Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Mit jelent a vérképben a...

Mit jelent a vérképben a tumormarker?

Figyelt kérdés
A daganatos sejtekben van valami olyan anyag, amit ez a tumormarker vizsgálat kimutat? Ez a bőrrákra is vonatkozik?
2008. nov. 5. 07:25
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Tumormarkerek azok az anyagok, amik a testnedvekben vannak jelen, ha a páciens daganatos beteg, akkor jelentős vagy emelkedett mértékben, ha nem beteg, akkor nagyon csekély mértékben , vagy egyátalán nem. Tulajdonképpen egy specifikus vizsgálat, ami a daganatsejtek aktivitását jelzi.

De azt tudni kell, hogy tumormarker tájékozató jellegű, mert az értékeket extrém módon megnövelheti pl gyulladás is.

2008. nov. 5. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Elfelejtettem írni, hogy minden vizsgálatnak más értéke van. Pl a petefészek tumormarkere CA125 és 35-ig normális.
2008. nov. 5. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszi szépen! Aggódom kicsit. Voltam nőgyógyon és az orvos egy kontrollvizsgálatot kért későbbbre, hogy megnézze cisztám van-e. Viszont mivel nekem közel 300 anyajegyem van, és rendszeres ellenőrzésekre kell mennem, ott már közölte a doki hogy van egy-két olyan anyajegy ami neki nagyon gyanús. Szóval egy ilyen tumormarker vizsgálat ezt is kimutatná?
2008. nov. 5. 08:18
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Igen, ha vannak daganatos sejtek, akkor eltérnének az értékeid. De a tumormarkeres vérvizsgálatot, csak nagyon indokolt esetben végzik el. Részben azért, mert ugye adhat fals eredményt, mert pl gyulladás is kiválthatja.
2008. nov. 5. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
köszi megint az infót! Szívás lenne ha találnának valamit. :(
2008. nov. 5. 11:32
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Az alábbi tumormarkerekről tudom, hogy mit mutatnak ki:

(sajnos nincs köztük bőrrák specifikus, nem tudom olyan létezik-e, de elvileg nem befolyásolják egymás eredményeit, szóval ha valami más is emelkedett az nem hiszem hogy a bőr miatt van)


-Carcino Embryonic Antigen (CEA): vastag- és végbélrák, nagysejtes tüdőrák

-Alfa 1 fetoprotein (AFP) : máj és csírasejt tumorok

-Cytokeratin Fragment (Cyfra 21-1) : minden tüdőrák

-ß-makroglobulin : myeloma multiplex

-prosztata specifikus antigén (PSA): prosztata

-tissue polypeptide antigen (TPA) : húgyhólyag

-neuron specific enolase (NSE) :neuroblastoma, kissejtes tüdőrák

-Cancer antigen (CA) 72-4: gyomor, petefészek

-CA 15-3 : mellrák

-CA 19-9 : hasnyálmirigy

-humán choriongonadotropin (hCG): here, méhlepény, csírasejtes tumorok

-Calcitonin: pajzsmirigy

-Squamous cell carcinoma antigen (SCC): méhnyak, fül, orr, torok, tüdő, nyelőcső


Ennyiről tudok, a felsorolás valószínűleg nem teljes (se a markerek listája, sem az egyes markereken belüli szerveké, mert nem sok van amelyik teljesen szervspecifikus, csak a prosztatáé de az téged nem érint).


Remélem segítettem.

2008. nov. 5. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon nagyon köszönöm a sok-sok infót. jó sok idő lehetett még begépelni is. :D köszi szépen! hát nagyon remélem, hogy nem találnak semmit. Legfeljebb ha igen eltérőek a leleten a számok, akkor megírom majd! Nagyon kedves Tőled, sokat segítettél! De tényleg! köszönöm!
2008. nov. 5. 14:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!