Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Véroxigénszint mérésnél mi a...

Véroxigénszint mérésnél mi a különbség a "legalacsonyabb szaturáció" és a "legalacsonyabb deszaturáció" jelentése között? Alvásvizsgálatnál fordultak elő ezek a fogalmak.

Figyelt kérdés
Az orvosok sem tudták, pedig a papíron ezek állnak. Már arra is gondoltam, hogy az egyik el van írva, és "legmagasabb" kellene valamelyikhez. A két érték közül a deszaturációs a magasabb, de még az is az átlag alatt van.

2022. okt. 6. 15:37
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Szerintem a szaturációs érték arra vonatkozik amikor ébren vagy, a deszaturatációs pedig arra amikor alvás közben mérték. De ez csak egy feltételezés. Az orvosnak illene ezt tudni!
2022. okt. 6. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Ezt alvászavarnál szokták értelmezni, deszaturációs index van.

Kóros a 10 sec-ot meghaladó légzésszünet, de mivel ez néha egészségesekben is van, szükséges az óránkénti gyakoriságát is megadni. Ha az AHI (apnoé és hypapnoé indexe) óránként 5 fölött van, már kóros. A legalacsonyabb szaturációs adatok ill. az oxigén deszaturációs index eltérése további vizsgálatokra, kezelésre hívja fel a figyelmet. Szomnológiai vizsgálatot indokol, ha az AHI nagyobb mint 10/h, illetve a 90% alatti deszaturáció az éjszaka folyamán több, mint 5 min.

2022. okt. 9. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, de legyetek szívesek arra válaszoljatok, hogy mit jelent a legalacsonyabb szaturáció és deszaturáció. Nyilván a kettő közül az egyik a legalacsonyabb véroxigénszint, de akkor a másik mit jelent?
2022. okt. 9. 14:36
 4/12 anonim ***** válasza:

Olvasd el mégegyszer, le van írva. A legalacsonyabb deszaturáció 5.

A legalacsonyabb szaturáció értékét nem tudom, de az azt jelenti, ami még nem okoz oxigénhiányos problémát. Ezeket a kifejezéseket nem is kell sem neked, sem egy egyszerű belgyógyásznak, esetleg endokrinológusnak tudni, mert ez egy sokkal komplexebb dolog és ez a két érték együtt csak leginkább alvászavarnál bír jelentőséggel, ha pl. valaki horkol vagy apnoe-ja van. Az alvásszakértőknek meg tudniuk kell.

2022. okt. 9. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Mindkettőnél %-os értékek vannak, és ahogy már fent írtam: a legalacsonyabb deszaturációs érték a magasabb, de még az is az átlag alatt van.
2022. okt. 10. 01:30
 6/12 anonim ***** válasza:
Azt is leírtam. Mivel indexről van szó, ezért %-ban van megadva, persze minden érték külön egy szám, de ezeket valahogy össze kell hozni és ebből lesz egy arányszám, emiatt értelmezhető nehezen. De most amúgy tök mindegy, neked ehhez nem kell érteni, az alvásszakértők tudják, majd kiokoskodják mi mire jó, mit kell vele kezdeni vagy kell-e.
2022. okt. 10. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Attól még, hogy nem kell, szeretném érteni, ezért írtam ki ezt a kérdésemet is.
2022. okt. 10. 23:48
 8/12 A kérdező kommentje:

Találtam egy fórumot, ahol ugyanezt kérdezi valaki, ugyanolyan műszerrel:

[link]

De itt sem tudtak válaszolni a kérdésére.

2022. okt. 10. 23:58
 9/12 A kérdező kommentje:

Na találtam valamit a műszer leírásában itt:

[link]


Lowest desaturation: Shows the lowest saturation value within all desaturation

events.


Lowest saturation: Shows the lowest saturation value of the entire recording.


Vagyis magyarra fordítva:


Legalacsonyabb deszaturáció: A legalacsonyabb telítettségi értéket mutatja az összes deszaturációs eseményen belül.


Legalacsonyabb szaturáció: A teljes felvétel legalacsonyabb telítettségi értékét mutatja.


De továbbra sem értem, hogy akkor hogy lehet a deszaturációs érték a magasabb? Lehet hogy a within helyett without kellene, mert úgy már logikus lenne, hogy az apnoékon KíVÜL mennyi volt a legalacsonyabb véroxigénszint, az meg megint csak nem stimmel, hogy az apnoékon kívül volt a legalacsonyabb érték, és az apnoék alatti legalacsonyabb érték az magasabb mint a normál légzés alatti legalacsonyabb érték.

2022. okt. 11. 00:17
 10/12 anonim ***** válasza:
Ja értem, szóval ez egy ilyen magánakció,nem egy orvosi vizsgálatról van szó. Ha ez így van, akkor már minden érthető, ebben az esetben az egész kérdéssel kár foglalkozni.
2022. okt. 11. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!