Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Végrendeletben kitúrhatja az...

Végrendeletben kitúrhatja az elhalálozó a két gyermeke közül az egyiket a hátrahagyott ingatlanból?

Figyelt kérdés
Mert végrendelet nélkül fele-fele az arány.
2011. szept. 14. 11:38
 1/9 anonim ***** válasza:
84%
Én úgy tudom, hogy csak akkor, ha kitagadja az egyik gyereket. Vagy ha eltartási szerződést vagy ilyesmit köt az egyikkel, akkor az jóval többet fog örökölni.
2011. szept. 14. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
79%
Szerintem igen. Mert jogilag ha nem rendelkezik, az elsőági leszármazottak örökölnek, tehát a gyerekek. De a végrendelet azért végakarat, hogy azt lehessen érvényesíteni. Tehát ha tiszta tudatában papíron kijelenti, hogy mit óhajt, az úgy is lesz!
2011. szept. 14. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
77%
Ha a vagyonából a köteles részt biztosítja (pl. a rész erejéig pénzt, földet ad), akkor lehet 1 gyereké is a ház.
2011. szept. 14. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
73%

Utolsó vagyok:


A kötelesrész annyit jelent, hogy az arra jogosultak a hagyaték meghatározott hányadát abban az esetben is megszerzik, ha a végrendelet szerint nem örökölnének, vagy örökségük kisebb a kötelesrész mértékénél. Kötelesrészre jogosultak az örökhagyó leszármazói, házastársa, ill. szülője, ha az öröklés megnyíltakor törvényes örökösnek minősülnek. A leszármazó, a házastárs ill. szülő esetén ennek mértéke annak az összegnek a fele, melyet mint törvényes örökös örökölhetnének.

2011. szept. 14. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2011. szept. 14. 11:43
 6/9 anonim ***** válasza:

Általában nem, csak nagyon korlátozott feltételek esetén, amelyeket nagyon szigorúan vesz a törvény. Ezek az úgynevezett kitagadási okok, amelyeket taxatíve (pontosan) felsorol a jogszabály.


Érdemesm megkeresni a most hatályos Polgári Törvénykönyvben az Öröklési részt, és azon belül is a végrendelettel történő örökhagyást.


A kitagadási okokat bizonyítani kell, tehát nem megy az, hogy az örökhagyó a homlokára üt és nagy hirtelen kitalálja, hogy a kitagadni szándékozott valamikor az életére tört (mert ez pl. kitagadadási ok). Ezt bizonyítani kell.


A végrendeletet meg is lehet támadni egyébként, akkor, amikor az örökség megnyílik (tehát a végrendeletet tevő meghalt). Van úgy, hogy erőszakkal vették rá a végrendelet megírására, van úgy, hogy kihasználták, hogy kicsit már nem százas minden tekintetben, van úgy, hogy befolyásolták...ezt mind-mind meg lehet támadni, és ha sikerül bebizonyítnai, akkor a végrendelet érvénytelen lesz, és a végredneleti örölés helyébe a törvényes öröklés szabályai lépnek.


Ha nem áll meg a kitagadás, akkor végrendelti örökléskor mindenképpen jár az örökösnek a törvényes örökrész fele, azaz a köteles rész.

2011. szept. 14. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Utolsó: köszönöm kimerítő válaszod.
2011. szept. 14. 17:59
 8/9 anonim ***** válasza:
Én is úgy tudom, hogy nem. Anno édesapám még életében azért adta nekem ajándékozási szerződéssel a házát, mert nem akarta, h a tesóm is kapjon belőle. Akár végrendelettel, akár anélkül, ha a halála pillanatában rendelkezik ingatlannal, abból a gyermekeinek örökölnie kell - tudomásom szerint.
2011. szept. 14. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Kérdező: nagyon szívesen. :)
2011. szept. 14. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!