Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » A fogaink miért nem tudnak...

A fogaink miért nem tudnak regenerálódni?

Figyelt kérdés
Ha minden testrészünk olyan lenne állóképességben, mint a fogunk, akkor a ruha lekoptatná a bőrünket, a járástól térdig kopna a lábunk, a kezünk megsemmisülne a sok fogástól. De ezek tudnak gyógyulni, sejtcserélődéssel regenerálódni. Ha csontod törik összeforr, ha megsebesülsz begyógyul. Bezzeg a fogak, azok csak pusztulni tudnak. Mi ennek az evolúciós/biológiai oka?
2011. márc. 27. 18:25
 1/4 anonim ***** válasza:
de a fog se úgy törik hogy mondjuk "kettétörik" mint egy combcsont...mert ott összeforr mert két részre van törve és így össze tud forrni....de a fogról letörik egy darab azt kiköpöd vagy lenyeled....nincs mivel összeforrjon
2011. márc. 27. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

jó a kérdés,engem is érdekel.

Gondolkodtam is rajta, és annyira jutottam,hogy talán több behatás éri. Mert oké hogy tisztálodó- mosó és egyéb szerekkel viszonylag gyakran érintkezik a bőr, de nem a nap 24 órájában. Eszünk, és még a legegészségesebb ételek is savasak,nem beszélve a cukrokról stb stb ről. Azt pedig,hogy napi szinten több órát ne "bomoljon" valami a szánkban még a legmániákusabb fogmosó sem tudja megakadályozni:S

2011. márc. 27. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Nekem letörött egy darab a fogamból, és az elvileg nem "nől vissza", de nekem mégis visszanőtt. És senki sem hiszi el.
2011. márc. 27. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A zománcnak nincs keringése(nincsenek benne erek-a csontban vannak), illetve az ezt termelő sejtjeid sem élnek már.


A dentin tud regenerálódni lassan(bár ereket nem tartalmaz, de a dentintermelő sejtek(odontoblastok) élnek.


A cement gyökércsúcs felé eső harmada egész életedben nő(csak nagyon lassan-a szemben lévő fogat elérve pedig a növekvő nyomás tovább csökkenti a sebességet+a csontalapzat is átépül.)


A bonyolultabb szövetekre(idegsejtek, szívizomsejtek stb.) jellemzőbb, hogy nehezen, vagy egyáltalán nem regenerálódnak(kivétel a májsejtek). Az egyszerűbbek (epidermis-felhám) könnyebben épülnek újra.

2011. márc. 27. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!