Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Mitől függ, hogy az egészségüg...

Mitől függ, hogy az egészségügyi beavatkozásokat altatásban végzik-e?

Figyelt kérdés

Kórházakban miért az a bevett gyakorlat, hogy abortusznál (tervezett vagy missed ab, mindegy) meg spirál felhelyezésénél érzéstelenítés vagy bódítás nélkül végzik a méhszájtágítást?


Azt megértem, hogy nincs altatás, mivel ahhoz aneszteziológus szükséges és a kockázata is magas, de miért nem próbálják csökkenteni ezt az amúgy elég komoly fájdalmat?


Például gyomortükrözés előtt lehet kérni bódítást szakrendelésen is, nem csak magánban.

A vazektómiát pedig altatásban végzik, annak ellenére, hogy ambuláns műtét.

Nekem a fülemet helyi érzéstelenítés mellett plasztikázták, pedig 2,5 órás műtét volt.


Summa summárum laikusként nem találok logikát abban, hogy melyik beavatkozást milyen módon végzik.

Valaki tud ennek a miértjére választ adni?


Köszi!



2023. febr. 13. 16:49
 1/8 anonim ***** válasza:
11%

Mert 2 mp az egész.

Ha egy 2 mp-es beavatkozásnál is altatással csesződnének, az egy csomó idő, pénz, energia, és nem mellékesen felesleges kockázat.

2023. febr. 13. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

És mondjuk egy intracervicalisan adott helyi érzéstelenítés legalább akkora fájdalom, mint amit meg akarsz vele előzni. Akkor meg minek?

Ez olyan, mintha egy darab öltést úgy szeretnél betenni, hogy előtte körbeszúrod Lidocainnal, ami ugyanúgy egy tűszúrás. Akkor mégis minek?

2023. febr. 13. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
#1-2 mert nem néhány másodpercről van szó. Vagy ennyi erővel a vaszektómiánál se érzéstelenítsenek, hiszen az is csak egy kis nyissz-nyissz.
2023. febr. 13. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
60%

De, néhány másodpercről van szó. Tettem már fel életemben néhány spirált meg Dilapant, és mielőtt jönne a szöveg, nő vagyok.

Én se szeretek felesleges fájdalmat okozni, de ez pont olyan dolog, ami azért bőben nem kibírhatatlan kategória, és valóban nem tart tovább egy rákszűrés levételénél szinte.

Odahívni az altatóorvost, szűrni egy branült, beadni az érzéstelenítőt, megcsinálni a beavatkozást, felébreszteni a pácienst pont 20 perccel tartana tovább, pont hárommal több embert foglalna le, és pont sokszor annyiba kerülne.

Ha intracervicalisan érzéstelenítenénk hozzá, attól a hüvelyi feltárás ugyanaz, és a méhszájkifogás (ami egy csípés) helyett lenne 2 szuri. Mivel jobb? Semmivel.


Egyábként lehet kapni érzéstelenítő zselét ehhez hasonló beavatkozásokhoz, kb. 10 ezer forint. Érdekes módon mikor megemlítem a pácienseknek, 10 ezer forintért már senki se akarja elkerülni azt a 2 perces kellemetlenséget.


Egyébként nem altatás meg érzéstelenítés kellene ehhez, hanem -mint minden értelmes országban- misoprostolt használni Dilapan helyett. Be lehet venni szájon át, vagy fel lehet dugni a hüvelybe. Nulla kellemetlenség, és nem kell tágítással szórakozni.

Hogy Magyarországon ez miért is nem elérhető, arról kérdezd meg az OGYÉI-t vagy a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégiumot.

2023. febr. 13. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Leírtam, hogy IUD felhelyezésnél nem az altatásra gondolok, mivel külön embert igényel, költséges és nem arányos a kockázat a beavatkozás komolyságával. Szóval tulajdonképpen azt, amit az 1-es leírt.


#2

Azért intravénás érzéstelenítőtől nem szoktak elájulni, miközben IUD felhelyezés után már előfordult többekkel. De akkor legyen legalább választható, aki rosszabbul élné meg az érzéstelenítést az ne kérje, én biztosan élnék vele.


Kiemelném, hogy itt nem arról van szó, hogy “jaj a nőket kínozni akarják”, legalábbis semmiképp sem erre akartam célozgatni, ezért említettem több nemtől független elvégezhető műtétet is.

2023. febr. 13. 17:15
 6/8 anonim ***** válasza:
#4 az abortusz sem egy két másodperc. Én sem az altatás mellett érvelek, az szerintem is túlzás, de szerintem a helyi érzéstelenítés a minimum lenne. Vagy a normális tájékoztatás, ami nagyon ritkán történik meg.
2023. febr. 13. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

"Azért intravénás érzéstelenítőtől nem szoktak elájulni,"


Pont ugyannyian szoktak elájulni egy vérvételnél/branül szúrásnál, mint IUD felhelyezésnél.


"#4 az abortusz sem egy két másodperc."

Senki nem is csinálja altatés nélkül...

A Dilapan felhelyezéséről volt szó, nem magáról a műtétről.


"De akkor legyen legalább választható"

Rendben. Csak fizesd ki akkor az altatószert és az anesztézia plusz költségét. És akkor egy Dilapan vagy IUD felhelyezés meg is van 50-70 ezer Ft-ból.


Kicsit túl van tolva a dolog. Persze, nem kellemes, senki se mondta. De azért az a nettó 2 perc igen is kibírható. Ha annyira akarod, mondom, lehet venni érzéstelenítő zselét.

De nem szoktak sem rendszeresen sem elájulni, sem sírni a fájdalomtól.

2023. febr. 13. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ugorj be előtte a kocsmába, és dobj be két felest.
2023. febr. 14. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!