Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Milyen kárt okozhatott a...

Milyen kárt okozhatott a törött hőmérő?

Figyelt kérdés

Beteg voltam, és a lázmérő az ágy melletti éjjeliszekrényen volt, én pedig sikeresen levertem onnan és széttört. Azonnal felporszívóztam, szellőztettem, majd a porzsákot kidobtam a szemetesbe(igen, tudom hogy veszélyes hulladékként kell kezelni, illetve kénport kellett volna rászórni) viszont ez ugye este 11-kor történt, és kénport nem tudtam szerezni. Tudom nem a legcélszerűbb higanyt szemetesbe dobni, de most perpillanat jobban zavar az, hogy ez 10 perc alatt(kb. ennyi idő volt amíg felporszívóztam, kivittem stb.) mennyi higanygőz kerülhetett a levegőbe, és milyen kárt tud okozni, illetve az, hogy mivel ez szőnyegen történt maradhatott e valamennyi higany a szőnyegen, ami káros lehet?(olvastam már más kérdéseket ahol azt mondták hogy dobjuk ki a szőnyeget mert nem ér annyit, de nem, nem tudom kidobni, mert egész szobás szőnyeg, alatta pedig rendes beton van)

Előre is köszönöm a válaszokat!



2015. márc. 5. 16:26
 1/9 anonim ***** válasza:
20%
Nem kell aggódnod.
2015. márc. 5. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
61%

Ez egy higanyos hőmérő volt? Csak azzal lehet a gond, viszont a higanyt tilos felporszívózni.



A kiömlött higany azonnal párologni kezd, ezért mielőtt nekikezdünk a higany feltakarításának, nyissunk ablakot. Ne engedjünk senkit be a szobába. A törött hőmérő környékére mezítláb vagy zokniban ne lépjünk, hiszen így széthordjuk az egész lakásban; legjobb, ha olyan papucsot húzunk, amelyet utána el fogunk tudni dobni. Tilos hozzá érni és igyekezzünk ne közel hajolni a higanycseppekhez, hogy minél kevesebb higanygőzt lélegezzünk be.

Húzzunk gumikesztyűt. Egy fehér papírlappal görgessük össze a higanycseppeket (ahogy két csepp találkozik, azonnal eggyé válnak, melyhez következő cseppet görgethetünk) valamint szedjük össze az összetört lázmérő darabjait is, és mindezt gyűjtsük egy zárható edénybe.

A legközelebbi patikában vásároljunk kénport. A maradék, szabad szemmel nem látható higanycseppek semlegesítéséhez a kénporral szórjuk be az összetört lázmérő helyét, majd terítsük le újságpapírral és hagyjuk állni egy kis ideig. A higany ekkor a kénnel egyesülve higany-szulfidot alkot, amely már nem veszélyes. Az így keletkező szürkés anyagot seperjük össze, és szintén helyezzük egy zárható edénybe. Legvégül tiszta vízzel mossuk fel. A felmosórongyot szintén dobjuk ki a felmosás után.

Pár napig folyamatosan szellőztessünk, és utána is néhány hétig rendszeresen, ez alatt az idő alatt pedig próbáljunk meg ne tartózkodni huzamosabb ideig a helyiségben.

Az összegyűjtött higanyt és higany-szulfidot veszélyes hulladékként kell kezelnünk. A lezárt tégelyt ne dobjuk a szemétbe, hanem adjuk le a legközelebbi veszélyes hulladék gyűjtő telepen.

2015. márc. 5. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Ctrl+C, Ctrl+V válaszokat légyszi hanyagoljátok :) Tudom hogy nem érdemesfelporszívózni, de hirtelen nem tudtam mást csinálni, ezért is dobtam ki utána rögtön a kinti szemetesbe(ami megint hülyeség volt, mert veszélyes hulladék, tudom...)

De még mindig az zavar jobban, hogy az 5-10 perc alatt elpárolgott higany mennyi kárt tud okozni a levegőben(utána kb 10-20 percig szellőztettem a szobát)

2015. márc. 5. 16:41
 4/9 anonim ***** válasza:
44%
Azért ez túlzás. Mi gyerekként órákat játszottunk a higannyal, mikor eltört a lázmérő. Még kézmosás sem volt, és szellőztetés sem. Mégsem lett semmi bajunk
2015. márc. 5. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
48%
Annakidején annyi higanyos hőmérőt törtünk, hogy megszámolni sem tudom, dédapám 92 évig élt, nagyszüleim is80-on felül és szüleim is. és még én is itt vagyok. :-)
2015. márc. 5. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Hát kérdező, elég érdekes stílusod van. Csak gratulálni tudok hozzá!


Tudod, tudjátok ez olyan, hogy úgy bő száz éve lányok asszonyok hada festette világítósra a vekkerek mutatóit. Nem eset le a fejük a nyakukról, nem zöldültek meg. Nem. sőt még otthon is vidámságra adott okot a sötétben világító nyelvük. Ugyanis mindig megnyalták az ecsetet, hogy jobban menjen a munka.

Csak később mind rákban halt meg, egytől egyig.


Ez a higany is ilyen. Lehet jönni a dumával, kinek milyen kalandja volt vele gyerekkorában, s lám itt van. Persze. Én is törtem el, s én is itt vagyok.


De rengeteg ilyen ártalom ér minket folyamatosan. Egyik sem öl azonnal. Csak apránként.


Nem értem drága jó ***** kérdező, mit képzelsz magadról. Kapsz egy teljesen normális választ, s nem megköszönöd, hanem leugatod azt, aki nem volt rest foglalkozni a bajoddal.

2015. márc. 5. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Mert ezt interneten én is megtaláltam, át is tanulmányoztam, de arról méteres lófa**t nem ír semmilyen oldal sem, hogy körülbelül mennyi idő kell ahhoz, hogy káros mennyiségű higanypára/gőz jusson a levegőbe. Szóval nem az én stílusom a szar, hanem te/ti nem tudjátok értelmezni a kérdésemet. Értemén.. a higany mérgező. De ha úgy nézzük, a CO2 is mérgező, de bizonyos koncentrációban képesek vagyunk elviselni. ezért voltam kíváncsi, hogy mennyi idő alatt párolog el annyi higany, aminek káros hatása lehet. Sajnálom ha nem értetted a kérdést, az én hibám...
2015. márc. 5. 21:27
 8/9 anonim ***** válasza:
Akkor tanulj meg szöveget értelmezni. Azonnal. Azonnal káros mennyiségű. Ez nem sör, hogy egy pikoló még nem árt, de tíz már igen.
2015. márc. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Látom sok a kötekedő ember :D Pont jó hasonlatot hoztál fel(utolsó). A higany pont olyan mint a sör. Ugye mindenki retteg a hírhedt hajhullástól amit a higany tud okozni, és hasonló dolgoktól. Ami nem mondom hogy nem igaz, mert ezt tanulmányozták, tényleg így van. De az ember suervezete valamennyi higanygőzt tud semlegesíteni/üríteni. már én is olvastam azt a választ amit legelsőnek írtak egyéb más oldalakon, de ha értelmezed az egészet, ez arra jó, hogy a szervezetedbe jutó higanygőz mennyisége a legkecesebb legyen.. De mint már említettem, még mindig nem ez volt a kérdésem :)
2015. márc. 13. 14:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!