Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Ilyen magas vérnyomás fiatalon...

Ilyen magas vérnyomás fiatalon normális?

Figyelt kérdés

19/F

Megpróbálom röviden összefoglalni a történetem.


Szóval nekem anyukám is magas vérnyomásban szenved (hypertonia). Amióta az eszemet tudom, mindig magasabb volt a vérnyomásom az átlagnál (ez az iskolai orvosi vizsgálatokon derült ki). Általában annyival el is volt engedve a dolog, hogy biztos azért magasabb, mert izgulok, meg ilyesmi. Én kisebb koromban/fiatalabb koromban (kb olyan 17 éves koromig) egyébként NAGYON vékony voltam, és viszonylag aktívabb életet éltem (tehát pl. mindennap bicikliztem, vagy sétáltam stb.), és már ekkor is mértek elég magas értékeket nálam (150).


Az utóbbi 1-1,5 év eléggé zűrös volt nekem (családi okok miatt), sokat idegeskedtem, és sikerült egy 10 kilót felszednem félév alatt, mert nagyon mozgásszegény életmódot folytattam. A legutolsó orvosi vizsgálaton először 143-at mértek. Az iskola orvoshoz minden nap le kellett járnom, hogy megmérje a vérnyomásomat, és ott 160 feletti volt folyton. Ő adott nekem a kardiológiára beutalót, ahol rámtették a 24 órás vérnyomás mérőt, ami (legalábbis szerintem) iszonyatosan magas értékeket mért, átlagban 167/97 volt a vérnyomásom (hihetetlenül frusztrált, hogy rajtam volt egész nap az a műszer, ezt rá is irták az ambuláns lapomra.)


Egy hónapig vérnyomás naplót kellett vezetnem, ahol a legalacsonyabb érték 133/68 volt (reggel), a legmagasabb pedig 163/90 (este). A pulzusom 80-100 között mozog, 103 volt a max. A kardiológiáról is úgy lettem elengedve, hogy sportoljak, egyek egészségesen és ennyi.


A háziorvosom javaslatára a Tritace nevű gyógyszert szedtem egy ideig, de konkrétan semmit nem javított a helyzetemen, ugyanolyan magas volt a vérnyomásom, mint addig.


Az étkezésemen megpróbáltam változtatni (több-kevesebb sikerrel), az utóbbi időben több gyümölcsöt/zöldséget ettem, mint alapesetben. Nem cigizek, nincs semmi káros szenvedélyem.

Egy hete elkezdtem azt, hogy minden délután/este elmegyek sétálni (kb 10.000 lépést teszek meg ilyenkor). Napközben most is ugyanúgy 150 körüli a vérnyomásom, a kis esti séta után szokott lemenni maximum 138-ra. Annyi javulást vettem észre, hogy kevesebbszer szokott 160 fölé menni az érték.


Szóval a kérdésem az, hogy a vérnyomásom nem is lesz már soha normális, ha fiatalabb koromban, amikor sokkal soványabb voltam, is 140 és 160 közötti volt általában, illetve most is, miután felszedtem +10 kilót? Folytassam a mindennapos sétát? Vagy keressem fel újra a háziorvost, mert ez így nem oké?



2022. máj. 18. 18:09
 1/1 anonim ***** válasza:
Nem is értem, miért ACE-gátlóval próbálkoztak nálad. Azért, mert a nagy orvosi szaklapok lehozták, hogy IDŐSEKNÉL a leghatékonyabbak a halál elkerülésére... Ne haragudj, hogy ismeretlenül beledumálok, de szerintem béta-blokkolóra van szükséged. Ilyen fiatalon nem érrendszeri zavar okozza a magas vérnyomást, hanem a szimpatikus rendszer túlzott aktivitása. Mindenképpen kérd ki az orvosod véleményét béta-blokkoló kezelés (pulzusod alapján is indokolt) vagy imidazolin-receptor agonista (pl. rilmenidin) kezelés hatásosságáról a te korosztályodban.
2022. máj. 18. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!