Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Meddig tartanál el egy rokont?

Meddig tartanál el egy rokont?

Figyelt kérdés

Külföldön élünk már 6 éve. Segítettünk már pár embernek elindulni. Most is épp egynek segítek, de most nem tudom mit tegyek. Nővérem nevelt fia lakik nálunk. (Kábé 12-14 éves kora óta van együtt párom az apukájával. És kábé 5 éve ott lakott náluk a fiú) Kerek 2 hónapja van itt nálunk, egy árva petákot nem kértünk, arra gondoltunk, pár hét alatt kap melót-eddig mindenki így volt ezzel. Már azon agyaltunk párommal, hogy most már elmegyünk a munkaközvetítőhöz és megkérdezzük, hogy egyáltalán bejár e-mert azon keresztül lehet munkát kapni. Szerencsére bejár, de egyszerűen nincs munka. Tény, hogy áprilisban tényleg nem szokott lenni, de májusban már igen. Mielőtt kijött, mi mondtuk nővéremnek, hogy csak akkor küldje ki, ha egy, beszéli a nyelvet, kettő, tényleg akarja csinálni, három, szezonba küldje már ki. Mondtuk neki, hogy áprilisban nem igazán van meló. Erre április 5.-ére vett neki jegyet.

Igazából nekem senkim, és mint ilyen, 2 hónapja eltartom, most már azért kezd elegem lenni belőle.

Nem akartam én határidőt szabni az elején, mert testvéremnek segítek ezzel, de hát most már kéne. Nem mintha sokat fogyasztana, meg annyira megemelkedett volna a villanyszámla, vagy ilyesmi-sőt, reggelente éppen kapóra jön, hogy ő viszi oviba a lányunkat-meg tudnánk oldani, hazajönne párom és elvinné, de így azért kényelmesebb, de kábé ennyi hasznunk van belőle:D

A szándékot sem nagyon látom benne, én és párom reggel elmegyünk dolgozni, mikor hazaérek, ő fönn van a "szobájában", alszik, néha estefelé ledugja a képét. Szóval délelőtt annyit csinál, hogy elviszi lányomat oviba, aztán bemegy a szomszéd városba az ügynökséghez, aztán jön haza. Mellékesen megjegyezném, hogy az jött le nekem, hogy nagyon nem beszéli a nyelvet. Úgyhogy sajnos nem lenne túl sok értelme a helyi boltokat megkérdezni, mert félek, hogy jóformán meg se tudná kérdezni, hogy van e meló. Ebből a tekintetből kicsit mérges vagyok nővéremre, mert direkt mondtam neki, hogy beszélje a nyelvet, mert különben nincs értelme kijönni. Lehetne éttermeket is kérdeznie, hogy kell e konyhai kisegítő, de nem. Pedig ezt is említettem már neki. Direkt nem akartam a vállára tenni a nyomást azzal, hogy határidőt szabok, meg fizettetek vele valamit, mert elég nagy nyomás van az emberen ilyenkor, de úgy tűnik, pont, hogy azt kellett volna tennem. Párom most mondta is, hogy tuti ez az utolsó, hogy segítünk bárkinek is.

Tervezzük, hogy leülünk vele beszélgetni a hétvégén. De nem tudom, mennyi időt adjak még neki. Ha látnám rajta a 100%-os igyekezetet, de sajnos nem érzem ezt. Szerintem nem érti még ezt az egészet, nem érzi a súlyát, hogy őt idegen emberek 2 hónapja eltartják, ő ráér, hisz szoktak neki küldeni pénzt nővéremék--igen, a másik, ami zavar, hogy vett már magának melegítő szettet, meg kabátot, meg ezt azt, ami nélkül még kibírta volna, de mivel nem az én pénzem...ebből is nekem az jön le, hogy marhára nem érti, mi az, megkeresni a saját kenyered. 22 éves a srác. És egyébként közöltem nővéremmel, hogy nem akarom látni, hogy baromságokat vesz, amíg nincs munkája. Ő is, meg a srác is mondta, hogy persze, most meg veszi ezeket a dolgokat. sokat nem fogyaszt, sőt, utóbbi két hétben alig nyúl a mi kajánkhoz-ebből arra következtetek, hogy mikor odavan, akkor vesz magának szendvicset, de ezt is egy hatalmas pazarlásnak veszem, meg minden nap szinte kérdezi, hogy nem rendelünk valami kaját---biztos otthon azt ettek mindig, de, amíg nincs munkád, addig elég nagy luxus ilyen kaján élni. Mi max havi egyszer eszünk rendelt kaját. Közbe cigizik is-na nem a házba, csak ez is zavar, hogy valakinek nem kéne, hogy legyen pénze rá, de ilyen luxusra költ-itt 3x annyiba kerül egy doboz cigi, mint magyarba. Mivel pénzelik otthonról, elvan. Nem tudja, mi az, hogy pénz. Otthon már dolgozott, de nem kértek tőle egy petákot se, és szerintem azt hiszi, hogy teljesen természetes, hogy én nem kérek tőle....

Én csak jót akartam, segíteni akartam a nővéremnek.

Mennyi időt adnátok a srácnak? Bocs, hogy hosszú lett.


2014. jún. 5. 15:23
1 2
 1/13 A kérdező kommentje:
Nővérem van együtt a srác apjával, nem a párom:D Nem tudom mért írtam, hogy párom:D
2014. jún. 5. 15:25
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Megértem, hogy eltartani valakit nem jó dolog, ugyanakkor nem érzem azt, hogy a srác itt hibás lenne.

Te magad mondod, hogy alig eszik, óvodába viszi a gyereket, és rendesen bejár az ügynökséghez. Ha nem beszéli a nyelvet, ennél többet nem igazán tehet.

Annak örülsz, hogy a ti ételetekből nem eszik, de baj, hogy vesz magának az anyjától kapott pénzen ételt? De akkor mit kellene ennie? Vagy nem szabadna? Szerintem azért vesz pont, hogy ne a tieteket fogyassza. Az ő helyében én is ezt tenném.

Hogy vett kabátot... Nem tudom, milyen kabátra kell gondolni, de egy valamilyen kabát (tehát nem százezer forintos luxusruha) alapszükséglet. Azt sem várhatod el, hogy ne legyen rendesen felöltözve, és fázzon.

Azt gondolom, hogy ilyen esetben vagy egyáltalán ne vállald el - még most is megmondhatod, hogy ennyi és nem több -, ha viszont elvállalod, akkor tudnod kell, hogy ez ezzel jár, és nem elvárni, hogy gyakorlatilag vízen és száraz kenyéren éljen, rongyokba burkolva, amíg nem talál munkát. Még egyszer hangsúlyozom: nem luxusban kell tartani, de az alapszükségleteket nem lehet megvonni tőle. Főleg, ha otthonról kap rájuk pénzt.

Hiszen te magad mondtad, hogy nem sokban van nektek.

Az persze oké, hogy ne rendeljen a ti kontótokra ételt.

2014. jún. 5. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
58%

Max egy hónap még.

Nővéreddel miben egyeztetek meg, meddig segíted? Úgy volt, hogy korlátlan ideig nálatok lakik majd? Bocs, de testvér ide testvér oda, az otthoni támogatás lassan már nektek járna a rezsibe, már csak nevelési célból is. Vagy ne legyünk ilyen kemények, de akkor járjon a pénzéből egy kinti nyelvtanfolyamra, és 1-2 hó múlva vizsgázzon is le belőle. Meg alvás helyett nézzen tv-t hallgasson rádiót, hogy szívja befelé a nyelvet. Ha ráhagyjátok az aranyifjúskodást, sose lép majd semmit magától.

2014. jún. 5. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Hol éltek? Nálunk (Svájc) minden kisvárosban vannak ingyenes nyelvtanfolyamok a bevándorlóknak, úgy hallottam Németországban is így van. Nézzétek meg a neten, holtbiztosan fogtok találni valami ingyenes, vagy jelképes árú tanfolyamot a srácnak. Egyébként jó volna, ha esténként az adott nyelven beszélgetnétek vele, így fel lehet mérni, hogy mennyit tud, picit fejlődhetne is.
2014. jún. 5. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Volt elég ruhája, mikor kijött, csak tetszett neki. Nővéremék arra szoktaták rá a gyerekeket, hogy márkás cuccokban járjanak. Mikor elmondta nekem, hogy mennyiért szoktak ruhát venni, leesett az állam. Nővérem párja is külföldön dolgozik, de ő olajfúróként. Nővérem nem dolgozik. A párja nagyon jól keres, mégis hónapról hónapra élnek...hát a srác életvitelét elnézve, sejtem is, hogy hova. Elmondása szerint nővérem sok tízezer forintot költ számítógépes játékokra is. De ez most csak olyan szinten érdekes, hogy a srác látszik, hogy nem túlzottan húzza meg magát anyagilag. Nem mondanám, hogy rongyokba jár, mert olyan márkás cuccai vannak, hogy csak lesek. Nem lenne baj, ha enné a kajánkat, sőt, jobban örülnék neki, ha inkább azt enné, és nem drága szendvicsekre költené az apja pénzét. Bejár éppen ügynökséghez, de jó lenne, ha boltokba is próbálkozna, meg van itt egy állami munkaközvetítő is-tud róla, oda se hallom, hogy bejárna, mondja, hogy oda nem szokott. Igaz, többnyire inkább ott olyan munkák vannak, amikhez már nyelvtudás kell, de néha csurran ott is gyári meló is. Vagy nem kérdezte még meg, hogy esetleg van e még ötletünk, hol kereshetne munkát...

Persze így nem sok értelme van, de ki tudja, lehet adnának neki nulla nyelvtudással is munkát egy konyhán..ha nem kérdezi meg, nem derül ki, hogy adnának e neki. De nem látom rajta, hogy idegesítené a dolog.

Nem gondoltam volna, hogy ennyire nem tud angolul. Megbíztam a nővéremben, mert azt mondta, hogy tudogatja az angolt és nézi otthon a filmeket, meg próbálgatja. De mikor itt mondtam neki, hogy úgy nézzük a filmet, mondta, hogy úgy nem akarja.

És arra gondoltam, hogy legalább nézhetné angolul a dolgokat, vagy olvashatná lányom mesekönyveit-könnyű nyelvezetük miatt, vagy újságot, vagy rádiót hallgathatna, de így nem tanul meg angolul...nem fog berepülni az ablakán egyenest az agyába...

Eddig mindenki felfogta, akinek segítettem az alapszabályokat. Megmondtam mindenkinek, csak akkor jöjjön ki, ha tud angolul, mert én bemegyek első nap vele az ügynökségre, de én megállok hátul én egy mukkot nem szólok, mert akkor nekik végük, nem kapnak melót. Hát már az első nap láttam, hogy bajok lesznek, egy árva mukkot nem értett....

nem tudom mi lesz, leülünk vele beszélni a hétvégén, meg nővéremmel is, és én is azt gondoltam, hogy 1 hónapot szabok ki kábé, mert június szezon hónap, ilyenkor van a legtöbb meló, ha nem tud ebben a hónapban munkát szerezni, akkor nem érdemes várni tovább.

2014. jún. 5. 16:35
 6/13 A kérdező kommentje:

Vannak tanfolyamok én is járok, meg is beszéltük, hogy szeptembertől ő is jár, de évvége van mindjárt, ilyenkor meg nyáron nem indítanak tanfolyamot.

(Jövőre szerzem meg az angol érettségim)

Vannak nagyon kezdő osztályok, de csak év elején és félévkor indítanak új csoportot.

2014. jún. 5. 16:37
 7/13 A kérdező kommentje:
Nem hajlandó angolul beszélgetni, pedig mondtuk neki ezt is, de ő nem, hogy ő szégyenlős....Nagyon azt látom, hogy ennek sajnos hazamenetel lesz a vége.
2014. jún. 5. 16:38
 8/13 anonim ***** válasza:

feltenném az első gépre .....

2 hónapja volt h tegyen valamit de nem

irány haza ....

2014. jún. 5. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
Kérdező, nagyon részletesen és érzékletesen leírtad a dolgot, példákkal. Teljesen egyetértek veled, az ember, ha nincs pénze és idegeneknél lakik, igenis ne költsön nem szükséges dolgokra, igyekezzen, s akár ő, akár a nővéred tehet róla, jobb nyelvtudással is kimehetett volna, főleg, hogy mondtad, hogy így legyen... Nem beszéltél még vele erről, hogy ez azért így nem OK? Még igazából gyerek szinten van, nem szokta meg a dolgokat, lehet, hogy rá lehetne ébreszteni, hogy ezt nem így kellene. Ha pedig flegmán reagálna, már küldeném is haza.
2014. jún. 5. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Semeddig. Ismered a Bibliát? "Ne halat adj, hanem tanítsd meg halászni!"


Csak azért, mert te külföldön élsz, nem kell ingyen fejőstehénnek lenned. Más is megtanulhat dolgozni, ha neked sikerült.


(Én is külföldön élek.)

2014. jún. 5. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!