Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Vissza lehet követelni a...

Vissza lehet követelni a fontosabb vagy számomra értékesebb ajándékokat?

Figyelt kérdés
Barátság vége, sose volt igazán jó csak kihasznált, most meguntam, betelt a pohár. De adtam neki bár dolgot amit ő amúgy is a szekrény mélyén tárol, számomra meg fontos ( tőle szinte soha nem kaptam semmit) Jogos, hogy visszakérem?
2013. okt. 21. 23:07
 1/9 anonim ***** válasza:
87%
Szerintem nem jogos. Miért adtad őket, hogyha nem volt jó barátság? Miért adtál értékes, fontos tárygaat ha ő nem adott semmit?
2013. okt. 21. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
40%

yakran előfordulnak olyan esetek, amikor az ajándékozást követően következik be olyan komoly esemény, amely feljogosítja az ajándékozót az ajándék visszakövetelésére. Ilyen esemény bekövetkezhet mind az ajándékozó, mind a megajándékozott oldalán. A Ptk. meghatározza a visszakövetelésre alapot adó komoly okokat, továbbá azt is, hogy mikor nincs helye a visszakövetelésnek.

Visszakövetelésre az ajándékozó létfenntartásának veszélyeztetettsége, a megajándékozott súlyos jogsértése, továbbá az ajándékozó téves feltevése esetén kerülhet sor.


Részletesebben:

1) a még meglévő ajándékot vissza lehet követelni, amennyiben arra az ajándékozónak a létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti;

2) az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy az ajándék helyébe lépett értéket, ha a megajándékozott vagy vele együttélő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el;


3) az ajándékozó az általános elévülési időn belül visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha az a lényeges körülményre vonatkozó feltevés feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és enélkül az ajándékozásra nem került volna sor;


Az ajándék visszakövetelésének joga nem korlátlan. Nincs helye a visszakövetelésnek:

- amennyiben az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá

- ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta,

- a szokásos mértékű ajándék esetén, valamint

- ha az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés meghiúsulását az ajándékozó felróható magatartása okozta.


A törvény rögzíti, hogy megbocsátásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem követeli vissza. Téves feltevésre alapított visszakövetelés joga az általános elévülési időn belül is elenyészik, ha azt az ajándékozó megfelelő ok nélkül hosszabb ideig nem gyakorolja.


Néhány esetkör:

Nászajándék – A tartós házasság reményében adott ajándék nem követelhető vissza, ha az ajándékozás alapjául szolgáló feltevés meghiúsulását az ajándékozó felróható magatartása okozta.

Házastársnak adott ajándék – Volt házastársak esetén ajándék visszakövetelésére csak akkor kerülhet sor, ha a házasság megromlását kizárólag a megajándékozott házastárs felróható magatartása idézte elő.

Házastársi különvagyon – A szülőktől származó ajándék – mint különvagyon – megtérítésére a házastárs akkor is igényt tarthat, ha az ajándék visszakövetelésének feltételei nem állnak fenn.


Pénzben adott ajándék – Pénz ajándékozása esetén az azon vásárolt dolog követelhető vissza.

A megajándékozott örökösétől – téves feltevésre alapítottan az ajándék visszakövetelésének további feltétele az ajándékozás körülményeire és az ajándékozó életviszonyainak alakulására tekintettel a társadalmi felfogás szerinti indokoltsága.

Az ajándékozó örökösét – általában nem illeti meg az ajándék, illetőleg a helyébe lépett érték visszakövetelésének joga. Az ajándékozó által már megindított pert azonban a perbeli jogutódlás szabályai szerint folytathatja.

Lásd még Ptk. 579-582. §-ai, valamint LB PK 76. sz. állásfoglalás.

2013. okt. 21. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
82%
Szerintem ez a hajó már elúszott. Eléggé hülyén nézne ki a dolog.
2013. okt. 21. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim válasza:
81%
Soha nem volt igazán jó a barátság? Akkor miért adtál olyat, ami számodra értékes? Teljesen mindegy hogy hol tárolja, akár kukába is dobhatta volna, hiszen neki adtad! Szerintem bunkó dolog visszakérni!
2013. okt. 21. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
49%
Igen, visszakövetelheted, ha a megajándékozott később érdemtelenné válik rá.
2013. okt. 22. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Salx Narval ***** válasza:
100%
És mi van a büszkeségeddel? Én biztosan nem kérnék vissza semmit amit ajándékba adtam, bármi történjen is, de ezt neked kell tudnod. Gondolom nem túl nagy értéket képviselő dolgokról van szó, különben nem a szekrény alján tartaná, lehet, hogy kérésre visszaadja, de még egyszer mondom én nem aláznám meg magam ilyesmivel,ha odaadtam akkor odaadtam.
2013. okt. 22. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Hát ez nem fog menni, csak ha önként visszaadja.
2013. okt. 22. 04:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Szerintem ne akard visszakérni. Lehet, hogy simán visszaadná, de elég hülyén jönne ki a helyzet. Inkább tanulj ebből az esetből, hogy számodra fontos dolgot csak számodra fontos személynek adsz oda, akitől tudod, hogy sose akarnád visszakérni, bármi is történne.
2013. okt. 22. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Én rákérdeznék, visszakaphatnám-e, ha neki úgysem fontos, illetve megmondanám, hogy szeretném visszakapni. Nem követelném, de rákérdeznék, miért ne. Ha bunkóság, ha hülye helyzet... nem mindegy? Valószínűleg rászolgált, hogy nem akarsz már barátkozni vele, és utána sosem látod.
2013. okt. 22. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!