Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Gyámság a 18 éves korig vagy...

Kiragond kérdése:

Gyámság a 18 éves korig vagy a nappali tagozatos iskola befejezéséig tart?

Figyelt kérdés
Èrdekelne meg az ehez kapcsolodó kötelezetsègek. (Pl: gyerektartas, láthatás meghatározása ès szabályzása stb.)

2013. okt. 9. 22:27
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

18 éves kor felett nincs gyám,csak ha nem szellemileg sérült.

Láthatás megbeszélés kérdése,gyerektartás nincs csak rokontartás ahol pl az egyik feltétel, hogy a gyerek tartsa az apával a kapcsolatot.

2013. okt. 9. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A gyámság 18 éves korig tart.

A gyerektartás megszűnik.

Ezek után rokontartást igényelhet a "gyerek" amire jogosult is, amíg nappali tagozatra jár, de maximum 25 éves koráig, ha nem válik érdemtelenné erre.

Érdemtelenné már akkor is válhat az ember, ha nem látogatja szülőjét, mert ekkor már az ő felelőssége is keresni a szülőt, nem csak a szülőé...stb

2013. okt. 9. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Mèg abban szeretnèk èrdeklödni, hogy ahol a volt kiskorú felnött a gyámmal együtt ( a gyám lakásában) onnan a gyám tènyleg kiteheti ha akarja akár az utcára is?
2013. okt. 9. 23:01
 4/7 anonim ***** válasza:

Csak annyira, mint a saját szülője.


Kényszerkijelentetni lehet, de igazából Magyarországon meg egy albérlőt sem lehet az utcára tenni a jogszabályok miatt.

Az megint más, hogy erről tud-e az, akít ki akarnak tenni.


Mi történt? Mi az oka, hogy idáig fajult a helyzet, hogy ki akarnak tenni, vagy ki akarod tenni a gyámolodat?

2013. okt. 9. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Az tortent hogy ugye e "gyerek" nagykoru lett. Az apai nagymama volt a gyam (aki nem verszerinti mert az apuka orokbe fogadott gyerek volt) . Mar egy jo ideje huzodik ez a dolog (evek ota) konkretan miota a nagymama nemtud plusz penzt hasznot huzni a nevelesbol. Probaltam lakast vasarolni hitelbol de hogy a gyerek nyugodtabban eljen es rendesen fejezze be a sulit de nemsikerult mert a butto nem eri el a minimumot. A gyamhatosagon keresztul nem mertunk semmit intezni addig amig ott lakik mert nehogy megrusszabbul jarjon. Most fogalmam nincs mit kene tenni hogy jo legyen. Gondolkoztunk alberletben de nem keresek annyit hogy ki tudjam fizetni mert a szamlak mellett meg elni is kell. Ahol en lakok oda nem tud jonni en is csak megturt szemely vagyok. Sakk matt helyzetet latok sajnos es felek attol hogy a sulit nem fogja befejezni az adott helyzet miatt. Koszonom a valaszt.
2013. okt. 10. 04:34
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem is gondolnád hányan vannak rosszabb helyzetben, mégis tudnak tanulni,

Nem példálózásból írom, hanem remény miatt, hogy nem lehetetlen,

Ehhez viszont nagyon erősnek és kitartónak kell lenni a gyereknek.


Ami furcsa nekem, hogy a nagyanyja a gyámja, és nem te vagy a másik szülője (nem derül ki, hogy anyja, vagy apja vagy-e, inkább apjára asszociálnék a történetből, tehát így kérdezem: mi vagy az anyjával?)


Tehát amit tehet a gyerek:

Elköltözik, saját jogán kéri a a családi pótlékot, ami jár neki 20 éve s korág, ha nappali tagozatos.

Gyámság esetén nem tudom, hogy igénylehet-e rokontartást nagyanyjától ( ha szülője lenne, akkor lehetne)

Kollégiumba költözik.

HA önfenntartónak számít, akkor elég szépen kap szociális támogatást (én 24000 ft-ot kaptam, más jogon, nálunk ennyi volt a max)

ha jól tanul, akkor az első félév után ösztöndíj.

(nekem csak 15E volt, annyira nem tanultam jól)

Bursa Hungarica is él még, ebben az esetben ő nem csak 10E-et kapna


számoljunk:

családi: 12000

szoc tám:20000

ösztöndíj:15000

bursa: 10000


ez 57000 Ft mindent alul száítottam, ha tud rokontartást követelni, az ég 10 körül van.


ha mellette elmegy diákmunkára, akkor még szép summát össze tud szedni


Nem egyszerű emellett jól tanulni, de nem lehetetlen, sokan végigcsinálták a suliban, én csak annyit dolgoztam, amennyi kényelmesen belefért.

Nyáron pedig többet tud menni, akkor spórol a tanévre.

Diákmunka van dögivel, nem úgy mint a felnőtteknek szóló állandó állások.


remélem segítettem

2013. okt. 10. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Koszonom a valaszokat. Es a lehetosegekrol az infot.

Hogy mer alakult igy meprobalom roviden le irni.

valas utan hozzam kerult a gyerek en (en az anyuka vagyok) anyoeknal laktunk ezert mi haza koltoztunk. Otthon nem voltak rendezettek a korulmenyek (mindket szulom akoholista volt akkor) egy ki ido elteltevel nottek a veszekedesek es egyebek... nem tudtunk hova menni gyakorlatilag az utcara jutottunk. Ezutan lett a volt ferjem a gyam. Viszont mivel o nem foglalkozott a gyerekkel (nem jart haza o is ivott stb.) Igy lett anyosom a gyam. Engem a gyamhatosagnal annyira elsikalt hogy borzalmas. Birosagi pereket inditott ahova engem egyszer sem hivtak meg csak papiron de soha nem kaptam levelet. A kapcsolatot mindig tartottuk sot osszejartunk de mindig utolag tudtam meg a dolgokat. A jelenlegi helyzet. En mint irtam megturtkent lakok egy lakasba a volt ferjem meg a nevelo anyukaja egyik ingatlanaba el videken es orul ha nem latja. A gyerekkel semmien viszonyba nincs ha megy hozza jo ha nem ugy is jo. Velem susun talalkozik sokat vagyunk egyutt.

Az apukajatol nemhiszem hogy varhat barmilyen segitseget minimal berert bolgozik most es ha jol tudom nem fizet sehova semmit. (Se csekk, se gyerektartast nem fizetett soha) tehat csak en maradtam en pedig megprobalok mindenben segiteni vagy megoldani ha kell es ha tudom. Egy kicsit azert keseredtunk el mert allandoan falakba utkozunk de lehet hogy mi keressuk rossz iranyba a kiutat.

A koleszon en is gondolkoztam csak felek kicsit nehogy rossz tarsosagba keveredjen mint az osztalytarsa. Ott is hasonlo volt a helyzet mint nalunk csak ok raadasul videkiek is.

Koszonom hogy valaszolt nekem nekunk.

2013. okt. 10. 15:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!