Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » D-vitaminnak is nevezett...

D-vitaminnak is nevezett anyag képződik a szervezetben napfény hatására. Melyik időszakokban érdemes eme célból a napfényben tartózkodni?

Figyelt kérdés
Az UV miatt kérdezem, mert az ugye tud ártani is?

2020. ápr. 24. 06:13
 1/10 anonim ***** válasza:

A d-vitamin pótlásának ideje október 31-tol március 31-ig történik.

Figyeld a meteorológiai előrejelzést, hogy milyen erősségű az UV egyébként délelőtt 10-tol délután 15-ig nyáron nem célszerű a napon tartózkodni. Egyébként elég 15 percig a napon tartózkodni. Remélem segítettem.

2020. ápr. 24. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


Azt tudod esetleg, hogy mekkora bőrfelületet érjen a napfény a 15 perc alatt?

2020. ápr. 24. 08:47
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
De azt azért tegyük hozzá, hogy pont az UV sugárzás miatt képződik aktív D vitamin. A rövid ujjú póló, rövidnadrág 2x15 perc elég.
2020. ápr. 24. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Azt nem tudom pontosan, de szerintem rövid ujjú pólót felveszel az tök elég szabad bőrfelületet biztosir
2020. ápr. 24. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
3. Akkor szerinted a 10-ig tartó vagy a 15 óra utáni napfürdőzés nem elégséges? Vagy az még jó lehet? Vagy akkor már D-vitamin sem termelődne?
2020. ápr. 24. 09:12
 6/10 anonim ***** válasza:

Persze, hogy jó 10 előtti és 15 utáni napozás is. UV sugárzás mindig van. 10 és 15 között 90 fokhoz közelebbi szögben esik be a napfény a Földre, rövidebb utat kell megtennie a légkörön keresztül, míg reggeli illetve esti órákban sokkal nagyobb utat tesz meg, jobban meg is szűri a légkör az UV sugarakat is. Ugyanezzel magyarázható az is, hogy napkeltekor, napnyugtakor vörösnek látod a napot, délben pedig szinte nagyon világos sárgának, majdnem fehéresnek. Dél körül kevésbé szűrődik meg, túl sok UV jut be, ezért van a leégés is.


Teoretikusan ki lehetne váltani dél körüli rövid napozással a délelőtti hosszabbat (hosszabbat... 15-20 percről beszélünk), de szerintem a sejtek is jobban szeretik a kisebb dózisú, elnyújtott sugárzást, mint az egyszeri nagyot, ami aztán nagyobb valószínűséggel vezet sejtelhaláshoz (leégés), mutációhoz (bőrrák).

2020. ápr. 24. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a részleteket! 😃
2020. ápr. 24. 14:48
 8/10 anonim ***** válasza:

Aki nem akar erre sok időt elcseszni - ahogy én sem - az ilyenkor (április, május eleje) dél körül fél-1 óra, aztán 2 hét alatt megvan szín.

Előnyök: nem fogsz leégni már egész évben, már most rendben leszel vele D-vitamin tekintetében fél évig, 20 fokban simán ki lehet bírni, ellentétben a 35 fokon napon aszalódással.

Szóval pár óvatosabb nap után, 2 hétig ami a csövön kifér, aztán októberig már csak apró szinten tartások.

2020. ápr. 24. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszi, de azt én nem bírnám. Eleve azért is tettem fel a kérdést, mert pár nappal ezelőtt eléggé a tűző napfényben voltam és a bőröm, valamint a szemeim sem bírták.

Szóval nekem tényleg vigyázni kell.

Lehet, hogy te jobban vagy összerakva! Azért vigyázz magadra, kérlek!

2020. ápr. 25. 03:54
 10/10 anonim ***** válasza:

Fél óra napozással az emberi szervezet 15000-50000 NE D vitamint szintetizál! Fontos tudni, hogy napozás után 1-2 óráig ne zuhanyozzunk. Valóban az orvosok által nem javasolt időszak a legalkalmasabb a D vitamin képzésre. Azt meg kell említeni, hogy idős korban a szervezet szintetizáló képessége lecsökken 25%-ra. Idős emberek már úgy indulnak neki a napfény szegény időszaknak (októbertől áprilisig), hogy a D vitamin készletük alacsony. Ezért fogékonyabbak az influenzára. A D vitaminnal kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy mindennemű napvédő használata megakadályozza, hogy a bőrben D vitamin szintetizálódjon! A sok napvédő reklám a gyógyszeripar malmára hajtja a vizet! Ami még megdöbbentőbb a kutatási eredményekből: a bőrrákot nem a napozás, hanem a napvédők használata (a benne lévő vegyi anyagok) okozza!!!

Nemrégen foglalkozott egy beszélgetés ezzel a témával: [link]

Napfényvitamin címmel könyv íródott erről a fontos témáról.

2020. ápr. 26. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!