Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Biztos jó az, ha kevésbé...

Biztos jó az, ha kevésbé tanult szülőknek okosabb a gyereke?

Figyelt kérdés

Eddig azt hittem, ha az a jó, ha egy szülő mindent megtesz azért, hogy a gyereke tanultabb legyen, minél könnyebb legyen később a megélhetés. Pláne, ha a szülő modjuk szakmunkás végzettségű, így tudja, milyen nehéz ma Magyarországon kétkezi munkából megélni.

De ma nagyon elkeserítő dolgora jöttem rá:(

Anyám szakmunkás végzettségű, nincs érettségije. Apámnak van, de ő is fizikai munkát végez.

De amúgy mindketten műveltek, intelligensek, és én nagyon tisztelem őket.

A bátyám kb. végigbukdácsolta az iskolákat, többször megbukott. Pedig okos gyerek, csak sikerült vele elhitetni az ellenkezőjét. Plusz így is megkapott mindent, amit akart. Hosszú évekig nagyon költséges sportot űzött, sok millió forintot öltek bele, aztán a végén nem lett belőle semmi, mert a végén már nem volt mit beleölni, ráadásul hiteleket vettek fel, mindegy is. A lényeg, hogy közben végigpuskázta a sulit, nem egyszer megbukott. Apámék hiába kérték, hogy legalább ennyit tegyen meg, hogy tanuljon kicsit, le se tojta őket. De így is mindig mindent megkapott, amit csak lehetett.

Amikor viszont én kértem valamit - ruhát, hangszert stb, a lényeg, hogy azért közel sem több százezer, milliós dolgokat -, mindig "kuss" volt a nevem. Pedig ha tőlem kértek valamit, mindig segítettem, ha nemet mondtak, elfogattam, ráadásul kitűnő tanuló voltam az általános suliban is meg a gimiben is. Kb. le sem tojták, apám szinte soha nem dícsért meg. Kitaláltam, hogy orvosira akarok menni, helyeseltek, hogy "húú, igen, tanuljál csak, így kell". De bezzeg ha magántanárra vagy hasonló dolgokra kéne pénz, csak a szemüket forgatják.

Ráadásul az utóbbi időben kezdett felsejleni bennem egy gondolat, de mindig elhessegettem. Méghozzá az, hogy a szüleim, vagy inkább csak anyám, féltékeny rám!

Ahogy egyre idősebb lettem, és egyre több dolgot tudok, mint ő - pedig nem szoktam fitogtatni -, egyre jobban húzza a száját. Most is éretségiztem kémiából, 90% fölötti eredményt értem el, nagy örömmel újságoltam neki, és kb. matt arccal nagy nehez kinyögte, hogy ügyes vagyok. Onnantól alig szólt hozzá. Az előbb kaja közben beszélgettünk, valahogy szóba került a kémia, és tesómmal elkezdtünk hülyülni, hogy "na, ez miből van, ennek mi a vegyjele?". stb. marhaságokat, értelme nem volt sz egésznek, csak tesztelgettek. Aztán meg én is visszakérdeztem. Apám is beszállt, és ha valami olyat mondtam, amit eddig nem tudtak, inkább örültek, meg érdeklődtek. Anyám ezzel szemben véresen komolyan vett minden egyes szót, és elkezdett rajtam gúnyolódni, meg ilyen hülye fejjel utánozni, hogy "jajj, én mindent tudok, ti meg semmit!". PEdig én tényleg soha nem éreztette velük, hogy több dolgot tudok bizonyos dolgokról, mint ők, és azt is elismerem, hogy sok dologban - például a szakmájukban - nyilván ők a jobbak, meg egy csomó másban is. De úgy érzem, anyám egyre jobban utál néha ezért. És nagyon fáj:S A legtöbb szülő örül, ha azt látja, a gyereke tanul, és sokra viheti. Nálunk meg minden pont ellentétesen működik. Hozzátenném, soha nem másért - tehát nem miattuk - tanultam, hanem magamért, hogy azt csinálhassam, amit akarok. De ettől még nagyon rosszul esik. Ismerőseim, osztálytársaim szülei büszképpek rám, mint a saját szüleim, és ezt most komolyan mondom. Néha azt gondolom, sokkal jobban kijönnénk, ha én is inkább tojtam volna a tanulásra, és lenne egy szakmunkásbizonyítványom. Nem tudom, a későbbiekben hogy fogunk így kijönni egymással, de már nagyon várom, hogy elköltözhessek innen. 19/L


2011. okt. 30. 13:44
 1/6 A kérdező kommentje:
bocs a helyesírási hibbákért, dühből írtam.
2011. okt. 30. 13:46
 2/6 anonim ***** válasza:

Fhu hát ez elég érdekes, meg fura helyzet...de ez miatt ne gondold úgy, hogy egy szakmunkásbizonyitvány többet érne, mert kiszúrsz magaddal.:S

rám szerencsére büszkék a szüleim, legalább is anyu, aput meg nem igazán érdekli, szerinte felesleges a suli.. érdekes egy felfogása van, de attól még nem gúnyolódik, meg semmi negativumot nem mutat felém, csak szimplán nem érdekli, hogy hogy tanulok. anyu az büszke rám, mindig nagyon hajtott, hogy de igen is tanulnom kell, belém nevelte, ma már 17 éves fejjel már én hajtom magam, hogy minél jobb legyek, és ő ennek örül. bár már ő sem nagyon érdeklődő... mondom nekik, hogy hogy sikerült az ellenőrzöm, vagy valami és azt kapom vissza tőlük, hogy ,,hát most minek érdeklődjek amikor te úgyis mindig jól irod meg?,, de ezt inkább dicsérően mondja. meg amúgy büszke rám. szóval elég furcsa anyukád viselkedése, és egyáltalán nem helyes szerintem... fogalmam sincs erre mi a megoldás.. tanulj tovább, minél jobban és ha teheted költözz el, vagy nem tudom..:S

2011. okt. 30. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Az én szüleim isa hasonlóak. Anyámnak egy szakmája + érettségije van, apámnak meg egy szakmunkás végzettsége. Nem túl kultúráltak, csúnyán beszélnek, furcsa, kb 50-60 évvel ezelőtt divatos felfogásuk van, viselkedni sem nagyon tudnak. A szülő-gyerek ellentétek mind nálam, mind a húgomnál pszichológiai kezeléshez vezettek. Én egyébként szintén szín ötösre végeztem a gimit, lassan másfél éve egyetemre járok, de már évek óta csak azt hallom, hogy majd ha végeztem az egyetemmel, majd biztosan szóba sem állok majd velük a nagyképűség miatt, meg hogy én ilyen nagyképű vagyok, olyan mit tudom én milyen vagyok. Ha nem tudok valamit megcsinálni, vagy pl leejtek valamit, akkor tuti beszólnak, hogy "mert ehhez érettségi/diploma kell, ugye?" vagy "ehhez nem kell érettségi/diploma" vagy "látod, az egyetemeddel is olyan h*lye vagy, mint a f*sz" - így! Magyarán még le vagyok nézve azért, mert tanulni merek, mert tájékozódom és érdekelnek bizonyos dolgok, nem csak elvagyok a saját kis világomban, mint ők, akiket a falubelieken kívül nem érdekel semmi és senki, hogy esetleg milyen a külvilág a falun kívül.

Rengeten konfliktusunk van, 99%-a a másfajta világszemlélet, a másfajta felfogás, illetve értékrend miatt. Ők kiszórják a pénzt az egyik ostobaságra, aztán az Istenért meg nem vennék azt, amire nagy szükség van - egyszerűen azt mondják, hogy nekik nem kell (vagy csak nem látják be, hogy jó lenne), mi meg le vagyunk... Bizonyíthatom én számokkal az álláspontom (elvégre közgázra járok), bizonyíthatom akárhogy, akkor sem hisznek nekem semmiben, csak csinálják a maguk butaságait. Holott én csak segítenék, ha már taníttatnak.

Lenéznek, ahogy sok fizikai munkás lenézi az irodában dolgozókat kb. Valahol talán féltékenyek, különben apám nem mondaná minden mondatomra azt, hogy hülye, ostoba stb vagyok. Mindenre ezt mondja, még arra is kb, hogy kék az ég, csak lehülyézhessen, ezt élvezi (én meg persze kiszolgáltatott helyzetben vagyok). Kiélvezi a hátrányos helyzetem, ráadásul szerintük 100%-ban csak annak köszönhetőek az eredményeim, hogy ők fizettek ezt-azt. Nos, a nyelvvizsgámat vagy a jogsimat tényleg nekik köszönhetem, hisz kifizették. Na de az, hogy az ingyenes érettségin jól teljesítettem és államira bejutottam az egyetemen, azt is az ő pénzüknek köszönhetem? Nem hiszem, ennek semmi köze a pénznek. De képtelenek belátni, hogy ezekhez szorgalom is kellett: hisz ha én nem fektetek bele rengeteg energiát, lehet nekik akármennyi pénzük, akkor is végbukdácsoltam volna a gimit. De hiába is minden, én így, lassan 20 évesen kezdem megszokni, hogy nem érdemes velük vitatkozni! Bár rengeteg problémát szülnek a különbségek, de ezek sajnos feloldhatatlanok. Ha nem lehet a szülőkra hatni, felesleges magunkat strapálni, csak állandó veszekedés lesz belőle. Tudod, okos enged...

2011. okt. 30. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Sok jóra ne számíts, de a családi fészekből idővel kirepülsz, szóval az életed nagyobbik felét nem egy fedél alatt töltitek majd. Páromék családja hasonló. Szülők, öcsi melósok, párom értelmiségi lett. Hosszú-hosszú évekig hallgattuk a "nekünk bezzeg diploma nélkül is jobban megy, hö-hö" dumát. Idővel fordult a kocka, azóta az irigység megy, hogy bezzeg nektek..., mi meg mennyit gürizünk azért a kis pénzért. Mintha legalábbis nálunk a fán nőne. Mindegy is. Szóval sok jóra ne számíts, jó eséllyel mindig ez lesz. Ha jobb vagy náluk valamiben azért, ha rosszabb akkor azért. Ha majd már nem együtt laktok el tudod dönteni hogy milyen gyakran akarsz velük találkozni, így kezelhetőbb lesz a dolog.
2011. okt. 30. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Első generációs értelmiségnek mindig nehéz lenni. Tanulni meg naná, hogy megéri. Miért, te is ilyen primitív akarnál lenni?
2011. okt. 31. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Hát, ez azért durva. Úgy látom, egyeseknek sokkal nehezebb, mint nekem:S Engem azért nem bántanak ilyen durván.

Utolsónak: igazad van, nem könnyű, bár nekem ez még csak most esett le. De azért please, ne primitívezd le a szüleimet. Egy szóval sem állítottam, hogy azok.

2011. okt. 31. 15:25

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!