Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » COPD hajlakktól, vagy csak...

COPD hajlakktól, vagy csak már bebeszélem?

Figyelt kérdés

Először is azzal szeretném kezdeni, hogy lehet, hogy hosszú lesz, ezért bocsi, és hogy igen, több kérdést is írtam már ki, és már fejben is kivagyok teljesen. Viszont nem tudom, hogy pszichések-e a problémák vagy valósak-e, ezért szerintem elsőnek a szervi gondokat kell kizárni, aztán jöhet egy pszichológus/pszichiáter.


Holnap kérek időpontot pulmonológiára meg lesz majd vérvételem. Háziorvos és kardiológa már megvolt.


Elsőnek kezdeném azzal, hogy 1 hónapja egy térdsérülés miatt 90%-ban a 4 fal között vagyok. Ez pszichésen megviselt, mert sok midnenről lemaradtam miatta, amiket vártam, sírtam is. Azóta félek, hogy újra lesz vele valami (szorongok?), ezért még azt sem tűröm, hogy a kutyám utánam jöjjön, meg ne lökjön. Azért is vagyok ki ennyire, mert már 3x kiment, félek, hogy lehet műtét lesz, 27-én megyek MRI-re. Meg bebeszéltem magamnak, hogy trombózisom meg tüdőembóliám lesz a pihenés maitt, mert nem kapok véralvadásgátlót (hipochonder vagyok szerintem, nem is kicsit). Pedig voltam ortopédián, igaz, nem kérdeztem, de ott nem is említették, hogy kellene. Teljesen ráfeszültem, már szalaggal méricskéltem a vádlimat. Ezelőtt 3x voltam már így, hogy sérült a térdem, abból 2x gipszben is voltam és csak 1x adtak véralvadásgátló injekciót, akkor mégsem izgultam, mert nem olvastam utána...



Ezelőtt semmi problémám nem volt, órákig ping pongoztam, kilométereket sétáltam, focizgattam, jöttem-mentem stb.


Múlthét péntek hajnalban zuhanyzás közben volt egy fájdalommentes nehézlégzésem. Hamar enyhült, de a félelem miatt még pár óráig enyhén éreztem. Elmentem az ügyeletre, pánikot mondtak, magas volt a vérnyomásom és a pulzusom is, erre kaptam gyógyszert, elkezdett csökkeni mehettem haza.


Viszont ezután erre feszültem rá, a vérnyomásra és a pulzusra. Naponta többször is mértem, izgultam, viszont érdekes, hogy emlékeim szerint amíg ez foglalt le, addig nehézlégzésem nem volt.


Kedden voltam a háziorvosnál, ő Betaloc 10 mg-t írt fel napi 2x meg Medazopánt napi 3x 0,5. Mondta, hogy érdemes lenne elmenni kardiológushoz. Kértem magánrendelésre időpontot, mert úgy gyorsabb, csütörtökre már időpontom volt. Betaloc-ot nem szedtem, mert a véroxigénszint mérővel jó volt a pulzusom, a vérnyomásmérőtől való feszültség miatt ment fel, amikor azzal mértem, a Medazopánt azt szedtem 2 napig, jobban is éreztem magam.


A kardiológus főorvos (aki mellesleg belgyógyász is), rendesen a kórházban van magánrendelése, ott nézett meg. A legjobb a környéken, a gazdag emberek is odajárnak, és nagyon rendes, közvetlen. Azt mondta, egészséges fiatal szívem van, és szerinte is szorongok. Rákérdeztem a trombózisra, azt kérdezte, honnan veszek ilyeneket? A fiataloknak sok az idejük és állandóan a neten keresgélnek betegségek után, ne keresgéljek, ő nem lát okot a trombózisra. Ekkor megnyugodtam teljesen és azt hittem minden rendben, teljesen jó voltam. A Medazopánból nem vettem be 1db-ot sem, a kardiológus is azt ajánlotta, hogy ne szedjem, meg a Betalocot sem, ő írt fel gyengébb lassítót. Azt mondta kell majd egy vérvétel, de az szerinte ráér, nem sürgős.


Átjött mamám aznap este és elkezdte mondogatni, hogy hát a vérnyomásom meg a pulzusom akkor is sok bla bla bla, szokásos orvos felülbírálása aggódó rokontól, pedig a többiek már megnyugtattak meg az orvos. Egyből ezután elmentem zuhanyozni, eszembe jutott a múltkori, megint lett egy nehézlégzésem. Azóta folyamatosan így vagyok, de nem a nehézlégzés állandó, inkább egy gombóc érzés a torokban, vagy néha lentebb, a kulcscsont környékén, és ha jobban ráfigyelek, megy lentebb, és jön a fullasztó érzés.


Egyre jobban kivagyok, nem tudom magamat jól érezni, nem sokat eszek viszont iszok rendesen (víz). Most már úgy érzem, ha beszélek is néha elfogy a levegőm. Pulzoximéterrel 98% a véroxigénszint, néha mutat 94-95 körüli értékeket az elején, mikor felteszem, de utána legtöbbször fentebb megy.


Mondta a kardiológus, hogy ne keresgéljek a neten, de persze én rátaláltam a COPD-re. Sokszor használtam hajlakkot a hajam beállítására. Kb. 5 éve használom, de nem napi rendszerességgel, sokszor akár heteket is kihagyok, de van amikor egymást követő napokon haználam.


Az utóbbi 1,5-2 évben nem sokat használtam. Ennek oka az, hogy barátnőm budapesti, én vidéki, és mostanában többet vagyunk vidéken, tehát itthon vagyok, itt nem igazán szánok arra időt, hogy a hajammal foglalkozzam. Pl. a legutóbbi 1,5-2 év ilyen volt:

1 hónapja vidéken vagyok, 1x használtam eddig. Előtte 3 hónapig Budapesten voltam, közben viszont voltam itthon 3 hetet, akkor is 1-2x használtam. Viszont Budapesten akár több, egymást követő napon is használtam. Márciusban COVID-os voltam, 3-4 hét ágyban, akkor sem használtam. Előtte (2020) augusztustól (2021) márciusig vidéken voltam, akkor maximum ünnepekkor használtam, vagy ha néha mentünk valahova. Előtte övsömörös voltam, 2-3 hétig nem használtam. Azelőtt igen, nyár közepén meg elején, viszont előtte márciustól júniusig vidéken voltam, szintén alig használtam.


Szóval olyan sokat azért nem használom, főleg az utóbbi 2-3 évben, mert inkább ha használom is, akkor is, hajhabot házánáltam már a beállításra, és hajlakkot csak ezután, hogy megigazítsam vele.


Elég hipochonder vagyok sajnos, keresem a betegségeket magamon.


Amikor hason fekszem vagy lefoglalom magam, akkor nincs nehézlégzésem. Köhögni csak akkor szoktam, ha nagyon stresszelek már, amúgy nem. Köpetem nincs. Nem dohányzom, nem iszom (alkalmak csak), kávét meg maximum 1x iszok 1 hónapban. Még azt sem bírom, ha mellettem cigiznek, így passzív dohányzó sem vagyok, mert azonnal elküldöm azt, aki mellettem cigizik. Gimis, stresszes időszakban (kb. 8-10 éve) kipróbáltam a füvet, kb. 4-5x csináltam összesen, mert kiderült, hogy az valami herbál vegyszeres hülyeség, utána nem is akartam már.


Ma újra elkezdtem szedni a Medazopánt 3x felet, jobban is érzem magam kicsit.


Barátnőm 7 napból 6-ot dolgozik, és unatkozom, főleg így térdsérüléssel, ez is kikészít, mert 1x éjszakás, 1x nappalos, és vagy egész reggel, vagy egész este van oda. Én otthonról dolgozom.


Itt egy tavaly márciusi vérkép is amúgy: [link]


Tudom, ez nem normális dolog, meg hosszú volt, de már az is jól esett, hogy kiírtam magamból, még ha válasz sem lesz, akkor is jobban érzem magam kicsit.


26/F



2021. júl. 18. 20:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Pszichológus.
2021. júl. 18. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Nincs COPD-éd nyugi.Főleg, nem ennyi hajlakktól.Nagyon hipochonder Vagy.Szorogásaid vannak, és kezdődnek a pánik rohamaid.Trombozist észrevetted volna a fekvéstől már kezdődő stádiumban, fáj és dagad, persze nem elbagatelizálandó, hofy a mozgás kell.Pszichológus legyen az első, vagy pszichiáter.
2021. júl. 18. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Pulmonológia és vérvétel után (meg addigra túlleszek az MRI-n is), ha minden rendben és az sem elég ahhoz, hogy megnyugodjak, jól legyek, akkor természetesen a következő lépés a pszichológia/pszichiáter lesz. Addig is szedem a Medazopánt és kíváncsi vagyok, enyhül-e.


Köszönöm, már azt is, ha valaki elolvasta! :)

2021. júl. 18. 21:02
 4/11 A kérdező kommentje:

Még egyet hagytam ki. Ugye sokat vagyok bent, mert még gyenge a lábam, viszont dög meleg van hetek óta és megy a ventilátor, bár okosan használom, nem a fejemre irányítom és hagyom sokszor, hogy a feje mozogjon jobbra-balra a ventilátornak. Nem tudom, ez lehet-e az oka.


Meg allergia jutott eszembe még. Pont múlthéten vett barátnőm konnektoros illatosítót meg szúnyogírtót. Az illatosító kb. 2 napig a az ágy mögé volt dugva, utána mondtam, hogy dugja máshova, mert nagyon erősen érzem én, aki sokat bent fekszik.

2021. júl. 18. 21:07
 5/11 anonim ***** válasza:
Túl sokat agyalsz a semmmin 😊 Az allergia sem így fullaszt ha fulladz.90%, hogy szorongás és pánik.Tényeg jöhet a semmiből a fulladás érzés.Ne gondolkodj ennyit ezeken.
2021. júl. 18. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :)
2021. júl. 18. 21:32
 7/11 anonim ***** válasza:

Te atyaeg...


Nem pulmonologia kell ide hanem pszichiater de surgosen.

2021. júl. 18. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Poszt-COVID nem lehet esetleg? Kicsit utánaolvastam, benne vagyok egy COVID-os csoportban is, és sokan számolnak be hasonlókról, akár hetekkel, hónapokkal a betegség után is (én márciusban voltam beteg). Sokan lettek pánikbetegek, depressziósak, és sokaknak még mindig van nehézlégzésük, vagy más egyéb problémájuk.


Webbetegen is olvastam egy kutatásról, 100 olyan embert kérdeztek meg, akik kórházi kezelést nem igényeltek (én is otthon gyógyulgattam), és ezeket írják:


A 10 leggyakrabban előforduló panasz a vizsgálat résztvevői között az alábbi volt:


kognitív diszfunkció (azaz gondolkodással, problémamegoldással, koncentrációs készséggel és emlékezéssel kapcsolatos problémák), amiről a betegek 81%-a számolt be;

fejfájás, 68%;

zsibbadás vagy bizsergő érzés, 60%;

ízérzékelés elvesztése, 59%;

szaglás elvesztése, 55%;

izomfájdalom, 55%;

szédülés, 47%;

fájdalom, 43%;

homályos látás, 30%;

fülzúgás (fülcsengés), 29%.


Ezenkívül sokan számoltak be nem neurológiai jellegű tünetekről, többek között az alábbiakról:


kimerültség, 85%;

depresszió vagy szorongás, 47%;

légzési nehézség, 46%;

mellkasi fájdalom, 37%;

álmatlanság, 33%;

pulzusszám és vérnyomás változása, 30%;

emésztőrendszeri panaszok, 29%.


Jelenleg ezeknek kb. a 90% igaz rám...

2021. júl. 19. 03:57
 9/11 A kérdező kommentje:
Jah, és már a COVID alatt is volt egy pánikos időszakom. Sosem volt ez rám jellemző, de amikor betegek voltunk, elkezdtünk nézni barátnőmmel egy horror sorozatot Netflixen és abba kellett hagyni, mert nem bírtam nézni, állandó pánik érzés volt rajtam. Olyan rosszul lettem egyszer, hogy azon gondolkodtam, hogy mentőt hívok, az volt az utolsó rész, amit abból a filmből megnéztem. Érdekes, a koronavírus előtt bármilyen horror filmet meg tudtam nézni, és most már azt hiszem ez megint így van, viszont azt az egyet jelenleg sem tudom nézni. Megpróbáltuk folytatni pár napja, de rá sem bírtam nézni, olyan, mintha poszttraumás stressz szindróma lenne. Nem tudom, hogy lehet-e köze mindehhez a COVID-nak...
2021. júl. 19. 04:04
 10/11 A kérdező kommentje:
Pulmonológián sem találtak szerencsére semmi rosszat.
2021. aug. 28. 14:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!