Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Szeretnék csontvelő donor...

Szeretnék csontvelő donor lenni. Van itt olyan, aki volt már donor? Tapasztalatait leírná?

Figyelt kérdés

Először is nem tudom, hogy egyáltalán lehetnék-e donor, mivel 1 éven belül volt egy csonttörésem (2 műtét), valamint kb 1 hónapja eltávolítottak a fülem mögül egy zsírcsomót is. Tudom, a tájékoztatóban benne van minden, de nem találok sebészi beavatkozásról információt (lehet velem van a baj, sőt biztos). Ha nem lehetek emiatt donor, akkor mennyi időnek kell eltelni?

27/F


2021. febr. 4. 08:31
 1/3 anonim ***** válasza:

Becsülendő és bátor vagy.

Én nem hiszem ,hogy számomra nagyon kedves személyen kívül bárkiért vállalnám azt a kúrát,ami megelőzi,a fájdalmat és az esetleges mellékhatásait.

2021. febr. 4. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
52%

[link]


Itt minden infót megtalálsz.

2021. febr. 4. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Előre kell bocsátanom, hogy egyrészt nem vagyok szakember, "csak" donorként érintett. Másrészt, az utóbbi években nagyon sokat fejlődött a csontvelői őssejtek levélének módja is, amely így sokkal kíméletesebbé vált, mint a korábbi műtéti eljárás. Tudtommal most már úgy történik a dolog, hogy a donort gyógyszeresen előkezelik, amelynek hatására a csontvelőjéből felszabadul az ott lévő őssejtek néhány százaléka; majd meghatározott idővel később "egyszerűen" (nem műtéti eljárásban!) vért vesznek a donortól és abból választják ki a szükséges őssejteket.

Úgy 23 éve én is adtam csontvelőt, egy USA-ban élő számomra ismeretlennek, de akkor még a csípőlapátjaimból, teljes "gerinctáji" (epidurális) érzéstelenítésben, műtéti körülmények között.

Már akkorra is sokszoros véradóként, volt bőven dolgom a viszonylag vastag vérvételi tűkkel, de a műtétemnél használt 15 cm hosszú levételi eszköz, a belső-járatos "kaparó tűjével", legalább a duplája átmérőjű volt. (Elkértem, most is itt van mellettem.)

A donorkénti előzetes tipizálásaim, szűréseim nagyrészt a "szokásos" vizsgálati vérvételekkel történtek, de egy alkalommal mintavételre a szegycsontomba "roppantottak bele", ami meglehetősen szokatlan kellemetlenségűen erős fájdalommal járt, mely tompulóan is csak napok alatt múlt el végleg. A komplikáció nélküli műtétem után 24 óráig nem kelhettem fel, de aztán a kilátásba helyezett esetleges fejfájást nem érezve, már sétálgattam a folyosón. Két nap múlva tünetmentesen hazabocsátva, az utcán mégis félórán belül beszédülve összeestem. Majd a fejembe állt kavargó fájdalommal, szédelegtem haza. Körülbelül 2 hét múlva jött teljesen rendbe az "agyasan" erőst fájongó, kábán kóválygó fejem. A csípőtáji vételi hely környékén viszont csak mintegy másfél év után múlt el végleg az elviselhető gyengeséggel sajgó, de bizonyos helyzetekben mégis némi mozgáskorlátozottságot is okozó, lassan csituló fájdalom.

2021. okt. 19. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!