Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Jogosan érzek-e bűntudatot az...

Jogosan érzek-e bűntudatot az alábbiak miatt?

Figyelt kérdés

Kisgyerekként sokat olvasott nagymamám a Bibliából, ami nem baj, más is megtenné ugyanezt. Talán kötelessége is a szülőnek azokat az értékeket továbbadni, amelyeket ő kapott. A hangsúly azon van, hogyan alakítja, formálja ez később a személyiségünket. Én arra emlékszem, hogy kifejezetten és most is bűntudatot érzek, de sajnos nem szerettem finoman szólva és vártam, hogy vége legyen annak is, amikor mentünk a Jehova Tanúi összejövetelére bár csak ritkán, ugyanakkor tudtam, mivel tartozom nekik azért, hogy felneveltek ezért sosem szóltam vagy mondtam ellent. Simulékony voltam, de belül irtózatosan lázadtam, kifelé mindig azt mondtam, amit ők hallani akartak. Tudtam, hogy nem szabad véleményemnek lenni. Na nem mintha olyan sokat kellett volna oda mennem, de a honnan jövök, kiktől származom kérdése számomra nagyon fontos volt. így még akkor is szétrágtam magam, amikor semmi okom nem lett volna rá. Tizenhat évesen elég erős szexuális vágyaim voltak, amelyek vágyfantáziák maradtak. Ekkor megint bejött a bűntudat, hogyan merészelem azt, hogy nekem ilyenek legyenek? Miközben meg egyfajta lázadás is volt, így alakult ki valamilyen ellentmondásosság. Anyukám kérte, hogy nagymamám előtt ne mutassak könyveket, mert tiltja a vallás a világi könyvek olvasását. Utána 21 éves korom környékén összeköltöztünk. Belekerültem egy olyan világba az egyetem által, ahol fontosak voltak a könyvek, így ismételten előjött a bűntudat kérdésköre, hiszen a könyvek tiltottak. Bár nem mintha veszekedés tárgyát képezte volna valaha ez, csak néha nagymamám nem jött fel a szobámba, mert látta a polcomon a könyveket. Nekik egy igaz könyv van, a Szent Biblia. Az egyetemi évek alatt sem alakult ki a pszichoszexuális fejlődésem a vallásnak köszönhetően. Viszont ezért éjszakánként nem aludtam, mivel megfelelési kényszer volt bennem a szüleim, de inkább nagymamám iránt, mivel anyukám kilépett ugyan a vallásból, de valamit hozott magával onnan. Koncertekre, társaságba is csak ritkán jutottam el. Mostanra azt érzem meg lehetne tenni, hogy eljárjak vele ebbe a gyülekezetbe, ugyan nem vagyok hívő és nem tetszik, amit hirdetnek, de miatta tehetném. Ugyanakkor az is furcsa, hogy egy alkalmon kívül soha nem hívott, amikor én kibújtam ez alól valahogy, utána nem került elő ez a kérdés. Miközben tudom az ő lelkében nagy fájdalmak, viharok dúlnak, amiért én nem ugyanazon az úton járok és félt attól mi lesz ha vége a világnak. Ez az ő elvei, eszmei világa szerint teljesen érthető és elfogadható. Ki tudja meddig lehet még velünk és én meg egy ekkora bunkó paraszt vagyok, hogy képtelen vagyok az ő elvei, gondolkodásmódja szerint élni? Ilyen a gonosz ember. Ráadásul olvasok a szexuális interakciókról szóló könyveket, pszichológiai könyveket, tehát most már lassan bűnöző vagyok az ő szemében. Vannak a háznak szabályai, amelyeket nyilván be kellene tartani, mégsem megy. Megint nonkonformista módon belülről képzeletben felégettem a Bibliát, mivel az ego kifejlődésének útjában áll. Mindezek után reggel szubmisszív módon alig merek mozogni. Régóta érzem azt, hogy csehovi típusú kisember vagyok, akihez képest mindenki felsőbbrendű.

Annak idején az iskolában is sokat aláztak. Iszonyatosan vékony voltam, nem volt barátnőm (ezt bánrom), nem jártam bulizni, nem ittam, nem dohányoztam (viszont ezeket nagyon határozottan nem bánom, sőt megvetem a káros szenvedélyeket és a bulikat is). Állandó jelleggel támadások célpontja voltam a más zenék hallgatása miatt, az olvasás miatt anno az osztálytársak körében. Soha nem bántottam senkit, még vissza se szóltam, mivel tudtam a kisemberségemet és számtalanszor a fejembe is verték vagy bezártak egy hűtőbe, csicskaként kezeltek. Így alakult ki később, hogy magam sem tudom ki vagyok. Egy oldalról ott volt a kortársak értékrendje, másikról a nagymamám, harmadik rész anyukám, aki megint más, mivel őbelé is belé vésődtek az e vallás által felállított belső kényszerek. Ő nem idomul mint inkább valahogy nehezen szabadul. Kívülről teljesen szabad és éli az életét, de belső harcokat szerintem ő is vív csak nem mondja ki.

Kicsit elvágva az eddig lineárisan építkező szálat egy kitérőt engedjetek meg. Annak idején tudatosan építettem falakat magam köré, ami megvéd a belső sérülésektől. Bizony törékeny voltam, amikor láttam, hogy körülöttem mindenki éli a hedonista életét én meg jó arcú, szende gyerekként szembemegyek ezzel és beleálmodom magam valami elképzelt múltba amiről nem tudok. Nagy szeretettel hallgattam a rock, blues és jazz zenéket, miközben ehhez nem volt eléggé markáns arcom vagy nem éltem meg nehéz napokat, mégis ezt választottam, mivel az én fájdalmaim kifejőjévé váltak. Annyiszor hasított már belém jó mélyen a másnak lenni akarás, egy áttörési, kitörési vágy, ami miatt csak ebben találtam önkifejező formát. Itt annyi probléma volt, hogy más karakterek jelentek meg a koncerteken és nem a szelíd emberek, akikben azért belülről van egy rejtett agresszió, csak ezek a lélekajtók nem nyílhatnak meg a külvilág felé, így egy hermetikusan zárt, magába záródó, izoláltabb individuum lesz. Tudom a világ többféle és ezt el kell fogadnom vagy mégsem többféle és egy gondolat létezik? Indokolnám: nehéz egy olyan országban másként gondolkodni, ahol nem szabad kimondani a gondolatimat, ilyenkor jön az erős lázadás, belső vívódás.

Most már tényleg összefoglalva az eddig elhangzottakat, mivel lassan unalmas leszek, hisz magam számára is az vagyok.

Az ideálvilág kialakítása azért lett döntő fontosságú, mivel nem tudtam semmivel azonosulni, inkább éreztem magam otthon az ősrégi zenékben (swing korszak), vagy blues és klasszikus rock, Hobo a nagy mester gondolatai akár az enyémek is lehettek volna, de én nem mertem úgy lázadni mint ő és ez bánt. Továbbá éreztem vonzódást és érzek mind a mai napig az öltözködési stílus és az Ezek a fiatalok film gondolati-eszmei világa iránt. Ám súlyos akadályokba ütközünk, amikor ma ezeket explicit kimondjuk, hiszen rögtön álmodozónak tartanak minket. Az is vagyok, amit ki próbálnak belőlem sebész módjára metszeni. Mit kellene tenni ha mindenkinek meg akarok felelni és mégsem tudok ennyi részre osztódni? Konformizmus vagy nokonformizmus? Avagy arany középút? Nagymama, kortársak? Mit kötelező elfogadnunk? Kicsit vagy nagyon össze vagyok most zavarodva. Erre ha valaki tud reflektálni írásban arra furcsán nézek, mivel nem a topikba megfelelőket írtam és időnként nem a neveléshez tartozó dolgokat feszegettem. Azért várom az észrevételeiteket.


2014. júl. 16. 16:25
 1/8 anonim ***** válasza:
72%
Kérdésedre válaszolva röviden. :) Nem, nem jogos a bűntudat. Rád kényszerítettek valamit ami nekik volt fontos és nem törődtek azzal, te mi vagy, ki vagy, milyen utat szeretnél járni. Egyszerűen figyelembe se vették azt, hogy te külön személyiség vagy, egy egyéniség......ez számomra sötétség a családod részéről.
2014. júl. 16. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
53%
Legyél a mamád szemében bűnöző és élvezd ki minden pillanatát!
2014. júl. 16. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
77%
"Egy oldalról ott volt a kortársak értékrendje, másikról a nagymamám, harmadik rész anyukám.[...] Nagymama, kortársak? Mit kötelező elfogadnunk?" Ebben a két mondatban látom a kulcsot. Nem kell mindig valakinek megfelelni, nem kell valakinek az értékei szerint élni. Mind különbözőek vagyunk, másképp látjuk a világot, és ezért mást tartunk igaznak és fontosnak. Nem kell kiválasztanod a kortársaid vagy a nagymamád útját és értékrendjét kiválasztanod, és azt kizárólagosan helyesnek elfogadnod, követned. Tedd azt ami Téged boldoggá tesz. Amit a nagyid vagy anyukád életéből követendőnek látsz, magadénak érzel ahhoz ragaszkodj, de ne félj a kortársaid életéből átvenni azt amire vágysz, vagy saját, új utat kezdeni. Ez nem lázadás, hanem része a felnőtté válásnak. Nem kell mindenkinek megfelelni. Magadnak felelj meg, és találd meg a saját, egyéni, senki máséhoz nem hasonlítható egyéniségedet. Aki nem érti meg hogy te a saját módodon vagy boldog, annak nem vagy elég fontos. Sok sikert!
2014. júl. 16. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem írtunk elég hosszú és túlkomplikált választ. :(
2014. júl. 17. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Értem az iróniát. Tényleg az lett volna? Úgy éreztem így jön át az egész történet lényegi magva.
2014. júl. 17. 10:15
 6/8 anonim ***** válasza:

Én nem akarok senkit sem megbántani, de szerinted ez normális,hogy nemolvashatsz más könyveket a Biblián kívül?ezt nem tudtam..ez nagyon komoly.Embereld meg magad és tedd azt amit szeretnél,túl rövid az élet ahoz,hogy mindenkinek meg kelljen felelni..Az én nagymamámnak is vannak olyan nézetei ami soha az életben nem fog megváltozni,de kell tudni kezelni.Teljesen átvagy programozva kicsi korod óta.Hihetetlen..A vallás nem szabadna ennyire befolyásoljin senkit sem.félrértés ne essék,bár nem vagyok túl hívő,szoktam imádkozni,meg miegymás,de sosem hagynám ,hogy ilyen szinteken korlátozzon ez..

Lehet jól érezni magad anélkül is,hogy káros szenvedéllyekkel élj,ez nem kérdés és semmi köze a hithez.Ha ennyire szereted nagymamád,és nem akarod megbántani,akkor vislekedj úgy előtte ahogy ő szeretné.szerintem ezt nagyon sokan csinalják,nem csak vallásos okokból kifolyólag.

Gondolkozz el,megéri neked,hogy olyan legyél amilyen nem szeretnél?

2014. júl. 23. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Az a baj, hogy mindig magunkat csapjuk be. Természetes, hogy önmagunk szeretnénk lenni. De. Némi pszichológiai megközelítés. Sajnos él bennünk megfelelési kényszer a szülőkkel, nagyszülőkkel szemben. Ez egyértelmű. Ha a szemében úgy viselkednék akkor is önmagamnak hazudnék. De ezt még megtehetem. Hiszen hányszor kell hazudnunk saját magunknak? Volt nekem valaha barátom, aki szerint azért vagyok szélsőséges, mert nem nézek tv-t, belebújok a könyveimbe és utálom a disco zenét, nem fogyasztok alkoholt. Nem is igazi barát az, aki a másikkal nem ül le egy pohár valamit meginni. De. Mit csináljak ha még a szagától is felfordul a gyomrom? Utána is érzem a rossz ízt a számban, undort keltő. De megértem, ha valaki csak így tudja jól érezni magát ebben az elrohadó köcsög világban. Nekem nem kell ahhoz, hogy jól érezzem magam. Viszont ezáltal nyilván szocializálatlan leszel majd mások szemében.

Ugyanez a helyzet a médiával. Ma már akkora hatalma van, hogy átmossa az agyunkat. Ha ráragadunk a képernyőjére akkor ez egyfajta személyiségváltozást, akár torzulást idéz elő. De mi annak az eredménye, ha az előbbieket nem tesszük? A közösség, a csorda azt mondja menj a csodába. Tessék normális viselkedési minták szerint élni. Az a szomorú tény, amikor ezek számítanak normális mintának és morális értékek nincsenek.

2014. júl. 23. 15:38
 8/8 anonim ***** válasza:
Hát én téged nagyon bírlak!
2014. júl. 23. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!