Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Mik jellemzőek egy OCD-s egyénre?

Mik jellemzőek egy OCD-s egyénre?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy sokszor olyanokra gondol és olyanokat cselekszik, amiket nem akar és zavarja, ha valami nem szimetrikus körülötte, még olyat is hallottam, hogy a járdán a repedésekre se igazán lépnek. Milyen ,,tünetek" vannak még? Az előbb említettek reálisak?

#OCD #Death The Kid
2018. júl. 18. 18:26
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Lehet pl. kényszeres takarító, rendmániás, tisztaságmániás vagy ellenkezőleg: kényszeres gyűjtögető. Egy hétköznapi cselekvést erősen túlzásba visz, és rosszul érzi magát, sőt, pánikba esik, ha valamilyen kényszeres rituáléját nem tudja végrehajtani.
2018. júl. 18. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
2018. júl. 19. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
56%

Tudnék mesélni... Mostohaanyám OCD-s. Persze neki "semmi baja, ne akarjuk pszichológushoz küldeni".


- minden nap 10x kezet mos

- kétnaponta kitakarítja az egész lakást - ha mi csináljuk meg, akkor másnap "kijavítja"

- az alsógatyákat is vasalja

- havonta nagytakarítás, ablakpucolással együtt

- a konyhát napi 2x domestosszal átmossa

...


Értelmes ember elmenekül az ilyen közeléből.

2018. júl. 19. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ez még közel sem biztos, hogy OCD, vagy csak valami nagyon-nagyon enyhe fajta; de nekem szimpla "tisztasági mániának" tűnik - bár ilyen betegség meg nincs hivatalosan. :D


Nekem se ODC-m, se tisztaságmániám nincs, a párom viszont OCD-s. Szóval néhány gondolat:


"minden nap 10x kezet mos"


Akkor jelentősen le van maradva tőlem. :D

Meg szerintem az átlagtól is. Bocs, de az (lenne) a normális, ha étkezés előtt, wc-használat után, ill. további indokolt esetekben mindenki kezet mosna. Már alapon az első kettő kiadja a napi 10-et legalább...

Én kezet mosok plusz napi 3-4 alkalommal, miután hazaértem a kutyasétáltatásból, ami evidensen "aknaszedéssel" jár; pedig természetesen nem érek hozzá puszta kézzel a kutyakakához, de a kinti kukához igen. Ha simán a szemetet viszem ki, akkor is kezet mosok utána.

Takarítás után (!) is, hiszen hozzányúlkáltam a koszos dolgokhoz, plusz a takarítóeszközökhöz.

Nem akarom tovább ragozni, de azért még egy: pár éve hallottam először, hogy wc-használat _előtt_ is kezet kell mosni. Én nem csinálom, de ismerek olyanokat, akik igen.


A lényeg: egy tipikus OCD-s sokkal többször mos kezet egyrészt, másrészt meg ezek sokszor rituális cselekedetek, a feszültségoldást szolgálják.

A párom amúgy is gyakran mos kezet (tipikus férfiként viszont pisilés után nem mindig, meg még sokszor máskor sem, amikor indokolt lenne); ősszel-télen iszonyat csúnyán ki van száradva a keze, szó szerint darabokban hámlik a bőre, főleg ennek köszönhetően.

Amikor meg szorongásos helyzetben van, akkor _egymás után többször_ megy kezet mosni: a konkrét számot van, hogy előre "kigondolja" (ugyanis a kényszergondolat pl. ez: "ha megmosod a kezed ötször, akkor minden rendben lesz"; viszont ha "elrontja", azaz valami nem _szabályosan_ történik (ezt már nem is részletezem), akkor ELÖLRŐL KEZDI. Szemtanúja voltam egyszer: amikor nála voltam (nem lakunk együtt), a sokadiknál megzavartam, mert hozzászóltam valamit... 11 lett a vége. Ugyanis ez is egy szabály, hogy mindig mindennek páratlannak kell lennie. Amikor egy rövid ideig cigizett, minden nap páratlan számút szívott. (Ha épp párosra jött volna ki estére, akkor még egyet rátett rögtön.)

Nem mellesleg minden egyes kézmosáskor iszik 7 korty vizet...

Tavaly volt egy nagyon durva időszaka pár napig; ezalatt egyszer olyan pánik- vagy szorongás- vagy milyen "rohama" volt, hogy folyamatosan járt ki-be kezet mosni, és a 70.-nél elsírta magát, és kis híján elájult. :(

Sokszor mos kezet azért, mert "hozzányúlt valamihez, amihez nem lett volna szabad" - és egyáltalán nem azért, mert "fél a fertőzésektől", mint ahogy az átlag OCD-sekről gondolják, hanem mert vannak ilyen hü.lye szabályai.


<kétnaponta kitakarítja az egész lakást - ha mi csináljuk meg, akkor másnap "kijavítja">


Nem tudom, konkrétan miket takarít. De egy olyan lakásban, ahol hárman-négyen élnek, abszolút indokolt a napi felmosás; talán még a porszívózás is. Iszonyat mocskot tudunk behordani sajnos.

Én már ritkábban mosok fel, de utálom, ha koszos a járólap; porszívózással hadilábon állok stb. Portörlés hetente-kéthetente.

Tehát nem vészes. Viszont rendszeresen lepucolom a szekrények tetejét is (havonta kb.), a gázcsövekkel, lámpákkal, kapcsolókkal együtt. :D


"- az alsógatyákat is vasalja"


Én speciel azokat nem, de tudok olyat, aki igen, pedig nem OCD-s.

A párom viszont az, mégsem vasal. :D


Az utolsó kettő példád tényleg durvának tűnik - de igazából azért, mert ha folyamatosan takarít valaki minden nap, akkor indokolatlan a "nagytakarítás". Én sem szoktam, hiszen folyamatában minden sorra kerül pár hetente.


Szóval elhiszem, hogy idegesítő anyukád néhány cselekedete, és mint az elején írtam, lehet, hogy egy nagyon-nagyon enyhe OCD-je van, ami igazából csak néhány apróságban nyilvánul meg. (Egyébként a tipikus OCD kényszergondolatokat és cselekedeteket is magában foglal, ugyebár obsessive - compulsive; de vannak, akiknek szerencsére nincsenek kényszergondolataik, csak a cselekedetek.)

De ha esetleg bármikor is tényleg elviszitek orvoshoz (mert mondjuk jelentősen súlyosabb dolgai lesznek), nagyon alaposan nézzetek körül előtte, mert a dokik többsége csak felír egy gyógyszert, ami sok esetben még csak nem is használ. Viszont vannak kognitív terápiák, amik hatékonyabbak is, meg ugye függőséget sem okoznak.

2018. júl. 19. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

"Milyen ,,tünetek" vannak még? Az előbb említettek reálisak?"


Reálisak, de vannak rosszabb rögeszmék is, beképzelnek maguknak dolgukat, pl. hogy megakarnak ölni valakit, vagy hogy öngyilkosok akarnak lenni, vagy szexuális dolog, mondjuk elkezd rettegni attól, hogy nem-e pedofil (POCD), vagy meleg (HOCD), aztán van a ROCD, amikor attól tartanak, hogy az érzelmeket elvesztették a szeretteik iránt, meg van még pár finomság. Egyik rosszabb, mint a másik.


Egy OCD-s agy: [link]


Genetikai hiba:

[link]

Tanulási hiba: [link]

2018. júl. 23. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!