Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan készülhetnék fel...

Hogyan készülhetnék fel lelkileg a nagyszüleim elvesztésére? Nagyon ragaszkodom hozzájuk.

Figyelt kérdés

90en túl vannak, s az utóbbi időben rohamosan romlani kezdett az állapotuk és sokat fogytak... Nekem pedig akárhányszor eszembe jut, hogy már bármikor meghalhatnak, egyből elhesegetem a gondolatot, annyira félek a dologtól... Mintha attól tartanék, hogy az, hogy erre gondolok, esetleg hamarabb elhozza az utolsó percüket... Nem tudom elképzelni milyen lesz, ha már nem lesznek... Nem tudom, hogyan fogom ezt feldolgozni, de sajnos erős a gyanúm hogy belekattanok majd. Sok időt töltök velük, sokszor minden nap náluk vagyok - ha épp anyukám nem tud velük lenni, én segítek nekik. Ezen kívül lövésem sincs, igazából mi köthet ennyire hozzájuk...

/ Igazán nem tudtam velük beszélgetni sosem. És igazán nem szerettek sosem - ellentétben az emberileg nulla, talpnyaló, rideg nővéremet mindig dicsérték, aki soha semmit nem tett értük, sőt... - és nem értékeltek - igaz, nem is ismernek igazán és nyilván más is az értékrendjük... Soha nem tudtam éreztetni velük azt hiszem, hogy hiányozni fognak és szeretem őket, és biztosan nem tudják, mivel mamám azt hiszi valamire hajtok, hogy érdekből segítek, vagy nem is tudom... :S ( Ő mindenkiről ezt hiszi. ) De ez nem is ide tartozik... /

Volt valaki hasonló helyzetben? Hogyan zajlott le abban, aki hasonlót élt át, a gyász? - Még közeli hozzátartozót sosem veszítettem el... Hogyan dolgozzam fel ha történik velük valami?

Előre is köszönöm a válaszokat.


2009. szept. 27. 00:40
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Érdekes, engem szeretett nagymamám, de mondjuk én nem is ragaszkodtam hozzá.

Hogy, hogyan tudsz felkészülni lelkileg.

Valamennyire készül a lelked már tudat alatt, hiszen tisztában vagy a ténnyel ami történik.

A legjobb, ha próbálod elfogadni, és hálát adni azért, hogy ilyen sokáig élhettek, ilyen sokáig lehettek veled.

Még ha nem is tudod mi húz hozzájuk.

Merj rá gondolni, hogy ők el fognak menni.

Tölts velük még időt amennyit lehet, és mindent beszélj meg velük ami csak felmerül a lelkedben.

Ha sor kerül a halálra ne maradjon ?.

Ezt most még megteheted s ez nagyon jó!

2009. szept. 27. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Nyugiiii!!!!nem olvastam végog a leveled,de én is nemrég vesztettem el az utolsó nagyszülőmet/a mamámat és a másik papámat nem láthattam/:((((......arrra gondoltam mikor nehéz volt,amit a any mondott :éppen a mama mellette lévő nőnek megállt a szíve,de újraélesztették majd ezt mondta:miért tettétek ezt velem?olyan szép helyeken jártam.....tehát én már nagy on várom a halált:)pedig nagyon fiatal vagyok(12)biztos azt hiszitek hülye liba vagyok,pedig gondoljatok bele:találkozhattok a rég nem látott(halott)rokonaitokkal,ismerőseitekkel vagy esetleg állataitokkal,nincs munka,iskola stb. ;)TE MEG CSAK NYUGI:ÚGY VEZETTEM LE MAGAMBAN HOGY még mindkettő él.....egyszerre halnak meg,egyszerre lesznek a paradicsomban....EZ A JOBB VARIÁCIÓ!!!jó hogy nem olyan mint az én papámnak:meghalt A MAMA:((( és ő már nem akart élni,nem mozdult ki csak cigi,tv stb.+orvoshoz sem jáááárt...(ráadásul épp nyaraltunk amikor hívtak minket) bocs h hosszú letttt(és nem vagyok ilyen kis vallásos templomba járós pap:) de hiszek Istenben és biztos vagyok benne hogy mindenki megtalálja a maga helyét:)


12/L

2009. szept. 27. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Szerintem ne hessegesd el a gondolatot, hogy egyszer majd nem lesznek. Gondolj rá, de ne azért, mert várnád (persze, hogy nem), hanem azért, hogy rájöjj, miket tennél meg értük, amivel kifejezhetnéd a szeretetedet. Ne érdekeljen, hogy a nagymamád azt hiszi, érdekből segítesz: te tudod, hogy nem így van, ezért ne hagyd abba a támogatásukat. Sokat segíthet, ha beszélgetsz valakivel a halálról: most is, amikor még élnek, és akkor is, amikor már nem lesznek. Ne zárkózz be, természetes lesz, hogy fájni fog, de az sem kizárt, hogy kicsit megkönnyebbülsz. Attól függ, hogyan mennek el.

Én öt év alatt vesztettem el a maradék három nagyszülőmet. A nagypapám 91 évesen ment el. Előtte már hónapokig ápolni kellett, többször nem ismert meg minket, az utolsó két hétben nem evett semmit. Nekem ő volt az első, aki meghalt a családomból. Különösebben nem kötődtem hozzá, de azért szerettem, aranyos volt néha. Otthon sokat beszéltünk arról, hogy milyen állapotban van, mennyi ideje lehet vajon. A halála előtti estén is épp beszélgettünk, hogy nem jó nézni, hogy szenved. Amikor meghalt másnap hajnalban, az első sokkhatás után sírva fakadtam. Aztán még sokáig rámtört a sírás, és hetekig nem tudtam kimondani, hogy meghalt. Mindig olyan érzésem volt, hogy ő még mindig ott él nagymamámmal. Többször álmodtam is vele.

Aztán pár év után a két nagymamám következett, egymás utáni évben haltak meg. Évekig feküdtek úgy az ágyukban, hogy minden mozdulathoz segítség kellett, nem tudtak megfordulni, felülni, ülni, enni, inni stb. Az utolsó hónapokban már sajnáltam a szüleimet, mert láttam, mennyire fáj nekik így látni a saját szüleiket, mennyire kimerülnek a 24 órás ápolástól. Sajnáltam a nagymamáimat, hogy ilyen sors jutott nekik, és talán megdöbbentő, de reméltem, mielőbb vége lesz ennek. Aki nem ápolt még hónapokig úgy valakit, hogy tudta, soha nem gyógyul meg, és látta, hogyan sorvad el napról napra, az nem hiszi, hogy mennyire lehet várni a halált. Aztán amikor ezek a roncsok, akik már semmiben, még csak tekintetben sem emlékeztetnek arra, akit imádtál, végül meghalnak, előjön a hiány érzése. Hogy már nincs többé, és nem mondhatod el neki, minek örülsz, mi bánt. És az az ember hiányzik, aki volt akkor, amikor még nem volt annyira rosszul. A tavaly meghalt nagymamám máig nagyon hiányzik, de akkor már tudtam, hogy neki jobb lesz odaát.

Kívánom, hogy ne lásd a nagyszüleidet teljesen tönkremenni, és azt is, hogy ne érezd azt, hogy valamit még tenned kellett volna, mondanod kellett volna.

2009. szept. 27. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat is.

Látom őket fokozatosan leépülni. Körülbelül 7 éve segítek nekik Anyukámmal, az utóbbi 2-3 évben már én is aktívan részt veszek ebben. Tehát nem hagytam abba a támogatásukat az álláspontjuk ellenére. Mamám hihetetlenül ép agyilag, Tatám már nem igazán sajnos. Rengeteg betegségük van és Ők is szinte mindenben segítségre szorulnak. Kívánják a halált, csakhogy megszabaduljanak a sok szenvedéstől. Átkozzák az életet. Eddig még sosem fordult meg a fejemben, hogy önző vagyok, mert nem kívánom, hogy végük legyen. - (Annak ellenére, hogy minden nap látom hogy még az előző napi borzasztó állapotukhoz képest is másnapra még rosszabb lesz és még többet fogytak...)

Lehet, hogy igazából azt bánom, hogy mire kezdek felnőni, már nem ismerhetem meg őket? Hogy esélyem sem lett volna erre az óriási korkülönbség miatt?

Azt hiszem nekem már a régi nagymama és tata hiányzik. Lehet ezért tartok attól hogy mi lesz, ha meghalnak, s még ennyi sem marad belőlük, mint ami most van?

Az a helyzet, hogy nem tudok a családból senkivel sem egyáltalán beszélgetni. Mert tojtak a fejemre, s félreismertek, leírtak már gyerekként. Ezért sosem leszek képes megmutatni magam nekik és igyekszem kerülni az olyan szituációt, amiben gyengének láthatnak illetve bármi érzelmet láthatnának rajtam. ( Egyébként mindenki mással normális kapcsolatot tudok kialakítani.) Ha pedig a legjobb barátnőmmel társalgok erről sem ugyanaz, mint egy olyannal, aki ebben benne van - mint Anyukám...

Sosem tudtam azt mondani nekik hogy szeretem őket. De ők még ölelni sem öleltek soha... Furcsa lenne ezek után az ilyesmi. Biztosan kellene mondanom nekik valamit, de nem fog menni...

2009. szept. 27. 13:54
 5/12 anonim ***** válasza:
ÉN tökéletesen megértelek !!!Én a papámmal voltam ugyanígy. Ennek ellenére a mai napig nem tudom a halálát feldolgozni, és nincs olyan nap, hogy ne gondolnék rá. Nagyon rosszul érzem magam, hogy ő nem tudhatta, hogy én azért szerettem őt.
2009. szept. 27. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Sajnálom!... :(
2009. szept. 27. 20:55
 7/12 anonim ***** válasza:

Tegnap 13:16-kor írtam neked. Teljesen átérzem, min mentek keresztül, és tényleg más, ha valaki olyannal tudod megbeszélni, aki benne van a napi ápolásban. Szerencsére mi tudtunk erről beszélni. Nem tudom, mennyire tudnál esetleg velem beszélni erről, de ha úgy érzed, hogy jólesne, írhatsz privátot.

Egyébként szerintem pont nagypapádat nem kellene sajnálni azért, mert nem ép agyilag. Gondolj bele, ha teljesen tiszta aggyal kellene átélnie mindazt, amin keresztül megy. Akkor már jobb neki, ha inkább nem tud róla. Amikor nagymamámnak voltak tiszta pillanatai, megkérdezte anyukámat, hogy mikor kelhet már végre fel, meddig kell még feküdnie? Erre nem lehet azt válaszolni, hogy soha, pedig az lenne az igazság.

Az apai nagymamámnak én sem mondtam szerintem azt, hogy szeretem. És ő nem is volt ölelgetős típus, így én sem bújtam hozzá. Ennek ellenére tudom, hogy szeretett és én is szerettem őt. Hidd el, a törődéseddel kifejezed azt, hogy szereted őket, még ha szavakkal nem is.

Biztosan fog később is fájni a hiányuk, ez ellen nem tehetsz semmit, ez természetes. És pont az fog hiányozni, amilyenek voltak, és hogy már soha nem lesznek olyanok. Ez a tehetetlenség tudja legjobban kiborítani az embert. Szembesülsz azzal, hogy a szeretteid mulandók, de ez ne csak szomorúságot indítson el benned, hanem tetteket is. A még élő hozzátartozók felé ki tudod mutatni, hogy szereted őket.

2009. szept. 28. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Szia!


Én tavaly novemberben vesztettem el a nagymamámat , akivel mindennap találkoztam , mivel mellettünk lakott. Nem lehet egyszerüen elképzelni azt, hogy milyen az ha egyszer csak meghal valakid aki közel állt hozzád és a következö percbben megmár nincs ott és nem is lesz. Arra , hogy elvesztessz valakit , nem lehet felkészülni, ez az élet rendje - Ez most nagyon érdekesen hangzott pont tölem aki nem akart beletörödni ebbe , de tényleg igy van , hidd el bármit megadnék azért hogy újra lássam öt és itt legyen , 23évig ott volt , mindig segitett , nekem is , öcsémnek is és bátyámnak is. Mindannyiunkat egyformán szeretett, olyan nincs , egyik szülönél se , nagyszülönél se hogy most akkor téged jobban szeretlek vagy nem .

2009. szept. 29. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Meghalt a nagymamám... Nem tudom felfogni...
2009. okt. 20. 02:34
 10/12 anonim ***** válasza:
Részvétem. Hagyj magadnak időt, sírj, ha kell, beszélj róla, ha tudsz valakivel. Idő kell, míg feldolgozod.
2009. okt. 20. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!