Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit kéne tennem, hogyha nem...

Mit kéne tennem, hogyha nem fizet az apa gyerektartást?

Figyelt kérdés
A szüleim soha nem voltak házasok. Amikor három éves voltak az apám elköltözött és azóta édesanyámmal lakom. Apám soha életében nem foglalkozott velem és nem is költött rám semennyi pénzt. Jelenleg 14 éves vagyok és úgy gondolom tennem kéne valamit, hiszen nem tartom helyesnek, hogy anyám nagyon sokat dolgozik, hogy eltarthasson és apám nem tesz semmit. Ilyenkor nem tudom mit lehetne csinálni, ezért kérek itt segítséget. Tudom nem nekem kéne tennem ellene, de anyám nem gondolta soha fontosnak, én pedig attól félek, hogy később ebből probléma lehet.

2018. ápr. 28. 11:06
 1/6 anonim ***** válasza:
91%
Anyudnak 14 éve kellett volna tenni ez ellen. Jelenteni a gyámügynél, utána feljelenteni apádat. Mi probléma lenne ebből?
2018. ápr. 28. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
86%

18 éves korodik anyud hatásköre azt eldönteni, hogy kér-e tartásdíjat, vagy sem. A tartásdíj fizetés mellé jogok is párosulnak, gondolom volt köztük egyezség, hogy apád nem fizet, de apai jogokra sem tart igényt.


Viszont 18 éves korod után, ha továbbtanulsz, felszólíthatod te apádat, hogy fizessen neked tartásdíjat (fizetése 20%-át reális igényelned), bíróságra is viheted az ügyet, ha nem akar fizetni (akkor tud csak kibújni alóla, ha magyar átlaghoz képest kevés a jövedelme, ebből még kiskorúakat is nevel).


Ptk.

4:220. § [A továbbtanuló nagykorú gyermek tartásra való jogosultsága]

(1) A továbbtanuló nagykorú, munkaképes gyermek a rászorultsági vélelem esetén kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai indokolt időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A gyermeknek a szülőt a továbbtanulási szándékáról késedelem nélkül tájékoztatnia kell.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, a felsőfokú végzettségi szintet biztosító alap- és mesterképzésben, valamint a felsőfokú szakképzésben folytatott tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.

(3) A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani, ha

a) a gyermek a tartásra érdemtelen;

b) a gyermek tanulmányi és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget; vagy

c) ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.

(4) A nagykorú gyermek érdemtelen a tartásra akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot.

(5) A szülő a huszonötödik életévét betöltött, továbbtanuló gyermekének tartására rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

4:221. § [A tartásdíj mértéke]

A tartásdíj mértékének meghatározásánál a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit, saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni.

4:222. § [Tájékoztatási kötelezettség a tanulmányok folytatásáról]

A továbbtanuló gyermek képzését, tanulmányait biztosító intézmény a tartásdíj fizetésére kötelezett szülőt - kérelmére - köteles tájékoztatni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről.

2018. ápr. 28. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
77%
Neked semmit mert te vagy a gyermek. Anyukàdnak kène. Èrtem a segitő szàndèkod. Egy bajom van vele, hogy úgy ìrsz 14 èvesen, mint egy felnőtt. Anyukàd nem engedett gyereknek lenni, felhúzott a felnőttek szintjère. Vigyàzz magadra nagyon. Most mèg èrezheted majd, hogy klassz h te erettem gondolkodsz, de eltelik makd 10 èv ès koravèn leszel a sajàt korosztàlyodban, nem tudsz makd rendesen ellazulni, mindig 10 èvvel a sajàt korod előtt fogsz jàrni gondolatban, ès egy idő utàn kièghetsz. Nem tehetsz az ellen semmit, hogy koràn felnőttèl, de figyelj mindig magadra, ès ha idősebb leszel, ne hagyd hogy melletted menjen el az èlet. Vigyazz magadra.
2018. ápr. 28. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A helyi családsegítőhöz menjél be, hogy segítsenek.

A menete az kéne legyen, hogy ha apukád nem fizet magától, akkor bírósági végzést kérni egy összegről, amit elvesznek tőle,a bíróság elküldi a letiltást a munkahelyre és a munkahely nektek küldi a pénzt. Ez általában a fizetés 20%-25%-a szokott lenni.

2018. ápr. 28. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Csurmi ***** válasza:

Nem tudom a válaszolók miből dolgoznak, hülyeség hogy te nem kérheted. A tartásdíj a TE tartásodra való. Teljesen jogosan követelheted. Írj egy párt sort a gyámhatóságnak, hogy kéred ügyvéd kirendelését számodra a tartás megállapítására és behajtására. Az ügyvédet a gyámhatóság fogja fizetni, te leszel a felperes, anyukád tanú vagy beavatkozó.

Abszolút jogod van ehhez, és lehetőséged is.

2018. ápr. 29. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Csurmi ***** válasza:
tartasdij.com oldalnak irj - segiteni fognak.
2018. ápr. 29. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!