Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Meddig fog még tartani?...

Meddig fog még tartani? Változó korral kapcsolatos kérdés. A többi lent.

Figyelt kérdés

Édesanyám változó korban van. Nagyon sajnálom szegényt, látszik rajta, mennyire nehéz neki. Ez egy igen régen kezdődött folyamat, de az utóbbi három év rettenetesen nehéz volt nekem is, a családnak is. Nagyon ki vagyok merülve lelkileg.


Mindenbe beleköt, kritizál, s ha esetleg megpróbáljuk elmondani, hogy rosszul lát egy helyzetet, akkor sír, kiabál, hogy "már senkinek nem lehet mondani semmit", és a monológ zárszava, hogy bárcsak meghalna. Rettenetes ezt végighallgatni, nézni, mert ilyenkor ha próbáljuk nyugtatni, csak olaj a tűzre. A család (és itt a tág családot is értem) a legtöbb esetben inkább "kegyesen hazudik", csak hogy kerüljük a konfliktust. De amikor minden egyes szava kritika, "vizsgáztatas" (például felhívtad XY-t?, kimostad a szonyeget? Hozzak egy plédet a lakasodba? - Ha erre a válasz "nem még/nincs szükség rá", akkor jön a kritika), akkor néha becsúszik egy olyan, hogy megpróbáljuk megvédeni magunkat. És ekkor elindul a lavina.


Én már nem élek a szüleimmel, saját családom van gyerkőccel, de így is elér ez a ddolog. Ezen a héten eddig minden egyes nap kaptam a fejemre, és nagyon fáradt vagyok lelkileg.


Mindig is egy erőteljes személyiség volt, aki végigviszi az akaratát, de ebben a korszakban ez annyira felerősödött és lelki síkra tolódott, hogy sokkal nehezebb lett. Látom rajta, hogy mennyire nehéz neki, szenved ettől az egésztől, csak nem tudja magában ezt megfogalmazni. A pszichológus nem megoldás. Sosem menne el, ráadásul ha ezt ajanlanank neki, azt fogalmam sincs, mennyi ideig hallgathatnank...mármint hogy mi mennyire utalatosak vagyunk.


Meddig fog ez még tartani? Mennyi időt ölel fel a változó kor lelki része? Volt valaki hasonló helyzetben?


2016. dec. 16. 07:21
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
51%

Ez NEM a változó kor miatt van, valami más probléma áll mögötte. Csak mivel a két dolog idöben közel egyszerre kezdödött, ezért nem nyilvánvaló.


Elsö lépésben a háziorvost javasolnám, de szerintem valószínüleg pszichológusra lenne szüksége, csak ha ezt egy orvos mondja neki, az jobban jön ki, mintha ti.


Ez lehet depresszió, de lehet kezdödö demencia jele is.

2016. dec. 16. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

A depressziót értem, de a demencia kezdődő jele miért lehet?


Köszönöm a választ egyébként.

2016. dec. 16. 07:37
 3/13 anonim ***** válasza:
65%

Egyes demenciák kezdetben agresszióként jelennek meg.


Persze ez csak két feltételezés volt, lehet még egy csomó más oka is, pl. vannak ásványi anygok lletve vitaminok, amiknek hiánya szintén ilyen tüneteket okoz, illetve nemrég olvastam, hogy régi amalgámtöméseknek is lehet ilyen mellékhatása.


De mindenképpen célszerü kivizsgáltatni, mert vagy egyszerüen lehet javítani rajta (ha hiány vagy hasonló a probléma oka), vagy pedig komolyabb kezelés szükséges - és akkor azt minél elöbb el kellene kezdeni, mielött még rosszabb lesz a helyzet.

2016. dec. 16. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
25%

A változokor nem tart évekig.

Inkabb depresszió vagy egyéb szellemi betegség. Anyósom detto,5 eve ilyen,de ő is a változókorra fogja,pedig annál nagyobb a baj,csak nem hajlandó orvoshoz menni.

2016. dec. 16. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
73%

4, talán már "átestél" rajta? Erősen kétlem, mivel nem lehet. Nagy tévhit, hogy csak annyi az egész, hogy elmarad a menzesz és hawaii.

Meg egy frászt. Halálig tart.

Hőingadozás, ingerlékenység, hangulatingadozás... kb. olyan, mintha mindig PMS-ed lenne.

Hormonpótlással lehet enyhíteni rajta, de az sincs mellékhatások nélkül.

Lehet gyógynövényes tápkiegészítőkkel kísérletezni... stb.

2016. dec. 16. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
60%

Szerintem sem a változókor miatt van, legalábbis nem hormonálisan

Anyukádnak pszichés problémái lehetnek inkább.

Nem lehet, hogy unalmas, ellaposodott az élete?

Ha nem akar pszichológushoz menni, talán jót tenne neki valami változás, új cél. Meglepni pl. egy jóga bérlettel vagy egy nyelvtanfolyammal. Ti ismeritek, mire lenne vevő.

2016. dec. 16. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Andizsuzsi ***** válasza:
83%

"A változokor nem tart évekig"


Dehogynem!

Ettől függetlenül szerintem is inkább valami más (is) van mögötte. Lehet, hogy a hormonális változás felerősítette a depressziós hajlamot pl.

2016. dec. 16. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
85%

A változókor évekig is eltarthat.

Az anyudnak a változókorral együtt, az lehet a problémája,hogy már nem tud ugy uralkodni rajtatok, mint elõtte.Lehet nem is uralkodott rajtatok csak azt szerette volna,ha jó uton haladnátok.A változókor kiválthat szorongást,depressziót, és igen azt,hogy már haszontalannak érzi magát.

2016. dec. 16. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
73%

Az a magyarázat amit leírtál.Erős egyéniség az anyu,ami a korral egyre

inkább felszínre kerül.Úgymond zsémbeskedik,morgolódik.54 -éves vagyok,de már magamon is megfigyeltem

ezt a kemény kritikai megnyilvánulást.Ezt nehéz legyőzni,de nem elmebaj!!!Én sem tudtam anutól elfogadni a morgást,mert nem tudtam,hogy a hormonális változás nemcsak testi,hanem lelki változást is okoz.Úgy fogj hozzá,hogy egyszer te is meg fogod ezt tapasztalni.

2016. dec. 16. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi válaszokat. Azt hiszem, első körben egy vérképet csináltatok vele, megpróbálom meggyőzni.


Ellaposodott élet? Nagyon mozgékony anyukám. Most táncol, nyelvet tanul két helyen, utazik külföldre, belföldön, nyugdíjasként munkát vállalt stb. De van a tanácsban valami: nagyon nehezen élte meg/éli meg, hogy nyugdíjas. Vezető beosztásban volt, és hirtelen ez megszűnt. Kosznom a ttanácsot, lehet, hogy meglepjük valami különlegessel, s nem csak a kedvében járni.


Uralkodik rajtunk? Talán ez erős, nem így fogalmaznék, de alapjaiban igaz ez a felvetés is. mindig is vezető volt, családban és munkahelyen is. Mi pedig mindig meghunyaszkodobbak.


Egyelőre gondolkodok, mi lenne a legjobb. Megpróbálom a tőlem telheto legjobbat, valamiképpen segíteni őt. Köszönöm a válaszokat.

2016. dec. 16. 12:20
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!