Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Ez azt jelenti, hogy apukám...

Ez azt jelenti, hogy apukám nem hagyja, hogy "leváljak tőle"?

Figyelt kérdés

Közel tizenkilenc éves vagyok. Még nem vagyok felnőtt (csak jogilag), de már gyerek sem.


Apukám világ életében kritizált engem, a döntéseimet, majdnem mindenhez kommentelt valamit akkor is, amikor kértem, hogy ne.


Olvastam tegnap a szülőktől való leválásról és megakadt a szemem azon, hogy vannak problémák ennél, amikor a szülő akaratlanul nem engedi, nem hagyja, amihez tartozik a kéretlen kritikák mindenhez, mintha még mindig kisgyerek lennék.


Tegnap a sarkamra álltam és megmondtam neki a nemet valamire, mert már elég volt, erre ő behisztizett és most nem szól hozzám.


Régen a körülményeink miatt kb tíz évig egy szobában és egy ágyban voltunk, olyan 14 éves koromig, aztán végre elköltözhettünk, miután meghalt a nevelőapja, aki a lakás haszonélvezője volt, mert nélküle nem adhattuk el a lakást. Sokáig nagyon apás voltam. Sosem voltam bulizós, igazából sehova nem mentem, ez is szúrta a szemét és sajnált is érte, mert amúgy mindenhova elmehettem volna, de én ezzel nem élek mind a mai napig, mert nem is tudok. Ezzel nincs is gond. A lelkiekkel van.


Az, hogy állandóan kritizál, ami nem úgy történik ahogy ő megmondta, ezért rögtön kiselőadás, van saját véleményem és saját elképzeléseim bizonyos dolgokról, ezek azt jelentik, hogy nem engedi a leválást? Közben máskor úgy viselkedik, hogy úgy csináljam, ahogy nekem a legjobb.


Egyébként, ha mondjuk családterápiára vinném valahogy, rögtön miután kiértünk, elkezdené szidni a szakembert, hogy mekkora gy**ér, milyen hülyeség az egész. Voltak már példák hasonlóra.


Anyukám és közte ezért ért véget a kapcsolat. Anyukám nem bírta elviselni az állandó kritikát, a dominanciáját, apukám meg nem érti.


Sokszor mérgében sértéseket vág a fejemhez, hogy pl: olyan vagy, mint az anyád. Rosszabbik az, amikor osztja az észt, aztán kiderül hoppá, tényleg mégis ott van, hoppá, nem én voltam, és bocsit nem köp oda, hogy úgy beszélt velem ahogy (persze szitkokkal és hülyézésekkel). Kiskorom óta ez megy, és akkor még hálás is voltam, hogy figyel rám, de már idegesít sok éve.


Gyerek és felnőtt között vagyok, kis segítségre szükségem van, de az állandó kritikát, kioktatást már nem bírom. Ő csak jót akar nekem, és tényleg szeret, de ezzel a sírba visz, amikor meg megmondtam neki, hogy nem bírom elviselni, hogy állandóan kritizál, azt mondta persze, hogy megmondja a véleményét - amit nem kértem.


Sok mindent helyettem csinálna meg, egy nyamvadt villanykörte cseréért is azt mondta, megvárhattam volna míg hazaér (aha, másnap este), mert veszélyes, férfi munka, rosszul csinálhattam volna, leeshettem volna, legközelebb akkor csináljam, amikor ő is otthon van... de a turmix gépnél is elgondolkodtam, hogy levegyem vagy ne, ugyanis később mondta, hogy nagyon, nagyon, nagyon vigyázzak, mert sokba került, és inkább leveszi ő. Mondtam, hogy biztos nem.


Mit lehet ezzel a helyzettel csinálni? Ha elolvastatnék vele cikkeket, akkor is csak annyit mondana, hogy sok hülyeséget írnak a neten. :/



2020. máj. 12. 13:17
 1/4 A kérdező kommentje:
Ja és ezek után ő szokta a fejemhez vágni, milyen önállótlan vagyok, pedig van amihez azért nem is kezdek neki, mert nem akarom azt hallgatni, hogy megint kritizál, aztán mégis megkapom idővel.
2020. máj. 12. 13:22
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Ez a te döntésed, már elmúltál 18,már nem dönthet helyetted, ha elakarsz költözni akkor csináld, majd megbékél a helyzette, nála van a hiba, ezzel nem lehet sok mindent kezdeni :/
2020. máj. 12. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Gyakran nem fogadják el a szülők higy a gyerekük már nem szorul mindenbe segítségre, bár igazad van, 18 év tényleg nem jelenti azt hogy felnőtt valaki. De amit apukád csinál az már túlzás. Nem bánhat veled úgy mint egy kisbabával. Nem szokta meg hogy van saját véleményed, ezért most is azt gondolja hogy nincs. Megszokta higy az ő kezében van az irányítás. Nem tudom hogy segít-e de leülhetnél vele beszélgetni erről. Ha nem segít akkor csak az marad hogy mostantól kezdve megmondod hogy valami nem tetszik, hogy szokjon hozzá. Ne hátrálj meg ha megsértődik, mert ha igen akkor csak megerősíted benne hogy igaza van.

A drága turmix gépről jut eszembe, hogy szerintem azért nem enged hozzányúlni mert (nem tudom máshogy megfogalmazni) nem bízik benned. Attól fél higy ügyetlen vagy és össztöröd. Itt most visszakanyarodunk ahhoz a részhez, hogy határozottabban kell viselkedni vele.

Én már külön élek régen, de mikor lemegyek anyámhoz még mindig vannak időszakai amikor mondogatja higy mit hogyan csinálják pl a főzésnél vagy takarításnál (segítek neki, idős). A magánéletembe nem szólt bele soha. Ami nálunk van talán lehet egészségesnek lehet mondani, hiszen egy szülő mindig szülő marad. Csak nem mindegy mennyire akar irányítani.

Nemsokára gondolom úgyis elköltözöl legalábbis pár éven belül, meglátod milyen jó hogy mindent úgy csinálsz ahogy te akarod. Mert lehet hogy lesz javulás ha kiállsz a véleményed mellett, de teljesen úgyse fog megváltozni.

2020. máj. 12. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
Hát ez nem egészséges szerintem. Költözz el mihamarabb! Nem érdemes vitázni vele szerintem! Ha meg nem tudsz menni sehova akkor ne halgass rá! Éld az életed és csináld a dolgaid! Szerintem okos gyerek vagy bízz magadban!
2020. máj. 12. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!