Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mikorra anyakönyvezik a...

Mikorra anyakönyvezik a szökőévben, február 29-én született gyermeket?

Figyelt kérdés
Egy ismerősöm - akinek az apósa szülész orvos - azt mondta, hogy a február 29-én született gyermekeket március 1-re anyakönyvezik. Valóban így van ez? Van erre jogszabályi előírás, vagy csak az adott kórház gyakorlata lehet? Én fel lennék háborodva, ha nem aznapra anyakönyveznének, amikor születtem. Nem is beszélve arról az előnyről, hogy 80 évesen még csak a 20. születésnapomat ünnepelném...
2008. febr. 14. 13:21
 1/7 anonim ***** válasza:
96%
Nem hiszem, hogy ez általános dolog, hiszen vannak olyan emberek, akik február 29-re vannak anyakönyvezve.
2008. febr. 14. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
64%

Azért látszik a kérdésből és az első válaszból is, hogy nagyon nincsenek tisztába az emberek a szökőévvel.


Ugyani a kérdés úgy lenne helyes, hogy mikorra anyakönyvezik a szökőévben február 24-én (nem tévedés, huszonnegyedikén) született személyt. Mert február 24-e a szökőnap, nem pedig 29-e.

A hivatalos bisextilis évben a március 1-jét megelőző hatodik napot kell kettőzni (bisextil = a hatodik duplán).


Ennek megfelelően a hivatalos naptárban febuár 24-e a névnapnélküli plusz nap, és a szökőévben a normál években február 25-én, 26-án, 27-én és 28-án névnapos és születésnapos személyek rendre 26-án, 27-én, 28-án és 29-én ünneplik név- és születésnapjukat.


Vagyis ha jogszabályi rendelkezés lenne, akkor biztos, hogy a fenti, hivatalos naptári számítást követné, azaz a február 24-én születetteket "kellene" március 1-re (vagy bármilyen más, a naptárban minden évben fellelhető napra) anyakönyvezni. De ez nem így van. Arra a napra anyakönyvezik az újszülöttet, amelyik napon a hivatalos naptár szerint megszületett. A magyar jog a Julianus-naptárt használja, ennek megfelelően a február 29-én születettet TÖRVÉNYTELEN dolog március 1-re anyakönyvezni. Ezzel az anyakönyvvezető hamisítja az anyakönyvi adatokat, vagyis "szélsőséges esetben" valójában bűncselekményt követ el.


Amúgy a szökőévről hagy írjak pár szót, csak hogy ezt is tisztába tegyük:


A szökőév a néggyel maradék nélkül osztható években van, azzal a kikötéssel, hogy az évszázadfordulókon csak abban az esetben van szökőév, ha az év négyszázzal osztható maradék nélkül.

Tehát a mostani évezredfordulón "természetesnek" vettük, hogy 2000-ben szökőév volt, de unokáink 2100-ban NEM tartanak szökőévet (holott "sorrendben" lenne).


Ennek az az oka, hogy a Föld Nap körüli pályájának időtartama nem 365,25 nap, hanem "csak" 365,242201042 nap, (pontosan: 365 nap 5 óra 48 perc, 46,17 másodperc), vagyis a Napot a Föld 146097 nap alatt kerüli meg 400-szor. Míg ha minden negyedik év szökőév lenne, akkor 146100 nap telne el a négyszáz év alatt. Ezért van "kivéve" három nap, ezek pedig a négyszázzal nem osztható évszázad-fordulók.


A szökőévnek a kistestvérét szökőmásodpercnek hívjuk, de arról itt most nem beszélek :)

2008. febr. 14. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

A második válasszal kapcsolatban megjegyzem, hogy a kérdésemből nem következik, hogy ne lennék tisztában (és nem "tisztába") azzal, hogy február 24-e a szökőnap. Pontosan tudom én is. Csakhogy február 24. minden évben van, így szerintem fel sem merülhet, hogy egy szökőévben február 24-én (vagy akár február 25-28. napjain) született gyermeket máskorra anyakönyvezzenek, mint amikor születtek. Ezek a napok minden évben vannak, ezért vonatkozik a kérdés a 29-ére. Egyertértek Veled abban, hogy bűncselekmény, ha valakit máskorra anyakönyveznek, hiszen akkor a közokirat valótlan adatot fog tartalmazni. Ezért nem is értettem az ismerősöm állítását, és nem is értek egyet vele. Azt viszont elképzelhetőnek tartom - és igazából ez a kérdés lényege -, hogy a február 29-re anyakönyvezés (noha nem ez a szökőnap, de csak ez az egy nap van, ami 4 évente egyszer van), szóval a február 29-re anyakönyvezés okozhat bizonyos technkiai, nyilvántartásbeli problémákat, emiatt jogszabály esetleg előírhat ilyen speciális anyakönyvezési szabályt. Furcsának tartanám, de máshogy nem tudom magyarázni az ismerősöm által mondottakat. Gondoltam, hátha tud erről valaki, ezért kérdeztem meg. Akkor most utánanézek magam, hogy van-e ilyen jogszabály.

Az első válasszal kapcsolatban: én nem ismerek ilyen embert, illetve lehet, hogy ismerek, csak nem tudom, hogy akkorra van anyakönyvezve... :)

2008. febr. 15. 10:53
 4/7 A kérdező kommentje:
Utánanéztem. Megnyugtatok mindenkit (így magamat is), hogy nincs ilyen jogszabály, tehát aki február 29-én született, azt február 29-re kell anyakönyvezni. Ha valaki tényleg március 1-re anyakönyvezteti a gyereket, az a közokirat-hamisítás bűntettét követi el. Azért senki ne szaladjon feljelentést tenni, mert az információt kb. 15 éve kaptam, így a cselekmény már rég elévült... :)
2008. febr. 15. 11:06
 5/7 anonim válasza:
45%

Valamiért mégsem volt világos a második válasz számodra, hiszen azt állítod még mindig, hogy a szökőévbeli február 24-e minden évben van. Ez nem igaz. A szökőévbeli február 24-e csak szökőévben van, ezen a napon nem ünnepli senki névnapját. A február 25-29 időszak pedig egy nappal korábbra felel meg a nem szökőévekben. Pont ezért, ha jogszabály lenne, és el akarná kerülni azt, hogy ne legyen olyan személy, akinek csak négyévente van a születésnapja, akkor a jogszabálynak úgy kellene rendelkeznie, hogy a szökőévben február 24-én születetteket valamilyen másik napra (akár február 24-re, akár március 1-re, akár akármikorra), míg a 25, 26, 27, 28 és 29-én születetteket egy nappal korábbra kell anyakönyvezni. Hiszen ez a naptári kötelem.


Persze tény, hogy "fizikai megjelenésében" február 24-e minden évben van :), tehát érthető az, hogy a február 29-e a "misztikus."


A jogszabály azt mondja ki, hogy a születést a naptár szerinti napon az anyakönyvbe be kell vezetni. Vagyis ha február 29-én születik, akkor azt február 29-re KELL anyakönyvezni. (Nem "lehet", hanem KELL.)

2008. febr. 15. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Tudok ennél különb anyakönyvezésről. Egy ismerősöm szilveszterkor/újévkor született éjfél körül, de a kórház nem anyakönyvezett sem szilveszterre sem újévre (ki tudja miért), ezért jan 2-ára lett anyakönyvezve. Ő maga sem tudja, hogy még éjfél előtt született-e vagy már utána, ezért neki 3 napig születésnapja van :D
2016. febr. 24. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
55%
Csak azt nem ertem,hogy akkor a naptarakban miert 29-en nincs nevnap,ha a 28-ai nevnapnak oda kellene kerulnie,mert tolodik...
2016. febr. 29. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!