Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Hány % egy átlagos 20 éves...

Hány % egy átlagos 20 éves tüdőkapacitása?

Figyelt kérdés

Úgy értem, hogy olvasok ilyen olyan betegség utáni tüdőkapacitásokat egyes embereknél, de vajon mennyi egy egészséges emberé? Mert nem vagyok benne biztos hogy neki 100%-os.

Olyanra gondolok hogy konkretizáljam, aki egy mai átlag 20 éves: nem sportol, ül egész nap a számítógép előtt, majszolja a chipszet, viszont alapvetően semmi baja sincsen. Vajon nála 100%-os tüdőkapacitást mérnének?


2018. máj. 3. 08:16
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem, dehogy. Az ilyen sápkórosnak csak 48% a tüdőkapacitása, angol tüdőgyógyászok szerint.
2018. máj. 3. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Egyes hülyeséget ír, egészséges (értsd: nem beteg) embernek nem lesz 48%-os tüdőkapacitása. Azzal már egy lépcsőn felmenni is nehézkes.


Az átlag 20 évesnek definíció szerint 100% lesz, mert ezek a százalékok úgy vannak kitalálva, hogy az azonos korcsoportú és nemű egészséges (nem beteg) emberek értékeinek átlaga a 100%, ha valakit vizsgálnak, ahhoz viszonyítják a mért értékeket. Ha valaki az átlagnál edzettebb, annak 100% fölötti értéke is lehet és 80% alatt mondjuk rá azt, hogy kevés.


Konkrét kérdésedre válaszolva rám nagyjából illett a leírásod és 94%-os vitálkapacitást mértek 21 éves koromban.

2018. máj. 3. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Átlaghoz viszonyítani hülyeség, mert az átlag is változik évről-évre, meg egyébként sem tudják mind a 7 milliárd emberét megmérni, hogy pontos átlaguk legyen.

Szóval nem a VO2Max-ra gondolsz?

2018. máj. 3. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Hát ha tudnám, mi az, akkor biztos arra gondolnék.
2018. máj. 3. 23:10
 5/5 anonim ***** válasza:

#2 vagyok, valóban pontatlanul fogalmaztam, nem átlaghoz viszonyítunk, hanem referenciaértékhez, ami nyilván nem lehet az összes létező ember átlaga, hanem valamilyen reprezentatív mintából számolják, amit igazából nem tudom honnan vesznek és milyen időközönként frissítenek, ha egyáltalán. De ha jó volt a mintavétel, (amit nyilván nem lehet garantálni) akkor a referenciaérték nagyjából megfelel az adott populáció átlagának.


Mellesleg én a tüdőkapacitásra az FVC-t értettem rá, mert azt minden rutin spirometriás vizsgálaton mérik. De szerintem VO2max-ra is igaz, amit leírtam, hacsak nem sportolókból számolják annak a referenciaértékét.

2018. máj. 4. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!