Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Hogyan tanuljak meg szóban...

Hogyan tanuljak meg szóban beszélni?

Figyelt kérdés

21 éves lány vagyok, még ovis korom elején megállapították, hogy elektív mutizmusom és Asperger-szindrómám van, emellett egyéb fejlődési és pszichotikus zavarom. A problémákat én is látom magamon, évek óta tartó orvosi segítséggel és gyógyszeres kezeléssel valamennyit sikerült is csökkenteni, de a beszéd továbbra is problémát okoz. Régebben már eleve a megszólalással gondom volt, miután egyetemre kerültem, ez javult, de a beszéd nem. Nehezen tudom elmagyarázni, de olyan, mintha szóban nem érteném a nyelvet. Írásban semmi gond, gyakran olyan szövegeket tudok megfogalmazni, hogy a tanárok is néznek, de ha meg kell szólalni, nem tudom kifejezni magam, mert a legegyszerűbb szavak nem jutnak eszembe, de ha mégis, nem tudok belőle egy értelmes mondatot összerakni (és itt nem csak az idegen nyelvekre gondolok, a magyarral is ugyanez a gondom). Annak ellenére is, hogy állítólag már 1 évesen úgy beszéltem, ahogy egy átlagos 2 éves szokott. Pedig szeretem a nyelveket, nagyon könnyen tanulom őket, többet is folyékonyan beszélek (vagyis inkább írok). Ha más beszél, teljesen megértem, de én már nehezen tudok rá érthetően válaszolni, viszont ha írásban kell, akkor ez a probléma megszűnik. Emiatt mindig is fel voltam mentve az iskolában szóbeli felelés alól, az érettségin is írásban tettem le azt a részét. Illetve nem tudom érthetően kiejteni, elhadarom vagy levágom a szavak végét, és nagyon halk vagyok, emiatt többször el kell ismételnem mindent, és ez nagyon zavar, nem kezdeményezek beszélgetést, csak ha kérdeznek, akkor válaszolok, vagy ha éppen nagyon muszáj valamit közölnöm.


Nagyon tud zavarni, már a szüleim is sokszor idegesek, hogy semmit sem lehet velem megbeszélni, mert nem tudok rá válaszolni normálisan vagy olyan elmosott a beszédem, hogy többszöri elismétlésre sem értik meg. Évekig jártam logopédushoz is még ovis koromban, de semmit se fejlődtem, pár éve a pesti Vadaskertben voltam hetekig, de ők se tudtam velem mit kezdeni. Emiatt barátkozni se akarnak velem mások, párkapcsolatról már le is mondtam, nemrég egy fiú próbálkozott velem ismerkedni, de 3 hónap után ő is otthagyott, mert hogy nem tudok beszélni úgy, mint mások.


Valakinek van vagy volt hasonló problémája? Mivel lehetne ezen segíteni? Vagy ha orvosoknak nem sikerült már jó 15 éve, ne is reménykedjek, hogy ez megváltozik?



2015. jan. 28. 03:57
 1/5 anonim ***** válasza:
79%

1. Beszélj lassan, mint a Galla Miklós. Ő mindig nyomdakészen fogalmazott, mert adott időt magának, hogy gondolkodjon beszéd közben. A legtöbb ember gyorsabban beszél, mint ahogy gondolkodik.


2. Légzőgyakorlatok. Mielőtt megszólalsz, vegyél nagy levegőt, be a hasadba, és egyenletesen engedd ki beszéd közben.


3. Beszéd közben képzeld el, hogy folyamatosan írod a szöveget.


4. Keresd fel az Onkológiai Intézetben Dr. Mészáros Krisztinát, és kérj tőle időpontot. Kiváló foniáter szakember.

2015. jan. 28. 04:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A mutizmus kezeléséhez pszichológusra és logopédusra is szükség van.

Elég bosszantó lehet, hogy tudsz beszélni, de mégsem.

2015. jan. 28. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
62%

Az Asperger-szindróma - az autizmus más területeivel ellentétben - magas szintű verbalitással jár, ennek ellenére mégis előfordul, hogy a verbalitás nem tud megnyilvánulni, kibontakozni, mert van egy belső gát. A kapcsolatteremtési képesség nehézségei miatt kialakul az tudat, hogy "úgysem fog menni", és ez elég erős visszatartó erő. Számtalan esetben láttam már Aspergereseknél, hogy ha valamivel sikerült felülírni a korlátozó hiedelmeket, akkor egyik pillanatról a másikra 180 fokos fordulat következett be.

Vagyis neked valamilyen módon el kéne hinned, hogy tudsz szóban kommunikálni. Ezt a módot kéne valahogy megtalálnod. Akár pszichológus segítségével, de szerintem akár te magad is meg tudnád találni a módját, hiszen Aspergeres vagy... márpedig az aspik híresen jó problémamegoldók, olyan szituációkban is találnak megoldást, ahol egy neurotipikus képtelen. Gondolkodj el rajta: hogyan tudnád ELHITETNI MAGADDAL, hogy képes vagy szóban kommunikálni?!

2015. jan. 29. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Szia! Most akadtam a kérdésre, nem tudom, aktuális-e még de hátha hasznos lehet. Én azt tanácsolnám, hogy kezd el énekelni. Nem számít, hogy mit, van-e jó hangod vagy sem, elég ha otthon vagy ahol nem hallja senki, elkezdesz énekelgetni. Egy idő után menni fog hangosabban is és ez a beszédhangodon is meg fog látszódni (ill. hallatszani). Ha egyszer eljutsz oda, hogy lesz egy sikerélményed, pl. hangosan meg tudtál valamit kérdezni előadáson, onnantól kezdve rohamos lesz a fejlődés.

Nálam ovis koromban alkalmazták ezt a módszert, mivel nem beszéltem, de mindenki tudta, hogy mindent értek (több nyelven is). A gyógypedagógus észrevette, hogy érdekel a zene, dúdolok és elkezdett nekem énekelni, dalszövegeket adott, hogy olvassam el (tudtam olvasni) és ha van kedvem, énekeljek vele. Egyszer csak elkezdtem énekelni és nagyon jó érzés volt, mintha önmagam börtönéből szabadultam volna ki! Ráadásul kiderült, hogy szép a hangom is és elkezdtek versenyekre is hordani, ahol a végén már egész nagyközönség előtt sem féltem énekelni. Az iskolában azonnal be is írattak kórusba, ami szintén rengeteget segített. Az első elénekelt dalom után hirtelen beszélni kezdtem és mára már előadásokat tartok, tanítok. Szóval bátorság és elhatározás, valamint minden napra egy dal :)


24/L (aspi)

2015. máj. 9. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Történt valami pozitív változás azóta?
2023. jan. 17. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!