Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Örökség ilyen bonyolult?

Örökség ilyen bonyolult?

Figyelt kérdés
Röviden van egy apám, aki elég sok üzletet csinált nagyonaktív korában, így lettek földjei, ingatlanjai. Elváltak anyummal, ment is az osztozkodás szépen (2011-ben). Aztán jött egy új nő, aki patika üzletvezető volt sokáig, majd elvetette magát (50+osan..) vele, és immáron 51%-os részesedéssel ő a patikának a tulajdonosa és édesapám. Apum előző befektetése egy nagy cég gyakorlatilag felszámolódott, nagy részét eladta stb, azt mondta ez nagy segítség így is hogy a nő nevén tud befektetni legalább ebbe a szegmensbe, hogy nem véletlen intézte így, ahogy. Együtt menedzselik a dolgot. Ez szép dolog, ezidáig semmi gond nincs. A nőnek van két (teljesen nyomi, de dolgos) gyereke. A kérdésem: hallok ezt-azt, de mi az igazság ? Tényleg mostmár minden joga a vagyonhoz a nőnek van? Minden eddig szerzett ingatlan, ingóság, bármi az szinte csak az övé lesz és a barom gyerekeié? Mert van 1-2 ingatlan testvérem és én nevemen azért, meg magán a patikán egy laza 100 millió hitel, meg a patikának egy kis balatoni nyaraló cégre. Mit fogunk esetlegesen ebből az egészből érzékelni később testvéremmel ? Kilopja a szemünket ez a haszonleső banya? Álságos volt az egész belső indíttatás ennyi idősen elvetetni magát az elején is már. Én a jég hátán is megélek, de azért nem mindegy mi a vége, puszira elmegy egy jelentős része a családi vagyonnak vagy sem. Apum csak süketel, és nyugtat mindig hogy “minden el van intézve, semmi baj nincs.”, de sosem hallottam tőle egzakt választ, ahogy tesom sem. Köszi előre is, 27F

2022. jún. 25. 02:38
 1/10 anonim ***** válasza:
25%

Hasonló cipőben járok, engem se avat be abba, hogy mekkora a vagyon, meg mit fogok örökölni, pedig az öccse 46 évesen szívrohamban meghalt. Ő is egy stresszes életet élt vállalkozóként, és már elmúlt hatvan. Vannak még dolgai, és csak akkor avat be, ha megoldotta. Szerencsére olyan nálunk nincs, hogy más örökölne, mert elvileg az új feleséggel lemondtak egymás vagyonairól halál vagy válás esetén. Ezt elhiszem. Csak azt nem tudom, hogy mi marad nekem. És tudom ez kapzsin hangzik, hogy fú számító vagyok, meg azt várom biztos, hogy örököljek és meghaljon... De nem. Csak nyilván én is úgy tervezek, meg olyan elképzeléseket gyártok, ami reális cél lesz majd. Én magamtól sose fogok ekkora vagyont előteremteni. Jól keresek a vállalkozással, de én nem leszek ekkora ágyú. Szóval totál megértelek, engem se tanít vahy avat be ilyen dolgokba, hogy hogyan kell bánni a pénzzel, vagy érted. De legalább biztos én örökölök.


Szóval szerintem beszéljetek egy ügyvéddel. Lehet a nő teljesen kisemmizte, és nektek csak a 100 milliós hitel marad, de az is lehet, hogy valamit feketén csinál, és a nő egy palimadár akit beraktott ügyvezetőnek és többségi tulajnak, szóval egy stróman. Ma már azért ezek a szürkezónás dolgok nem olyan egyszerűek, tehát ha ez a helyzet, lehet mire örököltök már a NAV visz mindent. De amúgy inkább az előbbi a helyzet szerintem. Ügyvéd tud segíteni nektek ebben.

2022. jún. 25. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
90%

Tartozást legfeljebb az örökség mértékéig kell örökölni, ettől nem kell félni. Ha az örökös úgy ítéli meg, hogy az örökség ér annyit, hogy a hitelt tovább fizesse, akkor fizeti, ha nem, lemond róla.

A nő gyerekei nem az apád örökösei hanem az anyjuké, anyjuk halálakor örökölnek.

A nő egy gyermekrészt örököl a hagyatékból, esetetekben, ha ketten vagytok testvérek, ez egy harmad. És holtig tartó haszonélvezet a közösen lakott ingatlanon.

Az egészet megbolondíthatja egy végrendelet, de az általános szabályok ezek.

2022. jún. 25. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
5%
Egyikünk sem teszi ezt, hármas. Ez az élet rendje. Amikor nőnek fel majd a gyerekeim, én biztos, hogy megbeszélem majd velük már úgy gimnázium második felénél, hogy mik a terveik, hogyan akarják az életet, és el fogom nekik mondani, mennyire tudom őket támogatni, mennyivel számolhatnak, ha én nem leszek, és hogy hogyan érdemes azt kezelni. Nert egyelőre én itt állok, keresek pár milliót havonta, és lövésem sincs, hogy a több százmilliós nagyságrendekkel, mit kellene kezdeni, hogyan kellene kezelni. Félelmetes és megterhelő gondolat ez, főleg, hogy bármikor egy pillanat alatt, bármi teljesen értéktelenné válhat. Kicsit irigylem azokat néha, akik hónapról hónapra élnek. Nekik ilyenen nem kell aggódni.
2022. jún. 25. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
37%
Hát, ha én lennék az apád és megtudnam, hogy ilyen stílusban beszélsz a feleségemrol és a gyerekeirol, MINDENT a felesegemre iratnek, amit csak lehet, a többire pedig eltartasi szerződést kötnék a gyerekeivel, hogy neked SEMMI ne jusson.
2022. jún. 25. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
29%
Ötösnek sincs gyereke
2022. jún. 25. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
89%

Nincs itt semmi bonyodalom.

Egyrész teljesen mindegy, hogy apád elvette a nöt vagy sem, ha a vagyonában társtulajdonos, akkor a vagyon részben a nöé. (Akkor is az lenne, ha "csak" üzlettárs lenne. Mellesleg szerintem érthetö, hogy ha együtt vannak évek óta, akkor össze is akarnak házasodni, elég primitív dolog részedröl, hogy 50 fölött minek!)


Ami az örökösödést illeti:

Ami apád nevén van, azt te, a testvéreid és a feleség öröklitek egyenlö mértékben elosztva, a közösen lakott ingatlanból - ha az apád tulajdona - a feleség nem örököl, de élete végéig tartó haszonélvezeti joga lesz rá.

Ami a felesége nevén van, azt az ö gyerekek öröklik, szintén 1-1 arányban.

Ami az esetleges adóságot illeti, az is ugyanígy öröklödik, mert az negatív vagyonnak számít - azaz apád részét te a testvéreiddel, a nö részét az ö gyerekei.

Öröklés esetén mindenkinek joga van visszautasítani az örökséget. Ennek akkor van értelme, ha az adóság több, mint a pozitív örökség - de ilyen esetben nem csak az adóságot utasítjátok vissza, hanem az egyéb örökséget is, vagy mindent elfogadtok, vagy semmit. Viszont csak adóságot örökölni nem lehet, az maximális adóság csak annyi lehet, amennyi a pozitív örökség.


Mellesleg egyelöre nincs semmiféle örökség, sem családi vagyon, egyedül apádnak van vagyona, ami az ö tulajdona, és ha az egészet elszórja, ahhoz sincs semmi közöd, azt tesz vele, amit akar.

Ami a te neveden van, az a tiéd, az nem lesz soha része az örökségnek, ami meg apádén vagy a feleségéén, ahhoz meg semmi közöd, amíg apád él.

Halála után az lesz az örökség tárgya, ami jogilag is apádé, ami a feleségéé, ahhoz továbbra sincs közöd.


De elég siralmasnak tartom, téged meg igen haszonlesönek, hogy annak ellenére, hogy apád már rádiratott 1-2 ingatlant, most még azt is akarod, ami apádé, és amit annak ad, akinek akar.

2022. jún. 25. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
87%
Nekem van gyerekem, de nekem is rosszul esne, ha így beszélnének rólam. 35 vagyok, nem akarok örökölni még nagyon sokáig, és nem is akarok erre gondolni!
2022. jún. 25. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
25%
De, az ötösnek van gyereke. Az ötös sosem bírta az ilyen egomanias bunkókat, mint a kérdező. Az új feleség "banya", A gyerekei "nyomik", miközben ő természetesen maga a megtestesült tökéletesség, ugye.
2022. jún. 25. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Aztán ki tudja, hogy majd nem-e kerül elő egy végrendelet, akkor meg minden más lesz.
2022. jún. 25. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
75%
9 mindent én örökölök. Azért dolgozott apa egész életében, hogy nekem jó legyen. Én ugyanezt teszem, hogy majd a gyerekeimnek is biztosítva legyen egy kiváló gyerekkor, és hogy el tudjanak indulni az életben. És ők fognak majd mindent örökölni, amikor én meghalok.
2022. jún. 25. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!