Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Mi a különbség az között,...

Mi a különbség az között, hogy valaki megfázik, vagy hogy elkap valakitől valamit?

Figyelt kérdés
Ugyanazok a tünetek. Orrfújás, köhögés, netán láz. Honnan tudom, hogy megfáztam, vagy valakitől elkaptam a nyavalyát?
2023. okt. 8. 23:41
 1/3 anonim ***** válasza:
72%

A hideg hatására gyengül az immunitásod.

Hidegben gyakrabban alakul ki felsőlégúti fertőzés, mivel ilyenkor az immunrendszer gyengül, a hidegnek kitett területek vérellátása romlik. Hideg levegőn tartózkodás során az orrnyálkahártya vérellátása is romlik, hőmérséklete is csökken, ami kedvez a vírusok szaporodásának.


Ezeket a bacikat, vírusokat át is adhatod a környezetedben lévőknek.

2023. okt. 8. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Szerintem nem szoktuk ezt fogalmilag élesen elkülöníteni. Meg lehet úgy betegedni, hogy az amúgy normálisan a torkodban, nyálkahártyádon élő kórokozók kerekednek felül (például az első által leírt okok miatt). De szerintem ebben az esetben ugyanúgy fertőző leszel, nem számít, hogy nem úgy betegedtél meg, hogy pár nappal előtte került a szervezetedbe a kórokozó, hanem rég ott volt.


Azért gondolom ezt, mert a megfertőződés függ attól, hogy mennyi kórokozó kerül a szervezetedbe. Kell egy bizonyos minimum dózis, azalatt nem fertőződsz meg. Ha az amúgy normálisan a nyálkahártyád flórájában élő valami elszaporodott, akkor abból betegen te jóval nagyobb adagokat köhögsz, tüsszögsz, lihegsz ki, így könnyen elérheted ezt a fertőzési küszöböt másoknál.


Gondolj a szalmonellás ételre: abban alapból benne van a szalmonella. De betegséget csak akkor tud okozni, ha sokáig langyosan állni hagyod és az amúgy is benne levő szalmonella elszaporodik. Ráadásul itt annál súlyosabb lesz a fertőzés, minél több baci jut az emésztőrendszeredbe, ez is jellemző lehet más kórokozónál is.

2023. okt. 9. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Semmi. Az egyik esetben úgymond a levegőből, valami tárgyról vagy legalábbis nem beazonosítható egyénről került át rád, a másik esetben meg látványosan beteg volt valaki a környezetedben és nagyobb eséllyel lehet ilyenkor bűnbaknak megtenni. (Holott végül is nem is 1000%, hogy éppen őtőle kaptad el).
2023. okt. 9. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!