Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Megfojt a családi légkör, mit...

Megfojt a családi légkör, mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Az a "gondom", hogy a családban az én generációm az első, aki úgy lép ki a nagybetűs életbe, hogy van diplomája. Kemény egyetemre járok, ahol szeretném elvégezni a PhD képzést is, úgy érzem itt végre megtaláltam önmagam :) A többiek... nem akarok pejoratív lenni... szóval prolik. :) Egyszerű munkásemberek, vagy tanítók: megvan a magukhoz való eszük, de többnyire... egyszerűek, hogy úgy mondjam. Persze tisztelem és szeretem őket, szó nincs arról, hogy ezért bárkit is lenéznék. :)

Viszont sokszor szembesülök azzal, hogy ugye ők nem tudják, hogy amikor vizsgaidőszak van, hogy az mennyi tanulást jelent (sokuknak az érettségi volt életük csúcsa ilyen szempontból)... Nem értik, minek az a sok könyv, vagy hogy egyáltalán mit akarok az egyetemen, hiszen az ő idejükben érettségi után már mehettek dolgozni a földekre/gyárba etc, és lám, milyen jól vannak. Meg úgy általában nem mondhatnám, hogy túl intellektuális lenne a környezetem... olyan történeteket és vicceket kell végighallgatnom egy-egy családi összeröffenés alkalmával, hogy a hajam égnek áll, te jó ég, hogy lehet így élni. Édesanyám is tanítónő, de egész nap a tévét nézi a sok szennyműsorral, egy értelmes könyvet nem láttam a kezében már évek óta, nemhogy színházba el tudtam volna rángatni vagy bármilyen kulturális programra. Édesapám nem él velünk, elváltak, és ugyan neki sincs diplomája, de érezhetően értelmesebb, mint a családom többi része - legutóbb mikor találkoztunk, elmondta, hogy a döntésében ez is közrejátszott, hogy ez a közeg "megfojtotta".

Azt hiszem valami hasonlót érzek én is. Nem mintha nem támogatnák a továbbtanulásom, de sokszor úgy érzem, nem igazán tudnak velem mit kezdeni. Én pedig inkább sokszor hallgatok, minthogy hozzászóljak egy-egy témájukhoz, én se nagyon tudom már, hogyan viszonyuljak hozzájuk (mármint azon túl, hogy ők a rokonaim, szeretem-tisztelem őket, ahogy kell). Az egyik nagynénim néhány éve fejezte be a biológia szakot summa cum laude-s diplomával, sikerült elhelyezkednie a szakmában, nagyon jól csinálja és látszik rajta, hogy neki való ez a pálya, de látom, mennyire kinézik őt is... Sokkal inkább ajnározzák a testvérét, aki finoman szólva is egy buta liba, de hamar összejött egy pasassal és jött a gyermekáldás, és most mindenki odavan a kisbabáért - szegény diplomásra meg senki sem büszke, nem is érdekel senkit, hogy mi van vele, amíg nincsen gyereke, vagy ne csinálna valami olyan botrányt, amiről aztán hónapokig lehet majd pletykálni.

Én ezt nem szeretném. :/ Tudom, rajtuk már nem tudok változtatni. Mit tegyek én, hogy ez ne zavarjon ennyire? Ti, akik hasonló helyzetben vagytok, hogy oldottátok meg?

Bocsánat a terjedelemért, remélem azért így is lesznek válaszok :)

20L


2011. jún. 3. 13:29
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
93%
Most hogy mondjam szépen... Az ember a családját nem választhatja meg, végülis örülj, hogy támogatnak valamelyest, örülj hogy tanulhtasz. A kommenteket meg engedd el a füled mellett, nekik nyilván az számít eredménynek, hogy hamar lesz család és gyerek, nem pedig az, hogy tanult ember vagy. Mások az értékrendek, te csak foglalkozz a céljaid eléréséve és ne avval, hogy nekik az száámít, hogy minél előbb lebabázz és legyen valami minimálbéres melód.
2011. jún. 3. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
67%

Hát nekem az a véleményem h attól mert te diplomás leszel nem azt jelenti h mindenki felfog rád nézni. Azok csak papírok. Más akinek nincs diplomája is lehet olyan ügyes mint akinek van.

Az meg h anyukád nem olvas nem tudom h jön ide hisz az az ő élete azt csinál amit akar. Miért zavar ez téged ennyire?

2011. jún. 3. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 anonim ***** válasza:
67%

13:39 es vagyok. Még annyi h nem egy ember ül otthon diplomával mert nem veszik fel az embereket csak kínkeservesen.

Rokonságba is van egy csaj és neki is van diplomája mégis mosogat mert oda vették fel. Ma már nem sokat ér a papír.

2011. jún. 3. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:
75%
Nem akarlak leszólni de egyeltlán örülj neki hogy ennyire támogatnak,mát még ennyire sem!Az élet nem arról szól hogy téges mindenhol körbe fognak ajnározni mert neked diplomád van!Egyébként meg 20 éves vagy ahogy látom azaz 18 elmúltál,ami azt jelenti hogy neked nem kötelező otthon lenned a szüleiddel,el lehet költözni és meglátjuk hogy a proli anyukád nélül hogyan boldogulsz az életben egymagad!
2011. jún. 3. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:
67%

Te aztán nagyon meg fogod ütni magad, mikor leesel arról a magas lóról. Attól, h valakinek nincs ennyi képzettsége, mint neked, miért lenne rossz ember. Az, h nem érdeklődik, csak bizonyos dolgok iránt az az ő bajuk.

Én nem tartom magam hülyének, mert gimi után OKJ-s vizsgát tettem. Ettől függetlenül én is olvasok mindent. Ha éppen filozófiához van kedvem, akkor azt, ha pszichológiához, akkor azt. Egy jó szépirodalmi regény vagy szaklapok, nekem bármi jöhet. Szeretek szétnézni, de nem a boltokban, hanem a természetben. A tv-ben van 2 kedvenc sorozatom, de egyébként nem kapcsolom be. A zenei ízlésem sem korlátozódik egy műfajra.

2011. jún. 3. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 anonim ***** válasza:
100%

Nos, megértem a szituációt, nagyjából hasonló helyzetben vagyok - mondhatni kilógok a családomból, mert teljesen más a világlátásom, politikával vagy előítéletekkel kapcsolatosan nem is állhatnánk távolabb egymástól.


De tudnod kell megérteni, hogy oka van, hogy ők másként gondolkoznak. Gondolom egyetemistaként neked is tágult a horizontod, és vagy annyira analitikus, hogy megértsd ezt a különbséget. Toleránsnak kell lenni, ez a dolog ne távolítson el a családodtól, mert ők mégiscsak a családod. Én például ha a fent említett politikai stb. ügyekről szól a társalgás, inkább csendben hallgatok, mert mintha nem beszélnénk egy nyelvet, más fogalomkészletet használunk. De engem nem zavar, nem gondolkozhat mindenki egyformán, emiatt feszültséget okozni pedig felesleges volna.

Ne távolodj el a céljaidtól csak azért, mert a környezeted más felfogású. Ha PhD-zni akarsz, akkor tedd, járj színházba, olvass, nézz kiállításokat stb. Hozzád hasonló gondolkodásúakat pedig nyilván találsz az egyetemen, akikkel lehet beszélgetni, világmegváltani meg programokat szervezni.

Az viszont tény, hogy nem leszel jobb vagy értékesebb ember csak azért, mert diplomád van. Viszont kevesebb sem.


Egyébként mit tanulsz?

2011. jún. 3. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 anonim ***** válasza:
71%
Egyébként tényleg fellengzősen hangzik az írásod - ezt le kellene vetkőzni. Mégiscsak ez az a közeg, amelyik lehetővé tette, hogy most ott legyél, ahol vagy.
2011. jún. 3. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 anonim ***** válasza:
59%

Megértelek, nekem is van ilyen a családban.

Szégyellek sokszor vele mutatkozni, de elkerülhetetlen, mert rokon. Van, hogy a föld alá süllyednék miatta.

Nem lehet mit tenni, max. ritkítani a velük való találkozást.

És nyilvánosan nemigen kell velük mutatkozni, legalábbis a te köreidben, csak otthon, ahol senki sem lát.

2011. jún. 3. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
85%

A válasz megírásának időpontja: ma 13:51 vagyok!


Ha valami nem tetszik akkor miért nem költözöl el otthonról??Hiszen már felnőtt ember vagy és okosabbnak érzed magad a proli anyukádnál.......Hajrá tessék meglehet probálni és be lehet bizonyittani hogy te milyen f@sza csaj vagy és mennyire különb!De elárulom ilyen hozzá állással és mentallitással nem sokra fogod vinni és jó pá emnberrel megutáltatod magad!Nem szt mondom hogy a szüleid nem hibássak,de azért még is gondolokozzál el hogy a proli anyád nélkül mennyire tudnál jelen esetben boldogulni.....

2011. jún. 3. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:
62%

mark86


nem másnak tanulsz hanem magadnak. a te életeddel törődj és hogy mi jó neked,miben leled kedved!

szerinted fontosabb egy szutykos diploma mint a gyermekáldás egy családban?

8 általánosom van meg egy bolti eladói szakmám,de úgy csinálom a dolgaimat hogy minden rendben megy az életemben. egyszerűen nincs okom panaszra.

nem vagy köteles röhögni a poénjaikon vagy közös témát találni a "proli" családoddal,találd meg a baráti körödben az ilyen irányú elfoglaltságokat amik kielégítik az igényeidet. ne azt figyeld hogy ki mire büszke,és hogy miről pletykálnak csak tedd a dolgod és ne foglalkozz ezzel még ha nehéz is mert ugye köztük élsz.

unokatesóm diplomás de nem ezért vagyok rá büszke ugyanis nem ahhoz kell gógyi hogy végigseggelj egy sulit hanem ahhoz hogy utána tudj is kezdeni valamit vele.

az se kutya amikor valaki a 8 általánost is úgy küszködi végig,de 20 évesen már saját vállalkozása/lakása/autója van!

nem akarok ezzel leszólni senkit,csak olyan dolgon pörögsz amin nem tudsz változtatni,ahelyett hogy egy Tolsztoj kötetet forgatnál! ;)

2011. jún. 3. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!