Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Merjek-e alkalmazni lejárt...

Merjek-e alkalmazni lejárt gyógyszert?

Figyelt kérdés
Clexane vérhígítót írt az orvosom, viszont korábbról ugyanebből a típusú injekcióbol maradt meg nekem. mivel nincs feleslegesen kiadható pénzem, így ha nem muszáj nem vennék ismét hanem felhasználnám ami megmaradt. nem tudom a hatóanyag bomlási idejét,a lejárati dátumotot mennyire kell szigorúan nézni....

2017. okt. 26. 11:40
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ne kísérletezz.
2017. okt. 26. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
nem irtad, mennyire járt le, 1-2 évest szerintem nyugodtan. Nem ajánlom, de én még a 10 évest is felhasználtam
2017. okt. 26. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
1 éve és 1 hónapja
2017. okt. 26. 12:06
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

ha 1-3 hónap akkor figyelmen kivul lehet hagyni, bár azért ez eléggé komoly gyógyszer ahhoz,

hogy vegyél egy új adagot belőle

ugyebár ennek a gyógyszernek az lenne a szerepe, hogy a vérrög képződést megakadályozza, ha beadod magadnak és esetleges vérrögöt/vérrögöket hozna létre akkor az majd egy esetleges sz(i)vinkfartust is eredményezhet ( nyilván nem egyből, akár 1 év is lehet amire oda ér a rög a sz(i)vhez )

2017. okt. 26. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

A lejárati dátum valójában nem a bomlásra, hatékonyság megtartására vonatkozik, hanem a gyártó addig vállal kártérítési kötelezettséget a készítmény megfelelőségét illetően. Átnéztem pár vonatkozó tudományos közleményt a hatóanyag stabilitására nézve, de nagyon rövid időtartamra nézve (1 hónap) történt csak vizsgálat. Ezalatt érdemleges változás a hatóanyagban nem történt folyadék állapotban, de a fagyasztva tárolás kissé csökkentette a hatóanyag tartalmat. Valójában jelen esetben legfeljebb csökkenhet a hatóanyag tartalom, de toxikus anyag nem keletkezhet, mert erre nézve a gyógyszer klinikai engedélyezését megelőzően alapos vizsgálatokat szoktak kérni és végezni. Ha bőr alá fecskendezés (tehát nem intravénás adagolás) az alkalmazási módszer, akkor igazán nem lehet gond. Persze nem tudni, hogy mennyivel van túl a gyógyszer a jelzett felhasználási határidőn.

A gyógyszer engedélyezésnél megvannak ugyan az előírásos vizsgálatok, de nem kell azt hinni, hogy a szükséges és elengedhetetlen vizsgálatokon felül a gyógyszergyártók mindent tudnának a gyártmányukról. Ilyen kulisszatitkok nem is szoktak ismertté válni. Nekem volt egyszer egy kollégám, aki a debreceni Biogálban dolgozott valamikor antibiotikumokkal és ő mondta, hogy valamelyik antibiotikum oldat (talán a Neomycin szemcsepp ?) sokkal jobban eláll (stabilisabb) ha szobahőmérsékleten tartják és nem 4°-on, ahogy az a dobozra rá volt írva.

2017. okt. 26. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 szamo77db ***** válasza:
A feltüntetett szavatossági idő hónapjának utolsó napjáig használhatóm fel a gyógyszer!
2017. okt. 26. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!