Kezdőoldal » Egészség » Bio életmód » Melyik só a jó a szervezetnek?

Melyik só a jó a szervezetnek?

Figyelt kérdés
egyik helyről azt hallani hogy a tiszta konyhasó a nátrium klorid, másik helyről pedig azt hallani hogy a sóban lévő egyéb ásványi anyagok miatt a parajdi só.

2023. júl. 14. 12:03
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
22%
Sima jodozott só teljesen jó.
2023. júl. 14. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 Zcom09 ***** válasza:

Attól függ hány kg sót akarsz megenni. Az extra ásvanyi anyagok jól jönnek, de amennyit egy normál adag sóval beviszel nem jelentős, vagy amúgyis beviszed más forrásból.

Ez inkább személyes peferencia kérdése, nincs jelentős különbség a kettő között.

2023. júl. 14. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
28%
Tengeri só.Annál jobb nincs a többi só televan minden szarral.
2023. júl. 14. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Nincs nagy jelentősége valójában.

A finomítatlan sók (pl. himalája, parajdi) valóban tartalmaznak rengeteg féle ásványt, de ezeknek a mennyisége annyira picike, hogy elhanyagolható. Viszont ezek a legtisztábbak.

A tengeri só piszkos, attól függően hogy melyik részről származik, ahol nagyon szennyezett (mikroplasztik, PCB-k, PFOS, stb.). A szárazföldi tisztább.

Jódozottra semmi szükség... Ha konkrét probléma van jódhiánnyal, akkor azt a megfelelő módon kell korrigálni.

Én viszont - és sokan mások - nem használok sót egyáltalán, mivel minden szükséges ásványt, beleértve Na, Cl, beviszem az ételből. Az ízlelőbimbóim is sokkal élesebbek és érzékenyebb só nélkül, így igazán élvezem az ételek valódi ízét. Nem, még nem haltam meg. Sőt.

2023. júl. 17. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
A napi só bevitel a netről származo infó szerint 5000mg. Ha ennek csak 10% asványianyag akkor az is 500mg. Ha csak nátriumkloridot eszünk akkor a maradék asványianyagok kimaradnak. Szerintem fontosak ezek is az egyensúly fenntartása miatt. A tudomasom szerint a parajdi sóban szinte az összes ásványi anyag benne van.
2023. júl. 17. 10:41
 6/16 Zcom09 ***** válasza:

Ez nagyon egyszerű gondolkodás, és még csak nem is igaz.

Habár hivatalos információt nem találni több egymástól független forrás is ezeket az adatokat írta:

NaCl nátrium-klorid 98,70 %

CaCl2 kálcium-klorid 0,13 %

CaSO4 kálcium-szulfát 0,10 %

MgCl2 magnézium-klorid 0.028 %

Fe2O3 vas-oxid 0,00056 %

H2O víz 0,10 %

Egyéb 0,94 %

Zn cink, Cu réz, NH4 ammonium-ion, NO3 nitrát ion.

(ezek az adatok nagyságrendileg megegyeznek más hasonló keletkezésű lerakatok adataival)


Szóval a sónak kevesebb mint 2% az egyéb ásványi anyag. Ráadásul ezek a százalékok a fémek vegyületeire számítanak, amiknek a tömegének csak adott részét teszi ki a fém.

Átszámolva az 5000mg só tartalmaz: 2,4mg Ca (6,5mg CaCl2), 1,5mg Ca (5mg CaSO4), 0,36mg Mg (1,4mg MgCl2), 0,02mg Fe (0,028 Fe2O3), 5mg H2O, és 32mg elosztva a maradég elemek között.


A szükséges nyomelemek közül még hiányzik a: bór, szilícium, mangán, kobalt, nikkel, arzén, szelén, molibdén, jód, vanádium és króm.

Szóval nem hogy csak a szükséges nyomelemek nagy részét nem tartalmazza ami van benne az is nagyon kevés és nagyságrendekkel nagyobb mennyiségekben található meg szinte minden nem feldolgozott élelmiszerben.


De végülis a hasraütés szerű 10% is egy jó becslés valamint annak teljes figyelmen kívül hagyása hogy a szervetlen fém sók bioaktivitása gyakran nem 100% így egy jó részük nem is hasznosul.

"Ha csak nátriumkloridot eszünk akkor a maradék asványianyagok kimaradnak."

És perpesz fontos a feltételezés hogy a só az egyetlen létező ásványi anyag forrás, így ha sima sót eszünk akkor máshonnan ezeket az anyagokat nem tudjuk felvenni.

Ne ilyen feltételezésekre építsd az étrenden!

2023. júl. 17. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

"A szükséges nyomelemek közül még hiányzik a.."



Ez az info honnan van? Ha megkérdezhezem? És melyik sóra vonatkozik?


"És persze fontos a feltételezés hogy a só az egyetlen létező ásványi anyag forrás, így ha sima sót eszünk akkor máshonnan ezeket az anyagokat nem tudjuk felvenni."


A jó sóban ezek az anyagok szerves formában a szervezet számára azonnal hasznosuló formaban vannak jelen tudomásom szerint.


Ahhoz hogy ugyanezeket a hasznos sókat a szervezet számara jól felszivodó formában vigyük be mashonnan.. persze hogy nem lehetetlen. Ha valaki figyeli tudatosan ezt. Mert az is igaz hogy a feldolgozott elelmiszerekben ezek kevesbé vannak benne már.


Azt hogy a parajdi vagy a tengeri só (amiben sokkal több az asvanyi anyag mint a konyhasóban) miert jobb azt már 1960körül megfogalmazták Nobel díjasok.


A mérték amiket emlitesz szerintem azok jók, viszont azt en máshogy látom hogy a fontos mikro es makroelemek ebben a sokban jelen vannak, míg a sima soban nincsenek, lehet hogy nem olyan nagy mertékben ami fedez mindet de ebben legalább benne vannak.

2023. júl. 17. 12:51
 8/16 Zcom09 ***** válasza:

Forrás az összetételhez:

[link]

Mint mondtam ez nem hivatalos információ, de egyéb forrásokból is ezeket az adatokat találtam. Valamint az összetétel profilja hasonlít a hasonló geológiai keletkezésű só lerakatokéhoz.


Az hogy 84 féle ásványi anyag van benne csak egy piár átverés. Ami statisztikai feltételezésekre épít. Nincs valós jelentősége.


De ez alapján:

"A jó sóban ezek az anyagok szerves formában a szervezet számára azonnal hasznosuló formaban vannak jelen tudomásom szerint."

Őszintén szólva nem hiszem hogy bármi komolyabb belelátásod lenne a témába. Így gyakorlatilag felesleges továbbiakba belemennem, mivel úgysem hinnél vagy néznél utána annak amit bárki ír.

Egyél nyugodtan azt amit akarsz jó eséllyel nem ártasz magadnak.

2023. júl. 17. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
szivesen utána nézek, ha adsz még infot hozzá
2023. júl. 17. 14:40
 10/16 A kérdező kommentje:
elfogadom a amit írsz, illetve amit találtál. De.. ha nem bizonyított hogy nem tartalmaz mást is akkor az amit leírtak az sem hiteles info, mert nincs bizonyítva. Így nehéz hiteles infót találni. Én több hitelesnek tartott ember előadásán hallottam amire építettem azt amit írtam. Bár leírva nem láttam még.
2023. júl. 17. 14:46
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!