit.

Pont ez a jó a Karácsonyban! Ha csak a gyerekek és szülők vannak együtt, ugyan miben különbözik a Karácsonyeste egy szimpla hétvégétől?

2022. nov. 24. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!