Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Első sorban orvosok véleményér...

Első sorban orvosok véleményére lennék kíváncsi, kóma, illetve éberkóma ügyben? Nagyon közeli hozzátartozó hunyt el.

Figyelt kérdés
Nem akarom részletezni, elég lesújtó dolog, viszont édesapám keringése egyik pillanatról a másikra összeomlott, karjaimba esett szó szerint, ájulásra gyanakodtunk, de a mentő hívása után (max 3 perc) láttam, hogy egyértelműen összeomlott a keringése, előéletre lehet visszavezetni, szerencsére képzett vagyok, így időben elkezdtem az újraélesztést, amit a mentők (kb. 7 perc alatt kiértek) átvettek tőlem, és visszahozták, de nem tért magához, kórházba vitték stabil életfunkciókkal, spontán légzéssel, kb. 11 napig volt intenzív osztályon éberkómás állapot volt nála a legjobb állapot (ha lehet annak nevezni) utána átették egy úgymond elfekvő osztályra kómás betegként, ahol aztán 7 nap után elhunyt. nem nagyon mondtak újat az állapotáról, viszont nekem nagyon az jön le, hogy lemondtak róla, és hagyták meghalni, mert tudomásom szerint az intenzív osztályon kellett volna maradnia. Fontos leszögeznem, hogy mindenben elismerem az eü. dolgozók munkáját, nem szeretek senkit sem hibáztatni, de ez így elég furcsa eset számomra, de inkább szomorú.

#Kóma-halál
2020. máj. 1. 12:51
 1/8 anonim ***** válasza:

Nem vagyok orvos, de hasonló helyen dolgozom.

Azt így mi nem fogjuk tudni, hogy történt-e mulasztás, ha erre gyanakszol, akkor panasszal kell élni, de amiket leírtál abban semmi nem utal erre.

Éber kóma állapotú beteget nem kell intenzív osztályon kezelni, ezt mindenhol erre specializálódott osztályon végzik, jellemzően koponyasérült vagy kóma osztály, ő valószínűleg ide került.

2020. máj. 1. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
#1 Nem volt koponyasérülés, keringésösszeomlás közben elkaptam, így megütni sem tudta magát, a kórháznak nincs kómás betegekre specializálódott osztálya, a krónikus belgyógyászatra tették át, ahol általában végstádiumú betegek vannak túlnyomórészt. Nem hibáztatok senkit, csak nem értem, miért nem szállították át másik intézménybe, ahol kifejezetten kómás betegekkel foglalkoznak.
2020. máj. 2. 15:27
 3/8 anonim ***** válasza:

Értem én, és sajnálom nagyon, megértem, hogy nehéz elfogadni, de ezt ez alapján nem tudod megtámadni.

Talán, ha van olyan, ami miatt úgy gondolod, hogy történt mulasztás, akkor a betegjogi képviselőnél lehet panaszt tenni, illetve erre a kérdésre is kell választ adniuk.

Sajnos az a helyzet, hogy egy erre specializálódott rehab. intézmény nem fogad most kómás betegeket, de én úgy látom, hogy ennek nem látták értelmét, az áthelyezést meg kell előznie egy orvosi konzultációnak és ott így döntöttek szakmai szempontból.

2020. máj. 2. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, édesapád nagy eséllyel már az újraélesztés közben agyhalott lett, vagy legalábbis rendkívül súlyos agykárosodást szenvedett. Innentől fogva pedig rohadtul mindegy milyen osztályon van kezelve, nagy eséllyel jobban járt ő is és ti is, hogy hamar meghalt, és nem vegetált még éveket magatehetetlenül. Egyébként abban amit leírtál semmi mulasztás nem volt. Üdvözlettel, egy orvos.
2020. máj. 3. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

#4 Először is köszönöm a hozzászólást, másrészről tisztába tenném a dolgokat. Nem szeretném megtámadni az orvosokat, mitöbb nem is hibáztatom őket, összességében a protokollt nem értettem.

Az eset utáni koponya CT leletben kiemelték, hogy megegyezik a másfél évvel korábbi koponya CT eredményeivel, nem tudom mennyire releváns ilyen betegnél egy CT vizsgálattal megállapítani a kóma okát, az újraélesztés nagyon gyors volt, a mentő a hívást követően 6 perc alatt megérkezett, és átvették az újraélesztést. Talán mivel a folyadékbevitele alkohol tartalmú volt általában, nem részeges életvitelnek értendően, és nem volt más pl. ásványvíz, vagy csapvíz, így kiszáradást is említettek, ugyanakkor a halál fő okának a tüdőgyulladás lett beírva, egyéb ok kiszáradás.

Bár jómagam nem vagyok orvos, viszont ismereteim szerint az agyhalottnak nincs spontán légzése. És a végén megint kiemelném, hogy nem hibáztatok senkit sem, és lehet hogy így a legjobb neki is.

2020. máj. 14. 20:14
 6/8 anonim ***** válasza:

A CT nem mindegy, hogy mennyi idővel történt az esemény után. Ha egyből, akkor semmi nem látszik rajta.

Sajnos az újraélesztés az esetek csak 20 százalékában jár sikerrel és akkor is nagyon gyakran ez van, hogy a beteg agya megy sajnos.

Az agyhalálban igazad van, agyhalottnak nincs légzése. Csak éppen, az agyhalál jelenleg decerebrációt jelent. A teljes agy leállását. Nos minden ami minket emberré tesz a kéregállományunkban, a szürkeállományban van. A légzésközpont viszont nem. Apukád nagy eséllyel decorticálódott súlyosan sérült a szürkeállománya, de az agytörzse ami a légzésért felelős még ép volt.

2020. máj. 14. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
#6 CT vizsgálat történt közvetlen a kórházba szállításkor, illetve egy héttel később is, eltérést nem tapasztaltak a 2 vizsgálat közt a leletek szerint, talán annyi lehet, hogy élete során kb. közel 10 epilepsziás rohamon esett keresztül, de lehet volt több is, mert nem mindről tudok, arról viszont tudom, hogy agykárosodással jár, mert roham ideje alatt oxigénhiányos állapot lép fel, és a legutóbbi keringésösszeomlással járó rövid oxigénhiáyos állapot ezek miatt járhatott ilyen súlyos következményekkel.
2020. máj. 15. 09:10
 8/8 Elisabeth07 válasza:
Sajnos nem igen vannak kómacentrumok, kómaosztályok Magyarországon. Én kettőről tudok, azok fizetősek. Az OORI fogad éberkómás betegeket, de ott is vannak bizonyos feltételek, amelyeknek meg kell felelni. Pl. a GCS-nek minimum 8-nak kell lenni, ami azt jelenti, hogy ha nem is tud reagálni a beteg, legalább kell, hogy értse amit mondanak neki, tehát minimáltudatosnak kell lennie. Csak ebben az esetben rehabilitálható. Nem tudom édesapád milyen tudati állapotban volt a szívmegállást követően. Ha a család külön nem intézi, nem kéri, nem jár utána, akkor az ilyen betegek a krónikus belgyógyászatra vagy neurológia örzőbe kerülnek.Sajnos én is végigcsináltam ezt a párommal. Őt sikerült elhelyezni egy ápolási intézménybe, de ha ezt én nem intézem és nem finanszírozom, valószinűleg már nem élne ő sem, mert egy ilyen betegnek minimálisak túlélési esélyei az állami kórházi ellátórendszerben... Nagyon sajnálom! Isten nyugosztalja!
2021. nov. 25. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!