Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Orvoslás, súlyosabb artériás,...

Orvoslás, súlyosabb artériás, vénás vérzés meggyógyítása?

Figyelt kérdés

Elsősegély szinten nagyjából képben vagyok az alap dolgokkal, tamponálás, nyomókötés, sérült testrészt felemelése/sokkfektetés, stb, hívjunk mentőt.


De az orvosok mit csinálnak vele a továbbiakban?


Illetve ha nincs orvos, akkor meggyógyul magától is?


Igazából a filmek alapján jutott eszembe a kérdés, hogy ha tegyük fel nincs mentő/orvos, mert nem tudom, zombiapokalipszis van, szúrt seb, artériás vérzés, a filmekben rendre megcsinálják a szokásos elsősegély protokollt, aztán vágás, és a sebesült az ágyban fekszik, gyenge, de életben maradt, és felépül.


A valóságban is életben maradhat és felépülhet egy ember pusztán az elsősegély fogások alkalmazásával?

Az ér magától összeforr, begyógyul?


Én úgy sejtem, hogy nem, de ha így van, akkor mit lehet tenni?

A modern orvoslás előtt pl. nyilván nem tudtak ereket varrni, mit csináltak olyankor egy hasi vagy comb artéria sérüléssel?

Vagy semmit, garantáltan meghalt a delikvens?


2023. márc. 9. 21:45
 1/5 anonim ***** válasza:

Elhalt az a testrész amelyet a sérült artéria ellátott, de a csonk begyógyult - vagy belehalt a páciens. A sebész dolga volt összehúzni a bőrt varrással, hogy a test belseje biztonsággal lezáródhasson a természetes hegesedési folyamat által.


Az ember régen egyszer használatos alkatrésznek számított a társadalom szerkezetében. A véres konfliktusok túlélői gyorsan felszaporodtak.

2023. márc. 9. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Tehát az ér összevarrása nélkül gyakorlatilag nem lehet felépülni egy ilyen sérülésből?

Esetleg a varráson kívül van más módszer, hogy "visszakössék" azt az eret?


Pl. ha nem teljesen vágódott át, csak részlegesen? Akkor sem gyógyul meg magától?

2023. márc. 9. 22:39
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

"De az orvosok mit csinálnak vele a továbbiakban?"

Nagy, súlyos érsérüléseket sebészileg el kell látni (összevarrni a sérült er(ek)et, szükség esetén - ha anyaghiány van - speciális "folt": patch segítségével), ami érsebész feladata. Az aneszteziológus pedig nem csak a narkózis fenntartását végzi, hanem többek között pl. a folyadékháztartás felügyelete, illetve az állapottól függően - szükség esetén - vérkészítmények, alvadási faktorok adása is az ő dolga. Egy súlyos sérült a sebészi ellátás után az intenzív osztályra kerül.


"A valóságban is életben maradhat és felépülhet egy ember pusztán az elsősegély fogások alkalmazásával?"

Ha nagyobb ér vagy erek komolyan sérültek, akkor nem.


"Az ér magától összeforr, begyógyul?"

Ha nagyobb ér sérül, maximum egy szúrt sebről tudnám elképzelni, hogy szerencsével magától begyógyulhat (ha a "lyuk" az ér átmérőjéhez képest kicsi), de még itt is lehetnek csúnya szövődmények, pl. álaneurizma vagy fertőzés. Nagyobb erek komplikált sérülései nem gyógyulnak meg beavatkozás nélkül, nem beszélve arról, hogy nem csak elvérezni lehet, hanem pl. az adott artéria által ellátott szövetek elhalása is okozhatja a beteg halálát. Amúgy főleg a kisebb (izmos falú) artériák tudnak olyat csinálni, hogy ha "megpiszkálják" őket, akkor összehúzódhatnak, ami azt a látszatot kelti, hogy "elállt" (vagy csökkent) a vérzés - aztán később újraindul.

2023. márc. 9. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Magyarul akkor ha komoly vérzéses sérülés forog fenn, és nincs kéznél orvos és műtő és felszerelés, akkor gyakorlatilag reszeltek.


Igazából az ilyen prepper dolgoknak a különböző aspektusaival kezdtem el foglalkozni mostanában, mert a youtube-on nagyon terjednek ezek a csatornák, főleg ezért érdekelt, hogy mire lehet számítani ilyen helyzetben.


Valahol erre a válaszra számítottam, de azért a szívem mélyén azt reméltem, hogy túlélhető egy ilyen sérülés komoly orvosi ellátás nélkül is.


Mindenesetre kijózanító és hasznos volt, köszi a válaszokat.


Tanulságként levontam, hogy egy olyan helyzetben, ahol nincsenek kéznél az civilizáció olyasféle vívmányai, mint a mentőszolgálat, orvos, műtő, altatás, és mindenféle felszerelések, a legjobb az, ha az ember minden tőle telhetőt megtesz, hogy elkerülje az ilyen sérüléseket.

2023. márc. 9. 23:21
 5/5 anonim ***** válasza:

#3 tökéketes választ adott.


Én még annyit írnék hozzá, hogy a fertőzés is leírhatatlanul veszélyes egy mély szúrt seb esetén, pláne ha valami rousdásodó késsel szúrnak meg, ami ugye apokalipszisben nem kizárt. Ugye tetanusz oltás biztosan nem lesz kéznél és abban sem vagyok biztos, hogy lenne elég/megfelelő antibiotikumod, mert ugye azt receptre adják, de ha beüt a világméretű probléma, akkor biztos lehetsz benne, hogy a katonák eleinte védik a gyógyszereket, meg ha nem is védi senki, nem te leszel az egyetlen akinek eszébe jut ez. Meg honnan tudod, hogy milyen antibiotikum kell? Nem nagyon lesz időd random egy órát keresgélni egy gyógyszertárban apokalipszis idején.


De amúgy a legnagyobb problémád nem az lesz, hogy artériát találnak el, mert valószínüleg nem fognak, hanem a 10-15 mély vágás jó esetben "csak" a karodon rengeteg vér veszteséggel (honnan szedsz infúziót és hogy kötöd be magadnak?) és fertőzés veszéllyel fog járni. Egy valódi késes támadás ahol élet-halál szituáció van nem olyan, hogy egyszer megszúrnak is vége, meg a legrosszabb, hogy védekezni se tudsz ellene, szinte garantált több mély szúrás és/vagy vágás.

Pl nézd meg ezt a videót: [link] oké, lehet te erősebb vagy/képzettebb, de kizárt, hogy megúszd sérülés nélkül.


Ha pedig sikerül túl élned egy ilyen támadást, akkor egy ideig gyengélkedni fogsz, szóval ha ez idő alatt elkap valaki, akkor nagy eséllyel game over.



Nem azt mondom, hogy hülyeség ez a prepper dolog, csak egyszerűen annyival leromlana az életszínvonal, hogy nem tudom megérné-e élni. Szerintem hasznosabb videót nézni arról, hogy hogyan legyél fájdalom mentesen és kényelmesen öngyilkos, mert egy valódi apokalipszisben borzalmas élet várna rád. Persze ha valakinek annyi elég az életben, hogy pusztán él és lélegzik, akkor megleszel, de gondolom vannak neked is terveid, álmaid, céljaid meg hobbijaid nem? Na ezeket mind elfelejthetnéd és ehhez jönne az, hogy minden egyes nap hardcore túlélés lenn, meg bármelyik nap meghalhatnál (nem feltétlen gyilkosság miatt, elég egy rosszabb vírus és ennyi volt).

Persze ez csak magánvélemény, ha te ezt élvezed csináld meg nézz utána, csak egy másik perspektívát is szerettem volna adni, tényleg ne vedd kérlek támadásnak. Csináld ami boldoggá tesz ez a lényeg!:)

2023. márc. 10. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!