Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Röntgennél, Ct-nél, ultrahangn...

Röntgennél, Ct-nél, ultrahangnál nem kéne a felvételt megmutatni, odaadni a betegnek?

Figyelt kérdés
Amerikai filmekben, dokumentumfilmekben azt látom, hogy a röntgenfelvételt megmutatják közvetlenül a betegnek. Ultrahangnál is, a terhes anya nézi a férjével a monitort, és örülnek. Idén koronavírusos voltam, és valami kapcsán meg kellett adnom az email címemet is. Simán automatikusan átküldhették volna emailen a CT-felvételt, ha nincs idejük megmutatni. Vagy közvetlenül a háziorvosomnak, hogy ő is ránézhessen, ha kell.
2021. márc. 14. 12:43
 1/6 anonim ***** válasza:

Alapvető probléma az az, hogy nem tudod, hogy mi micsoda.

Ultrahang az egy ártalmatlan képalkotó módszer, teljesen más a működése, mint a CT-nek és a RTG-nek. Azt simán nézheti a páciens, mindenféle védelem nélkül. Sokszor nyomtatnak UH géppel képet egy adott elváltozásról stb.

RTG-t is megmutatják, csak kérned kell... Ugyanis a dokumentációd megtekintéséhez való jog alapvető betegjog.

A CT-t általában CDn mellékelik, ahogy a MR felvételeket is.

A háziorvos pedig a leletet képes elolvasni és értelmezni, ő nem fog többet megállapítani belőle, mint egy radiológus - kivéve ha van radiológiai szakvizsgája...

2021. márc. 14. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a választ. Akkor ezentúl kérni fogok képet vagy CD mellékletet.
2021. márc. 14. 13:26
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem, mert meg szokták mutatni és oda szokták adni itthon is:D A felvétel közben ahogy az első is írta egyedül az Ultrahangot tudod nézni, ott ahol az orvos nézi te is látod sok esetben, de van ahol direkt van külön képernyő, ami kényelmesebben látsz te is. Ha találnak valami elváltozást, arról készítenek felvételt és azt legtöbbször kinyomtatva megkapod. A CT, RTG, MR felvételt nem tudják megmutatni miközben készül, mert máshogy működik. Viszont általában azokat is oda szokták adni vagy rögtön a vizsgálat után leginkább CD-n (ezért néha külön kell fizetni egy keveset), vagy online elküldik/feltöltik felhőbe valahogy a lelettel együtt. És igen, ahogy előttem is írták, kevés esély van rá, hogy a háziorvosod bármit is tudna mondani a felvételek alapján, ezeket külön radiólógusok elemzik ki, a háziorvosok közül kevesen rendelkeznek ilyen szakképesítéssel is.
2021. márc. 14. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Még annyi kérdésem lenne, hogy tüdőszűrés esetén is el lehet kérni a képet?
2021. márc. 14. 13:28
 5/6 A kérdező kommentje:
Nekem soha nem mutatták meg a képet, vagy adtak CD-t. Ultrahangon is mindig úgy állt a monitor, hogy nem tudtam volna nézni :(
2021. márc. 14. 13:30
 6/6 anonim ***** válasza:
Ez kicsit bonyi itthon. A szabály az hogy az adattal a beteg rendelkezik (tehát pl. megtilthatod, hogy XY-nak kiadják a leleteidet, akár hozzátartozó részére), az adathordozóval (a zárójelentés, a CD stb...) az egészségügyi szolgáltató. Ha képed, általában kiírják a képanyagot és magaddal viheted. Ha ez szükséges is a további kivizsgáláshoz, akkor nem is kérdés, automatikusan odaadják.
2021. márc. 14. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!