Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Valaki segítene nekem?

Valaki segítene nekem?

Figyelt kérdés
Szerda óta elképesztő fájdalmaim vannak a homlokomba illetve az arcomba. Ez tavasz óta most már az 5. Most már nem fáj a fejem, az arcom kicsit igen viszont az orromnál megdadt az arcom is és a szemem alatt is picit. A család orvos csak kedden szokott lenni, ma voltam nem volt ott, a gyógyszertárba mondták, hogy ezen a héten nem is lesz csak jövő héten. Gondolom valami szinusz probléma valami begyulladt most már sokadszorra jön elő, de csak most dagadt még az orromnál. Nem tusom mit csináljak így üljek karba tett kézzel, mert beutaló papír nélkül nem mehetek szakorvoshoz sem

2018. szept. 4. 16:34
 1/10 anonim ***** válasza:
79%

Füll-orr-gégészeti Klinika. Ct-ni is fognak szerintem.

Reggel 8-ra menj, és jobb esetben cca 2-3 óra múlva már végzel. Az Sztk-ba felesleges menned.

2018. szept. 4. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

A fül-orr-gégészet NEM beutalóköteles. Sürgősen menj el, azaz holnap, az arc- vagy homloküreg-gyulladás nem vicc.

Nem tudom, hol vagy helyileg, de gondolom, pici falu, ha csak heti egyszer rendel a házi orvos. - De azt biztos tudod, hogy hol van a legközelebbi szakrendelő. Oda menj el, és mondd meg, hogy SÜRGŐS.

Vagy ha elérhető távolság, akkor menj a klinikára, amit az első javasolt.

Addig is sós orrcsepp, ezt akár otthon is csinálhatsz: felforralt vízbe tegyél tizedannyi sót, és üres cseppentőst kimosás után feltölthetsz vele, vagy akár egy fülpálcika segítségével is bejuttathatod az orrodba. De a gőzölés a legjobb, mert jó mélyre bejut a fertőtlenítő hatású gőz. És fájdalomcsillapító - jó lenne olyan, ami egyúttal gyulladásgátló hatású is, pl. a Cataflam - a kisebbiket lehet vény nélkül is kapni.

2018. szept. 4. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Nem egyszer rendel a héten program szerint, de biztosra mindig csak kezdden lehet megtalálni holott egész héten kellene lennie :) konmunista román, senki nem meri megszólìtani..

Tenger sós orrsprayt használok, de ami ìrtál azt is feltétlenül kipróbálom 2-es! Nem tudom de mi felénk valamiért a szar rendelő ajtajàra is kivan téve hogy beutaló papìr kell :))) Hihetetlen!

2018. szept. 5. 16:09
 4/10 anonim ***** válasza:

Szia!


Fül-, orr-, gégészet igenis beutalóköteles rendelés, a szemészet az, amihez nem kell, illetve a fogászat. Ami nem beutalóköteles, az a sürgősségi ellátás (aka SBO - Sürgősségi Baleseti Osztály), a háziorvosi ügyelet, illetve maga a háziorvos. Ha éjjel jön rád egy ilyen és kibírhatatlan, akkor ha nem tudod az ügyelet helyét és számát, akkor 112-t felhívod, majd elmondod a panaszod, ők eldöntik, hogy erre amúgy se küldenek mentőt, viszont a központban meg tudják nézni, hogy a te körzetedhez melyik ügyelet tartozik, sőt ha kell segítenek, hogy oda hogyan tudsz a legjobban eljutni, viszont, ha kicsit is ügyes vagy, akkor google kereső segítségével ezekre magadtól is rátalálsz (telefonszámmal együtt). Nem feltétlen van az ügyelet kórházban, de akad, ahol ott van. Sürgősségire is elmehetsz, de ott nagyon sokat kéne várnod, mivel nem SOS a dolog, a fájdalmat meg el lehet viselni a papírok szerint... (igen, Magyar EÜ a tip-toppon van). Az ügyeletes orvos általános orvos, általában nézve háziorvosok, akik ügyeletet látnak el, de nem a saját területükön, többségben fiatalabbak, vagy nyugdíjazott háziorvosok. Ha nappal van és épp aktív a háziorvos, akkor hozzá kell fordulni. Ha épp nincs rendelés, akkor szintén ügyeletes orvoshoz kell fordulni.

Egyikük megvizsgál, főleg ha van már kartonod, akkor meglesi és hozzáteszi, majd ha szükséges, akkor tovább utal. Utalhat csak fül-, orr-, gégészetre, de utalhat röntgenre is. A gégész orvos valószínűleg meglesi, majd talán mintát vesz tenyészetre, lehet, hogy skóppal megvizsgálja, vagy rtg képet kér... Az orrüreg, arcüreg, szemüreg és száj is összeköttetésben vannak. Lehet ez orrpolip, lehet valami akut dologból eredő gyulladás, vagy fertőzés, lehet krónikus, abból gondolva, hogy már sokadszorra jön elő. Lehet idegentest okozta is... na jó, nem sorolom fel, hogy mik lehetnek, mert annyira sokféle, sokszintű, hogy erről írtak már könyveket.

Minden esetre szedj gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítót (persze csak ha nem vagy allergiás rájuk), mint diclofenac, vagy metamizol-natrium. Ha nagyon gáz lenne a fájdalom akkor maximum egy tramadolt, annál erősebbet ne (nem mintha könnyű lenne szerezni erősebbeket).

Járj a végére, mond el a dokiknak is. Valószínűleg egy vérvétel teljes vizsgálattal kéne, egy allergiateszt sem ártana, illetve rendesen kivizsgáltatni, hogy mitől és mi alakult ki, mi tér vissza. Előre, hogy állami menetrend alapján ez több hónap, akár 1 év is lehet... hacsak nem üt be valami és még több kör. Magánúton hamar megvan, de eléggé magasak az árak.

Addig is igyál sok folyadékot. Mihamarabbi jobbulást!

2018. szept. 5. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Lehet vitatkozni, és még azt is elhiszem, hogy nálatok kérnek beutalót, de tudj róla, hogy az törvényellenes. Idézem:


"2. § (1) * A biztosított - az Ebtv. 20. § (4) bekezdésében meghatározott eset kivételével - orvosi beutaló nélkül is jogosult igénybe venni


a) szakorvosi rendelő által nyújtott


aa) bőrgyógyászati,


ab) nőgyógyászati és gyermeknőgyógyászati,


ac) urológiai,


ad) pszichiátriai és addiktológiai


ae) fül-, orr-, gégészeti, valamint csecsemő- és gyermek fül-orr-gégészeti,


af) szemészeti és gyermekszemészeti,


ag) általános sebészeti és baleseti sebészeti,


ah) onkológiai


szakellátást"


[link]

2018. szept. 6. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Utolsónak:

Igen, törvény szerint nem lenne beutalóköteles, de vannak kiskapuk, tehát nem beutalóköteles, de akkor előre kell időpontot kérni, amit olykor több hónapra előre tudnak legfeljebb adni, illetve továbbra sem beutalóköteles, amennyiben a páciens a sürgősségi eset alapos gyanúja mellett kell kezelni. Azt, hogy mi a sürgős? Azt a sürgősségi ügyeletes orvos dönti el (evidens sorrendiséget állít fel, illetve kvótaszerint hagy üres helyeket is).

A valóság így működik. Az, ami a törvényben van, egyrészt jó, meg szép, másrészt az aktuális és előző kormányoknak hála nem kivitelezhető mindenhol az egész országon belül. A nagy Magyar Egészségügy annyira a béka feneke alatt van, hogy kiskapuzni kell nekik, hogy életben tartsák. Ezen kéne változtatni, azaz már évtizedek óta kellett volna... Továbbra pedig ott van a magánszféra, amit vagy biztosítón keresztül bekkelhetsz ki, vagy bizony fizetsz.

2018. szept. 6. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

#Blueskin:


Akkor elmondom, hogy nálunk hogy működik a valóság. :D

Először is, a szakrendelőben nincs "ügyeletes orvos", hanem rendelési időben megtalálhatók a különböző orvosok. (Kivéve néhány rendelés, ahol megengedik maguknak azt, hogy az orvos később jön vagy hamarabb megy el, persze állítólag azért, mert "áthívták őket a kórházba műteni" - és ilyenkor ott ül egy rakás időpontos beteg a váróban. Ismerősöm pl. a sebészeten járt így, két óra várakozást "jósolt" az asszisztens, aztán egy óra múlva közölte, hogy "nem is biztos, hogy visszajön az orvos". Kis méltatlankodás hatására átirányították a kórházi részlegre, ahol meg is találta az adott orvost az irodában, nem úgy nézett ki, mint aki épp most jött a műtőből...)

A kórház sürgősségi részlege más, ott tényleg "ügyeletes orvosok" vannak, de oda jellemzően balesetekkel és súlyos állapotokkal szoktak menni, nem arcüreggel.

A fül-orr-gégészeten viszonylag kicsi a várólista, amikor én voltam legutóbb, csak egy hét volt.

És be lehet ülni időpont nélkül is: aznap reggel be kell jelentkezni a kartonozóban, jó korán, mert maximálva van az időpont nélküliek száma. (Előző nap nem lehet...)

Egy-két órácskára nyugodtan el lehet menni valahova, mert addig tutira nem kerül sorra az ember, mivel először az időpontosokat hívják be; két-három óra az átlagos várakozási idő. Ha szerencséje van az embernek, akkor nem kerül kapcsolatba az asszisztenssel azelőtt, hogy behívnák a rendelőbe. - Mert ha igen, akkor az asszisztens elkezd kérdezősködni, hogy mi a baj, és leordítja az embert, hogy miért ment oda, ez nem is sürgős eset. Én egyszer a kérdezőhöz hasonló állapotban mentem oda, iszonyatos fejfájás, orrfolyás, köhögés napok óta, túl egy antibiotikum-kúrán - erre közölte, hogy sürgős az, akinek mondjuk vérzik valamije. :D

El akart zavarni, de nem hagytam magam. Ott ordibált, hogy a házi orvoshoz kellett volna mennem. Mondtam, hogy köszi, de ott már voltam az előző héten. Erre azt mondta, hogy akkor is oda kellett volna visszamennem, és a házi doki elküldött volna röntgenre, ezt így KELL. Mondtam, hogy bocs, utoljára több évvel ezelőtt volt hasonló problémám, és akkor a házi orvos nem röntgenre küldött, hanem ide. Nekem honnan kellene tudnom, hogy változott a rendszer? (Már ha tényleg változott, és nem csak kamuzott az a szipirtyó.)

Szóval nem hagytam magam lerázni, bent meg az orvos normális volt, egyáltalán nem nyavalygott, hogy nem sürgős eset - igaz, itt egy beteg átlagosan 5 percet van bent, mondanak valamit, aztán ha nem javul az ember állapota, akkor menjen vissza megint sorban állni...

Komolyabb vizsgálatokat nem nagyon szoktak csinálni. Én legalábbis egy pár évig gyakran jártam oda arcüreg-problémákkal különböző orvosokhoz (mert minden nap más rendel, és van fluktuáció is), jellemzően a röntgen volt az egyetlen, amire elküldtek. Soha még csak egy orr- vagy torokváladék mintát sem vettek le. Az első arcüregemnél (még egy másik városban) tíz alkalmas terápiára kellett járnom (talán ultrahangos volt, ha jól emlékszem); itt ilyen szóba sem jött egyszer sem. Úgy a 10. alkalomnál végre egy normális doki kért egy CT-t.

Szóval legutóbb kifogtam egy rendes dokit, megnézett, nem küldött sehova, csak felírt egy újfajta orrspray-szerűséget (5 ezer forint volt, és még csak nem is használt, bár lehet, hogy azért, mert egy idő után egyszerűen úgy bedugult, hogy nem lehetett sehogy se kiszedni belőle a cuccot...)

Szóval visszamentem, direkt megcélozva a "rendes dokit", de nem ő volt benn, hanem egy idősebb orvosnő, aki meg még csak nem is hallott arról az orrspray-ről. Megint semmi vizsgálat, ehelyett felírt allergia elleni gyógyszert meg orrsprayt, hogy próbáljam ki, hátha beválik; de ha két-három hét múlva nem lesz jobb, akkor menjek vissza...

Szerencsére jobb lett, pedig nem is szedtem a bogyót. :D


Még egy sztori röviden: másik ismerőst kísértem a sürgősségire, jellegzetes hasfájással, amit már tudott, hogy mitől van, mivel PCOS-es. A recepción a boszorka közölte, hogy először az ügyeletre kell menni (mert a házi orvosok aznap nem rendeltek); majd ott megvizsgálják. Ismi mondta, hogy köszi, de ő PCOS-es, és már volt ilyen, és tudja, hogy ultrahang kell, úgyis ide küldenék vissza. A szipirtyó csak hajtogatta tovább a magáét, hogy de akkor is előbb az ügyeletre kell menni (kb. 2 km onnan amúgy). Na, akkor az ismim besokallt, és elkezdte sorolni a vonatkozó paragrafusokat, amik alapján kötelesek ellátni (ugyanis jogászhallgató...) Ez hatott végre, felvették az adatait, és csekély pár óra várakozás után ellátták. Megjegyzem, maszek orvoshoz jár amúgy ezzel a problémával évek óta; és már kétszer is azért kellett plusz 15 ezret kifizetnie a maszeknál ultrahangra, mert a TB-s nődokiknak hiába vitte a leleteit, nem voltak hajlandók megcsinálni az ultrahangos vizsgálatot, mondván, "nem szükséges".


És hosszan tudnék még mesélni sajnos, hogy milyen itt a valóság, de már nagyon elkanyarodtunk. Inkább azt kéne megtudni, mi lett a kérdezővel. :)

2018. szept. 6. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Én igazából Romániai vagyok, úgyhogy nálunk ismét más tál tészta minden, és igen beutaló köteles mindenképp, kivételt képez ahogy mondta elottem ha a sürgőségiről kuldenek el :)

Voltam szakorvosnál és röntgent is elrendelt és még is van a probléma okozója, kezelést kapok még és csak a gyógyulás van hátra most már :)

Mindenképp azt tudom tanácsolni aki hasonló helyzetbe van, minél hamarabb és mindenképp forduljon orvoshoz. Az én panaszaim is vissza térőek voltak, tartott 1-2 napig is 3ig is most utojára két hétig

2018. szept. 10. 21:56
 9/10 A kérdező kommentje:
Útolsó kedves válaszoló Még élek:Dd
2018. szept. 10. 22:00
 10/10 anonim ***** válasza:

Ez örvendetes. :)

Nem írtad a lényeget, hogy mi lett a diagnózis.

És milyen kezelést kapsz?

2018. szept. 11. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!