Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Magyarazza el nekem valaki...

Magyarazza el nekem valaki erthetoen hogy a vernyomasnal a systoles es a dyastoles ertek mit jelent? Olvasom de nem ertem.

Figyelt kérdés
2010. jún. 1. 17:51
 1/2 anonim ***** válasza:
A systolés érték az a legnagyobb nyomás,amit a szívből kilökődő vér az erek falára kifejt.A dyastólés,pedig a legkisebb,mikor elernyed a szív.Értéke 120/80 hgmm.
2010. jún. 1. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nagyon-nagyon leegyszerűsítve:

A systolés értéket gondolom, hogy nem kell különösebben magyarázni, az a lényege, hogy a szív összehúzódásakor keletkezik (azaz, amikor a bal kamra kipumpálja a vért).


A dyastolés kicsit bonyolultabb. Ehhez kell egy elméleti háttér: a bal kamra a vért az aortába továbbítja. Miközben kipréseli a vért a bal kamra (eközben mérik a fentebb említett systolés nyomást), az aorta fala kitágul (mint egy gumicső). Miközben a kamra elernyed, az aortában lecsökken a nyomás, ezért a "kitágult gumicső" összehúzódik (azaz visszaáll az eredeti állapotába). És ez az összehúzódás további vért lök a keringésbe (mely nyomásemelkedést okoz (de közben a szív nem "dolgozik", csak az aorta rugalmas fala fejti ki ezt az erőt), a vér pedig a szív felé visszafelé nem tud folyni, az aortabillentyű miatt, csak "előre". Így lesz a dyastolés nyomás (mely, mint korábban írtam, akkor mérhető, miközben a szív elernyed).


Remélem, hogy így egy kicsit világosabb.

2010. jún. 1. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!