Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Képalkotó eljárásokkal (MRI,...

Képalkotó eljárásokkal (MRI, CT) akkor is kimutatható a gerincsérv, ha éppen visszahúzódott állapotban van?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy a gerinsérvnél a zselés anyag a gerincből kidudorodik, nyom egy ideget, ez okozza a tüneteket, de ez pihenésre, kimélés hatására visszahúzódik.


Kérem, csak az válaszoljon, aki biztosan tudja! Köszönöm!!


2010. szept. 1. 14:46
 1/4 anonim ***** válasza:

Ha már sérvről beszélünk, akkor az nem tud visszahúzódni. A porkorongnak két rétege van. Egy belső puhább kocsonyás réteg és egy külső merevebb, keményebb réteg.

Az első lépés a sérv felé, hogy ez a belső réteg a statikai kedvezőtlen viszonyok miatt elkezd kitüremkedni és nyomni a külső réteget. Ha nagyon kitüremkedik, akkor elérheti a gerincvelői ideget is, vagy a gerinccsatornát. De a lényeg, hogy még NEM SZAKÍTJA KI a külső réteget. Ezt az állapotot hívjuk protrusionak, vagy "kitüremkedés"-nek. Ilyenkor lehet még speciális gyógytornával (mckenzi) segíteni és visszahúzni ezt a kitüremkedést. Ha ez a visszahúzódás jól sikerül, akkor természetesen ez az MR-en is látható, összehasonlítva a korábbi lelettel.

Ha azonban a kitüremkedés olyan fokú, akkor a belső puha réteg kiszakíthatja a külső réteget és úgy türemkedik ki. Na ezt hívjuk sérvnek! Ebben az esetben operálni szoktak, mert ilyenkor már nem lehet visszahúzni a kitüremkedést! Ez is látszik az MR-en.


Önmagában a pihenés, nem húzza vissza a protrusiot, ehhez kell a torna is. És kemény alapon való háton fekvés. Hajolást, emelgetést el kell felejteni.

2010. szept. 1. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm ezt az igazán hasznos választ, magyarázatot!!

"Ha ez a visszahúzódás jól sikerül, akkor természetesen ez az MR-en is látható, összehasonlítva a korábbi lelettel."

Úgy értettem, ha nem volt korábbi lelet, és éppen egy visszahúzódott állapotban lenne, amikor csinálják az MR-t, akkor is kiderül, hogy volt-e korábban nagyobb kitüremkedés, ami visszament, vagy gerincsérv?


Röviden, amiért fontos lenne: Nagyon régóta vannak hasonló panaszaim (kisgyerekkori gerincferdülésből kifolyólag). Annak ellenére, hogy 6-7 éve szinte mindennap tornászok. Emiatt gondoltam, hogy meg kellene nézetni, mi van. (Halvány emlékek a 6 éveskori gyógytornára, amire csak 1 évig vittek, ill. internetről, innen-onnan szedett gyakorlatok.) Szülés után, epidurális érzéstelenítéssel császármetszés, nagyon nehezen kerültem vissza a "régi kerékvágásba", még 7 hónappal utána is alig tudtam emelni, lehajolni, és időszakonként a földön tudtam csak aludni a fájdalomtól. (Pl. lehajoltam a fürdőkádba kapaszkodva, és a férjem mosta a hajamat.) Régóta figyelek a helyes emelésre, testtartásra, labdán ülök pl. a számítógépnél, gördülőtalpas cipő...stb. Kisgyerek, lakókörülményeink mellett persze nem tudok mindig mindent úgy, ahogy kellene, nem hagyhatom ki a hajolást, emelést, és előfordulnak olyan mozdulatok, amik kiváltják ezt a fájdalmat. (Pl. 16 hónapig 2-3 óránként felébredt éjjel, kivenni a kiságyból még hajlított térddel is megerőltető volt éjszaka "félálomban". Vagy amikor alig tudod elkapni pelust cserélni, szabadulni akar a kezemből, vagy ugyanez lépcsőn, veszélyes helyzetben, amikor a még tapasztalant kell megmenteni a veszélytől, vagy akár az autósülésbe rakni...stb, ezekre eddig nem találtam megoldást.)

Inkább fokozatosan alakult ki eddig, mindig tovább tudtam menni.

Masszázsra is járok, de a torna is hatásos, és ezek a fájdalmas időszakok elmúlnak pár nap múlva. (Persze a "csúcsfájdalomkor" kerülöm a mozgást, házimunka-szünet...) Mi van, ha pont egy "nyugalmas" időszakra kapok időpontot az MR-re, amikor semmit nem érzek, akkor is megállapítható, hogy volt-e kitüremkedés a korábbiakban?

2010. szept. 1. 21:45
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha az ideget nyomja a kitüremkedés, annak van még egy fontos jele: az ideg lefutása mentén lévő zsibbadás. A legtöbb porckorongsérv a deréktáji szakaszon szokott lenni, csigolyától függően a comb elülső, oldalsó, vagy hátulsó részébe fut le a fájdalom és a zsibbadás is, akár a bokákig is tartva. Gyógytornász egyébként egy-két vizsgálattal meg tudja állapítani, hogy gyanúja van-e sérvnek, vagy csak egy szokványos lumbago a probléma.

Az MR mindent kimutat. Azt nem mutatja ki, hogy korábban volt e nagyobb kitüremkedés, csak azt, hogy jelenleg mi az állapot. Amint írtam, a sérv nem húzódik magától vissza, azt csak műtéttel lehet eltávolítani. Az MR természetesen ezt is kimutatja.

Ilyen fájdalmak esetén, amit írtál, én is kérnék neked egy MR-t. Bár, tényleg fontos a fájdalom lefutása.

2010. szept. 1. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Megint jobb, ilyenkor újra reménykedem, szebben látom...

Jó hír, hogy nem zsibbadásszerű, inkább csak fájdalom, ami nehezített mozgással jár, mintha valami akadályozta volna. A fájdalom kiindulópontja az ágyéki gerinc mellett direkt egy-egy pont jobbra és balra is, innen érzem kihatni kb. a comb közepéig hátul, ill. jobb oldalon a csipőizületig oldalirányban.

Köszönöm, ez is igazán hasznos válasz volt!!

2010. szept. 5. 00:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!