Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Gyerektartást milyen feltétele...

Gyerektartást milyen feltételek mellett kell fizetni nagykorú gyerek után? (pl:kell e ha a gyerek iszik (volt rendőrségi ügye is belőle) iskolában most bukik másodszor! 18 elmúlt már!

Figyelt kérdés

2014. máj. 1. 23:11
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
44%
nappalin tanul akor igen
2014. máj. 1. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
34%
Ilyenkor már nem muszáj. Lehet kérni, hogy ne kelljen fizetni tovább.
2014. máj. 1. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
A gyerek mostanáig(18) az apánál volt,anyagi érdekből elment az anyához és most kérték a gyerektartást!Ez a rendőrségi ügye nemrégen derült ki!Csak nagyon bosszantó hogy anyagi kihasználásból történt az egész és még Ők követelőznek ilyen feltételek mellett!
2014. máj. 1. 23:24
 4/12 anonim ***** válasza:
97%
A többszöri bukás és a rendőrségi ügy valószínűleg épp elég indok az érdemtelenség miatti megszüntetésére a tartásdíj-kötelezettségnek. Mindenképp érdeklődj utána!
2014. máj. 1. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
95%

Mondjuk attól is függ, mikor bukott és miért. Ha nagyon kicsiként még, akkor lehet, hogy a szülői odafigyelés hiánya miatt történt, az végképp nem a gyerek hibája, vagy szimplán csak annyira nehéz felfogású a gyerek, néha ez is előfordul.

De ha már nagyobb korában történt a bukás, akkor jogos.


Akárhogy is van, az ivászat, plusz rendőrségi ügy elég indok kell legyen bukás nélkül is.

2014. máj. 1. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
A bukás most történt mióta középiskolába jár,most járja másodszor a 11.osztályt és most megint bukik!Át akar iratkozni szakmára.Az plusz 3 év!És ez mind csak azért hogy húzza az időt a pénz miatt!
2014. máj. 1. 23:55
 7/12 anonim ***** válasza:
97%
Hivatalosan addig kell fizetni, amíg a gyerek tanulói jogviszonnyal rendelkezik ( és nappali tagozatos tanuló ), de ahogy már írták lehet kérvényezni hogy ne kelljen fizetni, és a bukás, illetve a rendőrségi ügy pont elég indok.
2014. máj. 2. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget!Mindenképpen utána érdeklődök!
2014. máj. 2. 00:05
 9/12 anonim ***** válasza:
74%

Emberek!

Nem találgatni kell, van erre egy szép törvényünk, ami megmondja a választ, azt kell felcsapni, és mindjárt kiderül, hogy az új Ptk. kicsit változtatott az eddigieken, úgyhogy jelenleg:


XXI. Fejezet

A kiskorú gyermek tartása

4:213. § [A rokontartás szabályainak alkalmazása]

A szülőknek a kiskorú gyermekükkel szemben fennálló tartási kötelezettségére a rokontartás közös szabályait az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

4:214. § [A rászorultság vélelme]

A kiskorú gyermek tartásra való rászorultságát vélelmezni kell. Ez a vélelem a gyermek nagykorúságának betöltése után is - legfeljebb a huszadik életévének betöltéséig - érvényesül, ha a gyermek középfokú iskolai tanulmányokat folytat.

4:215. § [A szülő tartási kötelezettsége]

(1) A kiskorú gyermek tartására a szülő a saját szükséges tartásának korlátozásával is köteles. Ezt a rendelkezést nem kell alkalmazni, ha a gyermek indokolt szükségleteit munkával szerzett keresménye vagy vagyonának jövedelme fedezi, vagy a gyermeknek tartásra kötelezhető más egyenesági rokona van.

(2) Ha a gyermek tartása az (1) bekezdés alapján nem biztosítható, a gyámhatóság engedélyezheti, hogy a szülők a tartás költségeinek fedezésére a gyermek vagyonának állagát - meghatározott részletekben - igénybe vegyék.

4:216. § [A gyermektartás módja]

(1) A gyermeket gondozó szülő a tartást természetben, a különélő szülő elsősorban pénzben teljesíti (a továbbiakban: gyermektartásdíj).

(2) A szülő akkor is kötelezhető gyermektartásdíj fizetésére, ha a gyermek az ő háztartásában él, de tartásáról nem gondoskodik.

4:217. § [A szülők megegyezése a gyermektartásról]

(1) A gyermektartásdíj mértéke és megfizetésének módja tekintetében elsősorban a szülők megállapodása irányadó.

(2) A szülők megállapodhatnak abban is, hogy a gyermekétől különélő szülő a tartási kötelezettségének megfelelő vagyontárgy vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával tesz eleget. A megállapodás akkor érvényes, ha abban meghatározzák azt az időszakot, amelynek tartamára a juttatás a tartást fedezi, és azt a gyámhatóság vagy perbeli egyezség esetén a bíróság jóváhagyja.

(3) A (2) bekezdés szerinti megállapodás ellenére a bíróság akkor ítélhet meg tartásdíjat, ha az a körülmények előre nem látható, lényeges változása miatt a gyermek érdekében vagy valamelyik fél súlyos érdeksérelmének elhárítása miatt indokolt.

4:218. § [A gyermektartásdíj bírósági meghatározása]

(1) A gyermektartásdíjról a szülők megegyezésének hiányában a bíróság dönt.

(2) A gyermektartásdíj meghatározása során figyelembe kell venni:

a) a gyermek indokolt szükségleteit;

b) mindkét szülő jövedelmi viszonyait és vagyoni helyzetét;

c) a szülők háztartásában eltartott más - saját, mostoha vagy nevelt - gyermeket és azokat a gyermekeket, akikkel szemben a szülőket tartási kötelezettség terheli;

d) a gyermek saját jövedelmét; és

e) a gyermeknek és rá tekintettel az őt nevelő szülőnek juttatott gyermekvédelmi, családtámogatási, társadalombiztosítási és szociális ellátásokat.

(3) A gyermek indokolt szükségletei körébe tartoznak a megélhetéséhez, egészségügyi ellátásához, neveléséhez és taníttatásához szükséges rendszeres kiadások. Ha a gyermek érdekében olyan rendkívüli kiadás szükséges, amelynek fedezését a tartásdíj kellő előrelátás mellett sem biztosítja, a tartásra kötelezett e rendkívüli kiadás arányos részét is köteles megtéríteni.

(4) A tartásdíj összegét gyermekenként általában a kötelezett átlagos jövedelmének tizenöt-huszonöt százalékában kell meghatározni. Az átlagos jövedelem megállapításánál rendszerint a kötelezettnek a kereset megindítását megelőző egy évi összes jövedelmére figyelemmel kell lenni.

XXII. Fejezet

A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása

4:219. § [A rokontartásra és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó szabályok alkalmazása]

A nagykorú gyermek tartására a rokontartás közös szabályait és a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]

(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.

(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha

a) a gyermek a tartásra érdemtelen;

b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy

c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.

(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.

(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

4:221. § [A tartásdíj mértéke]

A tartásdíj mértékének meghatározásánál a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit, saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni.

4:222. § [Tájékoztatási kötelezettség a tanulmányok folytatásáról]

A továbbtanuló gyermek képzését, tanulmányait biztosító intézmény a tartásdíj fizetésére kötelezett szülőt - kérelmére - köteles tájékoztatni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről.


Magyarul kiemelném azt az új szabályt, miszerint kiskorúként kell tartani a gyermeket 20. életévéig, amennyiben középfokú iskolai tanulmányait végzi még! (Rászorultsági vélelem)

Ezt követően pedig a rokontartás szabályai szerint, tehát a saját és nagykorú gyermeket megelőző tartásra jogosultak veszélyeztetése nélkül.

2014. máj. 2. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
90%
Hát szerintem 18 éves kora után kezd ketyegni, hogy volt-e érdemtelenségre okot adó magatartása.
2014. máj. 2. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!