Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Van,aki gondozza még a psziché...

Van,aki gondozza még a pszichés beteg szülőjét? Hogy bírja? Mi a terve?

Figyelt kérdés

Hello,


Rám maradt anyu,aki már kb 35-40 éve diagnosztizált beteg pszichésen. Eltudja még valamennyire látni magát,csak az elméje sokszor nem itt van.Mióta apu meghalt lett rosszabb.Szegény apu nehezen viselte már az utóbbi időben arra emlékszem.Mindig azt hitte megcsalja,idegen nőket képzeld stb.

Dolgozni emiatt sose dolgozott,azonnal leszázalékolták.

Felismerni felismer,de téveszméi vannak,sokat hallucinál mindenféléről,főleg rossz dolgokról pl: hullát ásnak el a kertjében.

Van még 2 tesóm,de azok nem veszik ki a részüket az ellátásában.(az egyik nem itt él,a másik viszont ebben a városban).Néha meglátogatnak minket,hoznak anyunak rengeteg kaját,aztán mennek tovább.Anyagi segítséget nem kapok.Magamra támaszkodhatok. Én napközben dolgozom,így olyankor egyedül van. Mostanában egyre többet elesik,bepisil,volt már bekakilás is. Magát letudta tisztítani még,de felkelni nem tudott.Külsejét elhanyagolja,ritkán fürdik,mos hajat,sokszor büdös.Hiába szólok rá,nem érdekli.

Addig míg haza nem értem a munkából legutóbb ott feküdt a földön,mert elesett,telefont nem tudja kezelni.Szerintetek egy otthon megoldás lenne ? Érdeklődtem már a környéken,de itt telt ház van mindenhol,így várólistára kerülnénk.Valamint ezzel a pszichés dologgal nem tudok mit kezdeni.Kezeli egy pszichiáter.Havi 2x járunk hozzá,akkor beszélgetnek,1x injekciót kap meg gyógyszerfelírást.Még is úgy érzem,hogy nem használnak a gyógyszerek. Velem szemben néha agresszív szóban, össze-vissza beszél,másokat elszid. Lelkileg nehezen viselem. Úgy érzem,hogy szívem lelkem kiteszem,segítek neki és a betegsége miatt még is én vagyok a legrosszabb ember a szemében,a tesóim a kedvencei...ezt mindig a szememre hányja,hogy engem nem szeret,de őket nagyon. Tesóim is ellenem vannak,sokszor elhisznek neki mindent,holott tudják sokszor nem tiszta vagy,hogy fogalmazzak.

Most lett egy udvarlóm és jó lenne lassan külön életet élni,de közben bennem van,hogy kire hagyom anyut. :(


27/N


2020. dec. 2. 10:57
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
90%
Születésem óta nagymamámmal (80) élek, eleinte édesanyám is itt lakott, de újra férjhez ment és elköltözött. Nagyjából 8-9 éve kezdődött mamámnál a demencia (akkoriban még csak nagyon apró, nem egyértelmű jelei voltak). Neki már az egészsége sem jó, a lába néha annyira fáj (volt neki trombózisa és orbánca is, erei sem "jók" már), hogy alig tud lábra állni. Az utóbbi 2-3 évben szellemileg nagyon sokat romlott, megismerni még megismer, bár van, hogy összetéveszt anyámmal. Rengetegszer a semmiből a hangulata 180 fokot fordul, elkezd kiabálni, ideges lesz, összefüggéstelenül beszél, sokszor bepisil, nem tudja kitörölni wc után a fenekét, kétnaponta fürdetem (ha be tud szállni a kádba, ha nem akkor marad a szivacs és szappan Kb. egy hónapja egy este annyira fájt neki a lába, hogy nem tudott felkelni, két lépést nem tudott tenni, egyedül nem bírtam el, akkor hívtam fel sírva anyát, fizikailag és lelkileg is kimerülve, hogy most jöjjön át, mert NEM bírom tovább egyedül. Megbeszéltük, hogy amíg nem válik agresszívvé, ön-illetve közveszélyessé, addig itthon marad (volt egy hetet kórházban a lába miatt..utána katasztrófa volt az állapota), utána kell keresni egy otthont. Nekem is van párom lassan 6 éve, de megérti és tiszteletben tartja, hogy amíg mamám otthon van, addig nem költözöm sehova, mert nem fogom magára hagyni. Home officeban szerencsére tudok dolgozni, így 0-24-ben felügyelhetem.Nekem ugyan nincs testvérem, de szégyennek tartom, hogy 3 gyerek közül TE vagy az egyetlen aki így foglalkozik vele, hiszen ez az igazi foglalkozás, amit te csinálsz, nem az h x időnként dobok be kaját, aztán részemről letudtam... le a kalappal Előtted! Nekem mamám testvére 2 éve halt meg szintén demenciában, ő a Gyömrői Harmónia idősek otthonában volt (ő már ön-és közveszélyes volt), nagyon rendesen bánnak a betegekkel (Nefelejcs ház), szép volt az otthon, csak ajánlani tudom(már ha illik otthonra ilyet mondani). Nagyon nehéz nekem is, egyetemet is így csináltam végig, sokszor rámtör a sírhatnék, de van bennem egy olyan érzés, hogy muszáj, mert meg kell tennem érte. :(
2020. dec. 2. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
26/N ez lemaradt
2020. dec. 2. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
83%
Az én anyám Alzheimeres volt, amíg még némileg beszámítható volt, addig otthon tartottuk. De miután 2013 márciusában inkontinens lett, és egyre nehezebben bírtuk, abban az évben októberben bevittük a IV. kerületi Baross utcai otthonba. Az egész havi nyugdíja ráment az Baross utcai otthoni kezelési költségre, így nem volt könnyű, de még mindig így volt jobb. 2014 novemberében aztán meghalt.
2020. dec. 2. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Nagymamám volt Arzheimeres, én laktam hozzá a legközelebb, ezért én vigyáztam rá a legtöbbet. De fél évig bírtam. Sokszor sírva, remegve mentem haza, mert nem bírtam sem fizikailag sem lelkileg. Akkor mondta a férjem, hogy most volt elég.


Kerestünk neki otthont, de nem érte meg, hogy be is kerüljön, mert rohamot kapott egyik este és nem maradt életben, amíg kiért a mentő.

Az még egy plusz dolog volt, ami miatt 1 év elteltével is rémálmaim vannak. Szóval én a helyedben minél előbb keresnék neki egy otthont, nem lehet ezt sokáig bírni.


32N

2020. dec. 2. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
4%
Kert végébe, aso...sok beton
2020. dec. 2. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Keress neki egy otthont. A köztudatban sajnos nagyon benne van, hogy aki otthonban helyezi el az idős, 0-24-ben segtségre szoruló hozzátartozóját, az "önző", "gonosz", "nemtörődöm". Ez a szemléletmód olyan terheket tesz a hozzátartozók vállára, ami alatt a legtöbben összeroppannak. Egyébként rendkívül képmutatónak tartom, hogy miközben elhangzanak a "jaj csak otthonba ne" szólamok, a legtöbb ember kibújik a feladat alól, és rátestálja az öregek ápolását 1-1 (amúgy szinte kizárólag női) hozzátartozóra, mintha senki másnak nem lenne felelőssége.

Próbáld meg tudatosítani magadban, hogy nem leszel gonosz attól, hogy a saját érdekeidet IS figyelembe veszed - sőt, mondhatnám azt is, hogy önmagaddal szemben is felelősséged van. 27 éves vagy, alakulóban van egy párkapcsolatod, éld a saját életedet! Isten szerelmére, nehogy úgy járj, hogy csak az anyukádat ápolod, aztán ott leszel 35-40 évesen tök egyedül!

2020. dec. 2. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó! Általában az szokott így ítélkezni, aki nem gondozott még demens vagy arzheimeres hozzátartozót. Nem egyszerű 0-24 felügyelni valakit, pelenkázni, takarítani utána. Nekem a nagymamám pl a gardróbba ment vécézni, amit utólag elpoénkodtunk, de nekem kellett feltakarítani a szart, amihez nem elég erős a gyomrom.


Emelgetni a rossz derekammal egy 70 kilós embert, amikor összeesett és magatehetetlen volt. Plusz éjszakánként munka mellett nem aludni, mert megpróbált "hazaszökni" úgy, hogy otthon volt. Aztán a folyamatos hallucinációk, végül az agresszió, ami miatt minden szúró-és vágóeszközt el kellett tenni. A szóbeli szitkozódások ezek mellett már el is törpültek.


Kb fél évig rémálom volt az életem, azóta is vannak ezzel rémálmaim.

A mai napig felijedek esténként, de ezt nem tudja aki nem élte át.


Általában ezek szoktak ítélkezni. Ezeknek a véleményére nem szabad adni.

2020. dec. 2. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
93%
A 6. és 7.#-val teljesen egyetértve hozzáteszem, hogy egy otthon sokkal többet tud nyújtani (több ápoló jelenléte, szakképzett orvos, stb.), mint egy család vagy egy elkötelezett hozzátartozó egymagában nyújthat. Nem beszélve arról, hogy aki ápol, annak nincs keresete.
2020. dec. 2. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
88%

Ez nagyon kemény dolog. Szerintem beszélned kell testvéreiddel. Ez az anyagi rész, hogy egyedül a nyakadban van magában durva. Az otthont is gondolom hárman fizetnétek. Mindenképp kell beszélned velük. Hárman döntsétek el mi legyen.


Nekem nagymamánál lett demencia anyukám gondozta, és közben a nagyim azzal vádolta sokszor, hogy meg akarja mérgezni. Hálóingben kergetőztek az utcán nagyi menekült ő utána. Nagyon fájdalmas dolog volt. Igazából nem tudom ilyenkor jó e még az élet.


Vannak fel youtubon videók ahol beszélnek ilyesmiről szerintem azokat is nézhetnéd.


Ebben pl asszem apácák részben:

Betegek ápolása, haldoklók kísérése a családban

01

https://www.youtube.com/watch?v=dDnxDTixUlA

02

https://www.youtube.com/watch?v=MfhSIAuuTxQ

03

https://www.youtube.com/watch?v=WjbFeF8I7fs

2020. dec. 2. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
88%

Az a baj, hogy te is olyan hülye vagy, hogy hagyod magad és hagyod rámenni erre az életed. Még most kell változtatnod.


Jövő hétvégére elhívod mind a két testvéred, és közlöd velük, hogy 3 hónap múlva elköltözöl, úgyhogy beszéljétek meg, mi lesz a továbbiakban anyátokkal. Persze, ők ki fognak akadni, veszekednek majd és megpróbálnak lelkiismeret-furdalás kelteni benned, hogy magára hagyod anyátokat, meghal majd miattad, satöbbi.


A lényeg, hogy ne hagyd magad, tudatosítsd bennük, hogy jogod van önálló életet élni.


Aztán három hónap múlva tényleg költözzön el, akkor is, ha semmit nem tettek a testvéreid. Akkor ez van, majd rá kényszerülnek valamire, hidd el.


Ha nem, akkor meg így járt anyukád, nem kellett volna három gyereket vállalnia úgy, hogy soha nem dolgozott. Az ő élete nem a te felelősséged. Ha így halad az, nem lesznek saját gyerekeid.

2020. dec. 2. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!