Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Többgenerációsan vagy külön-kü...

Többgenerációsan vagy külön-külön? Mi lehet az ideális megoldás?

Figyelt kérdés

Elnézést, hogy hosszú, próbálok minden infót megadni.

Harmincas fiatalok vagyunk, én is és a testvérem is élettársi kapcsolatban, plusz édesapánk özvegyen, egyedül. Van egy házunk kettőnk nevén a tesómmal. A szomszéd ház apánké. A mi nevünkön lévő ház két lakrészre van osztva, mint egy társasház, apánk háza egy lakrészes. Apánk a nagy ház földszintjén lakik, a tesómék apánk házában, mi a párommal pedig a saját nagyház emeletén. A munka is ideköt bennünket, mert a családi vállalkozás is itt, az egymással szomszédos két ingatlanon helyezkedik el.

Mellette szól a dolognak, hogy praktikus, költséghatékony, a családi vállalkozásban hárman vagyunk, apánk és mi a két testvér. A párjaink nem dolgoznak benne. Mi viszont nem kell, hogy eljárjunk munkahelyre. Kb annyit keresünk meg, amit egy kinti helyen keresnénk, csak itt az megmarad a rezsiken felül, mert a házak rezsijét a vállalkozásból ezen felül ki tudjuk venni. A tesóméknak és nekünk is vannak kutyák. A párom nem szívesen hagyja magukra őket. Így, hogy én itthon dolgozom, így ez nem ügy, mert mindig velem lehetnek. Tesóméknál dettó uez.

Ellene szól a dolognak, hogy az én párom nagyon szeretne külön élni a családtagjaimtól. Ez egy teljesen jogos elvárás, nincs is ezzel baj. Inkább azzal van, hogy sajnos annyit nem keres sem ő sem én, hogy ezt könnyedén keresztülvigyük. Ugyanakkor ez az ötös szimbiózis mindenkinek az agyára megy, egészségtelen, mert örökké mindenki mindenbe "belelát" egy kupacban élünk. Már "idősödő" felnőttek vagyunk ehhez az együttléthez.

A legtöbb gondom azzal van, hogy a párom az, aki a legkevésbé viseli ezt az állapotot. Érhető a részéről is, nem is hibáztatom. Ugyanakkor ha elkölzöznénk, akkor sokkal kisebb ingatlanba tudnánk, sokkal kevesebb pénzből gazdálkodva. Mert pl amíg itt a rezsiket kitermeli a vállalkozás, és a kivett pénz fölött magunk rendelkezünk, egy elköltözés esetén ugyanennyiből még a külön lakóhely fenntartásának és az ide visszajárás költségeit is ki kéne szorítani.

Nehezítő tényező az, hogy hiába próbáltam régebben kiszakadni a családi vállakozásból, nem sikerült. Külön munkát sem tudtam találni vagy sokkal rosszabbat tudtam volna, az egyéni vállalkozásomat meg a válság nyírta ki.

Az ingatlanokon sajnos hitel is van, ráadásul pont olyan szegmensűek, hogy eladni nem nagyon lehetne őket. Mert elméletileg az egy jó dolog lenne, hogy apánk megy a saját kisházába, mi meg a tesómmal eladjuk a nagyot és két kisebbre cseréljük. De végigzongoráztuk több ingatlanossal. Ezeknek a réfi építésű "nagyházaknak" annyira nincs ma áruk, hogy két kisebb nem jönne ki még akkor sem nagyon, ha tehermentes lenne.

Egy erős kezdőrészletre való kp még akadna is, de nem tudom, hogy nem lenne-e önzés a részemről az, hogy a párom kedvéért (persze a magaméért is) erőszakkal kiváljak és a többi családtagra hagyjam a kakit. Úgy közben, hogy rá is szorulok a közös vállalkozásra megélhetésileg.

Férfiként nem célom, hogy úgy tűnjek, mint aki "nyavajog", nem nyavajgok egyszerűen szeretném az életet jól csinálni, de kissé be vagyok szorítva és abban bízok, hogy kívülállók sokkal tárgyilagosabbak a nem érintettség és elfogulatlanság miatt, mint az, aki benne van a dologban. Úgyhogy tényleg kérném, hogy a beszólogatók helyett inkább azok válaszoljanak, akiknek tényleg van használható ötletük, véleményük. Kérdésekre is szívesen válaszolok.


2010. dec. 1. 11:04
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerintem a párodnak jobban kellene tűrni a családot. Én biztos nem vágnék bele egy költözködésbe.

Mi (én+menyasszony, 30-asok) és a muterom két panelből költöztünk össze egy kétgenerációs (két épületes) családi házba.

Az ár is közbejátszott, meg az is, hogy a muter ne maradjon egyedül, plusz valaki mindig van otthon, nincs őrizetlenül a ház.

2010. dec. 1. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Még annyit kifelejtettem, hogy mi sem szeretjük, ha belepezsegnek az életünkbe, de azért kibírható a család (muter) közelsége. Több az előnye, mint a hátránya.


Egy haverom járt hasonló cipőben (ők felül, szülők alul). Ők a belső lépcsőt megszüntették, és kívülről csináltak egyet. Így csak a kertben futnak össze, vagy amikor ők akarják.

2010. dec. 1. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Szerintem alapvetően jó a többgenerációs együttélés. Anyagilag is, érzelmileg is.

Persze nagyon kell ügyelni, mert ha összezördülés van, az elég problémás.


Ha a tesódékkal jól kijöttök, akkor az is egy jobb megoldás lehet, ha ők helyet cserélnek apukáddal. Vagy ha ők jobban kijönnek apukáddal, akkor ti cserélhetnétek helyet velük, így legalább külön házban laktok.

2010. dec. 1. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Én a helyedben mindenképpen maradnék a család közelében. Természetesen senki sem szereti, hogyha mindig nyüzsögnek körülötte, de azt a párodnak is meg kell értenie, hogy más kiút - egyelőre - nincsen. Egyébkét az a leendő csemetéknek is csak jó lesz, hogyha nagy a család. :)
2010. dec. 1. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Igazi családi hangulata van szerintem egy többgenerációs háznak.Én személy szerint nagyon szeretnék ilyenben lakni, közel a szüleimhez és a testvéreimhez.Ezzel ellentétben a testvérem és párja az ország másik végében laknak és évente 1x látom őket.Jó lenne, ha haza költöznének.Csak hát ott van munkájuk, itthon nem lenne, így anyagiakban rosszul járnának.
2010. dec. 1. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Itt végül is nem számít, hogy ki mit szeret, mert az anyagiak döntenek. Az anyagiak pedig azt mondják, maradjatok, ahol vagytok.
2010. dec. 1. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek a hasznos válaszokat. Annál is inkább örülök, mert kb 1,5-2 hónapja már kiírtam és az akkori válaszolóktól kaptam hideget is meleget is. Egy kis válogatás: mindent csak racionálisan nézek, nem törődöm a párom érzelmeivel, nőjek fel, nem vagyok igazi férfi, nem akarok felelősséget vállalni, nőjek már fel és ne akarjak faterral együtt lakni, önző vagyok, el fogom veszíteni a lányt, mindenki más szerint inkább akármekkora ökör hitel és akármekkora kicsi lakás, de együtt ne... etc-etc stb stb.

Úgyhogy a mostani válaszolóim szerencsére reálisabban látják. Ezt köszönöm.

Az igazat megvallva nekem sem leányálom ez, de még mindig sokkal nagyobb stabilitás és biztonságérzet, mint nyögni egy lakáshitelt úgy, hogy az is kiszámíthatatlan meg a bevételek is.

2010. dec. 1. 17:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!