Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Az üzemorvos mit írt volna a...

Az üzemorvos mit írt volna a papírra, ha nem sunnyogom el az aspergerem?

Figyelt kérdés
Igazából ez több hónapos story, csak azóta is eszembe jut. Ugye mielőtt munkába álltam, kellett egy üzemorvosi vizsgálat, ami azért nem volt egy nagy durranás, emlékeim szerint csak ráálltattak egy mérlegre, a vérnyomásomat mérték, meg feltettek pár kérdést. Mivel szemüveg nélkül homályosan látok (ezt nem vizsgálták, csak elmondtam nekik, mikor kérdezték), ezért a szemüveget azt ráírták a papírra, mint követelmény (ebből tanulva a következő alkalommal szemüveg nélkül megyek ilyenre, mert utálom a korlátozásokat, nagyon közelre még épp látok, amennyire kell). Ezek után az jár a fejemben azóta is, hogy vajon mit írtak volna a papírra, ha nem titkolom el az aspergerem (amivel asszem 7 éves koromban "bélyegeztek meg" valami agyturkászok vagy kik). Főleg azért érdekelne, mert a szemüveg is korlátozásként volt beírva, na de az Asperger szindróma az egy elméleti dolog, a gyakorlatban semmit se jelent, csak az tudja, akinek elmondom (na meg a háziorvosom, mert a nyomorult EESZT-be is beírták...).

2023. aug. 24. 21:13
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Az eddigi tudásom szerint:

Senkinek semmi köze hozzá, ha Aspergeres vagy autista valaki - akár van róla diagnózisa, akár nincs.

Ami az üzemorvosnál lényeges - és ami rá is tartozik - az az, ha a meglévő diagnózis alapján valaki kérte a fogyatékosnak minősítést és ez alapján a megváltozott munkaképességről szóló orvosi határozatot, leszázalékolást.

Mert akkor azt be kell mutatni.


Szóval az én ismereteim szerint a kérdésben leírt helyzet nem "sunnyogás".


Hogy mit írtak volna a papírra - ez más kérdés. 4-5 üzemorvosból csak 1 nem kötött bele a megváltozott munkaképességről szóló papírban írtakra, mert tudta, hogyan zajlik ez (mindenfélét beleírnak látatlanba, mivel be sem hívtak kivizsgálásra).

Hangsúlyozom: ez csak a leszázalékoltaknál, a megváltozott munkaképességűeknél okozhat fennakadást.


Ha csak maga a diagnózis van (pl. Autizmus Alapítványtól) akkor ahhoz semmi köze az üzemorvosnak. Ahogy azt sem kell bevallanom, ha szorongás miatt pszichiáterhez járok és gyógyszert ír fel. Köze nincs hozzá!

Ráadásul ezek egyike sem betegség.


Az Asperger és az autizmus diagnosztizálását nem a hétköznapi agyturkászok végzik, hanem szakemberek, több hónapon át tartó kivizsgálás-sorozat során. Az tehát nem megbélyegzés. De nem is kell nagydobra verni.


Ami a kérdésből számomra nem derült ki, hogy csak megbélyegezték a kérdezőt, vagy van diagnózis is.

De akár így, akár úgy, én úgy tudom, hogy nem kell a munkaorvos orrára kötni, ha van is diagnózis. A megbélyegzést meg pláne nem, ha csak egy nem hivatalos véleményt mondott az agyturkász.

2023. aug. 25. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

"Ahogy azt sem kell bevallanom, ha szorongás miatt pszichiáterhez járok és gyógyszert ír fel. Köze nincs hozzá!"


Azért ez diagnózis és munkahely függő is. Nálunk például elő van írva, hogy az üzemorvos elől nem titkolhatsz el semmilyen diagnózist vagy gyógyszert. (Veszélyes anyagokkal dolgozunk, és csúnya balhé lenne belőle, ha azért történne munkahelyi baleset, mert valaki engedélyt kapott olyan tevékenység végzésére, amire nem lett volna jogosult.)


De hogy az eredeti kérdésre is válaszoljak, ha az Asperger nem olyan fokú, hogy az üzemorvos vagy a kollégák észrevegyék, akkor nem hinném hogy problémát okozna a munkavégzésben. Nekem is van pszichiátriai diagnózisom, én se avattam be túl sok részletbe a dokit. (Ez a diagnózis, ezt szedem rá, járok szakorvoshoz rendszeresen, ennyi.)

2023. aug. 25. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Rajtam mindig a leszázalékolást kereste, most majd meg is fogja kapni, ha alkalmas lesz.
2023. aug. 25. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!