Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » 65 éves, sportos testalkatú...

Senior Séf kérdése:

65 éves, sportos testalkatú férfi esetében a 150/85 vérnyomás igényel gyógyszeres kezelést?

Figyelt kérdés

febr. 21. 10:47
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
75%
Igen.
febr. 21. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
24%
Míg a pered 90 alatt van, addig nem. 65 évesen már nem muszáj 120 legyes a szisztolés értéked. De ezt inkább a családorvosodtól kérdezd meg egy kontrollra beugorva hozzá - ha elmúlik az influenza járvány.
febr. 21. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
77%
#2 De, 150-es vernyomas magas akkor is ha 50 eves. A diasztoles 90 nem annyira, de jobb lenne ha 85 lenne.
febr. 21. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
75%

Azt javasolom, hogy nézd meg a szív-és érrendszeri rizikó táblázatot.


Ezek a táblázatok a 10 éven belül várható végzetes szív- és érrendszeri esemény esélyét mutatja a nem, életkor, szisztolés vérnyomás, dohányzás és szérum koleszterin értékek alapján, több százezer ember évtizedekre visszamenő orvosi adatai alapján.


Kikeresheted, hogy hozzád melyik érték tartozik, és annak alapján eldöntheted, hogy milyen kezelést veszel igénybe.


Pl. hogyha 65 éves nem dohányzó férfinek normális a koleszterin szintje (pl. 5 mmol/l) akkor 140-es vérnyomással 9%, 160-as vérnyomással 13% esélye van halálos szív-és érrendszeri eseményre 10 éven belül. 150-nél nyilván kb. a kettő között van.


Ha leviszed a vérnyomást 120-ra, akkor jelentősen csökken ez a rizikó (6%).


Link: [link]

febr. 21. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
52%

#6-osnak: az a táblázat az érrendszeri rizikóbecslésre van, nem számol a magas vérnyomás következtében kialakuló szívelégtelenség, vesebetegség kockázatával.

A jelen ajánlások szerint a kérdező által megadott vérnyomásérték miatt javasolt a kezelés. Egy pár hónapot el lehet szöszmötölni sószegény étrenddel, kevesebb kávéval meg ilyenekkel, de utána ez általában vérnyomáscsökkentő gyógyszert jelent.

febr. 21. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Ez a vérnyomás érték már az enyhe hipertónia kategóriába tartozik. Ha tartósan 140 felett van a vérnyomás akkor hipertóniáról beszélünk, a hipertóniát pedig kezelni kell.
febr. 21. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

#5

Konkrétan elolvashatod a táblázatból:

"10 éven belül várható végzetes szív- és érrendszeri betegség esélyét mutatja"


Tehát nem csak ÉRRENDSZERI, hanem SZÍV- és ÉRRENDSZERI.

Valóban, a táblázat nem számol azzal hogyha valakinek pl. a magas vérnyomás tönkreb*ssza a veséjét, és művese kezelésre szorul, meg nem tud lépcsőt mászni a szívelégtelenség miatt, vagy a hypertoniás encephalopáthia miatt teljesen elhülyül.


Ez a táblázat konkrétan arra jó, hogy megnézzed, hogy mekkora esély van arra, hogy konkrétan MEGHALJÁL VALAMILYEN SZÍV- ÉS ÉRRENDSZERI PROBLÉMA MIATT. Másra nem jó.

febr. 21. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm, skacok. Ma voltam a háziorvosomnál, és megemlítettem neki a kérdést. Azt mondta, 50 éves életkor fölött eredetileg 100 + évek száma volt az elfogadott érték, de ma már szigorúbb elbírálás szerint 140-től egységesen hipertóniának számít. Mikor kiderült, hogy rólam van szó, idézem: "Khm...ööö...izé. Nagyon szívesen felírok neked valamit, ha igényled." Mint kiderült - bár ezt nem mondta ki -csak a profit miatt nyúlt bele a gyógyszeripar a protokollba.
febr. 22. 14:54
 9/21 anonim ***** válasza:
54%

"csak a profit miatt nyúlt bele a gyógyszeripar a protokollba"


Azért változott a protokoll, mert kiderült, hogy a vérnyomás egy független rizikótényezője a szív-és érrendszeri halálozásnak, életkortól függetlenül (amint az a fentebb linkelt) táblázatból kiderül.


Ez feketén-fehéren azt jelenti, hogyha magasabb a vérnyomásod, akkor hamarabb meghalsz. Szóval k*rvára nem mindegy, hogy 60 évesen 120 a vérnyomásod, vagy 140, esetleg 160.


Szóval nem tudod értelmezni a linkelt táblázatot. Ez még nem lenne olyan nagy probléma, de úgy látszik, hogy az orvosod sem tudja értelmezni, pedig neki ez lenne a dolga.

febr. 22. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:

"Szóval nem tudod értelmezni a linkelt táblázatot."

Nos, dacára az általad feltételezett aggkori demenciámnak, minden csepp sütnivalómat összeszedve nagy kínkeservesen tudtam értelmezni. Mint ahogy a bibliában leírtakat is tudtam értelmezni, ha minden kötél szakadt, de engedtessék meg nekem, hogy ne higgyem egy szavát sem. Egyébként az elmúlt 65 évben nem ez lenne az első csúsztatása (ha valóban az) a gyógyszeriparnak. Nem rovom fel neki. A gyógyszeripar IPAR. Neki az a dolga, hogy kitalálja, legyártsa és eladja nekem a termékeit. Teszi is ezt oly eredményesen, hogy hovatovább a fegyverkereskedelem bevételeit is megszégyeníti. Nekem viszont az a dolgom, hogy eldöntsem mit veszek meg és be.

Ne nézz hálátlannak. Köszönöm, hogy felhívtad erre a táblázatra a figyelmemet. Döntéseimet világéletemben érveket és ellenérveket ütköztetve hoztam meg, nem lesz ez másképp most sem. Ez a táblázat is egy nem elhanyagolható aspektus, akként is nyom majd a latban.

Zárójelben azért hadd jegyezzek meg valamit. Az, hogy a huszonéves fiatalok kérlelhetetlen magabiztosságával mindenkinél jobban tudsz mindent, nem predesztinál arra, hogy mindenkit lehülyézz.

febr. 23. 13:51
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!