Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Mi a különbség egy mentőtiszt...

Mi a különbség egy mentőtiszt és egy sürgősségi orvos munkája között?

Figyelt kérdés
Leszámítva az orvosi egyetemet, és a receptírást persze. Orvostanhallgató vagyok, és egy mentőtiszt tanított minket sürgősségi ellátásra. Nagyon tapasztalt volt, ezért az lenne a kérdésem, hogy mi olyat tud egy sürgősségi orvos, amit egy mentőtiszt ne tudna az oxiológián belül?
2023. szept. 14. 22:56
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Mentőn és SBO-n is (korábban) dolgozó orvosként a következőket tudom neked mondani.

A mentőtiszt nagyon képzett szakember a sürgősségi ellátásban—praehosp. szinten. Az SBO-n dolgozó vizsgáló mentőtisztek között már nem ilyen egyértelmű a dolog. Számos sztorit tudnék mesélni, amikor elmulasztottak/elcsesztek valamit, olyat is, amikor pl. a rezidenst húzták ki a pácból. Nagy általánosságban, de persze tisztelet a kivételnek: a kórházon belüli diagnosztika nem mindnek az erőssége. Gondolok itt pl. arra, hogy egy laborkérésnél némelyikük már gondban van, hogy melyik érték mennyire specifikus/szenzitív, milyen időközönként kell ismételni, illetve milyen paraméterekkel kell együtt értékelni. Múltkor reflux diagnózissal simán elengedte az inferior AMI-ban szenvedő beteget, mire hazaért, meg is halt. Nézett ugyan hstroponint, de a továbbra is fennálló panaszok, valamint nem specifikus EKG eltérések ellenére elengedte, nem ismételte a labort, EKG-t. Itt jön elő egy másik probléma a vizsgáló mentőtiszteknél: a diagnosztikát ők egy eljárásrend szerint tanulják, ez az ABCDE szemlélet, eszerint vizsgálnak, ez valahol jó is—a helyszínen…kórházban már azért kissé jobban bele kell menni a dolgokba, az anamnesis felvételét tekintve is. Maradva az előző sajnálatos példánál: azt nem kérdezte az infarktusos betegtől, hogy dohányzik/iszik-e, stresszfaktorok, fájdalomdinamika, stb. A mentőtiszt arra lett képezve, hogy helyszínen hozzon gyors döntést, állítson fel egy IRÁNYdiagnózist, és a kórházig tartsa életben a beteget. Neki nem kell a további vizsgálatok, consiliumokon törnie a fejét, gyorsan (nem kapkodva!) és a lehető legkisebb kockázatokkal járó döntést kell hoznia. Ez az SBO-n kissé másképp van, ott már azért szélesebb körben kell gondolkodni. Egyébként, ami a többlettudás, vö. az OMSZ szabványos eljárásrendjeit pl. az Aghababian-féle sürgősségi orvoslás alapjai szakkönyvvel, vagy akár a Rosen’s Emergency medicine-el, vagy a Tintinally-vel. Hát, nem összemérhetőek. És itt jön a másik probléma, ami miatt pl. én otthagytam az SBO-t és inkább az aneszt-intenzívet választottam…akár mt-nek, akár oxyologusnak megvan a legjobb, legszéleskörűbb tudása, SBO-n nem fogja tudni ezt kihasználni/kamatoztatni. Az SBO arról szól, hogy stabilizáld, indíts valami terápiát, aztán hívd a konzulenst…pl. nehéz légút biztosítása: lehet, hogy tudja mindkettő az idevonatkozó tudnivalókat, a legfrissebb DASH irányelvet, de nem fogja alkalmazni, hanem hívja az anesztest…na, most én csak 3 SBO-n dolgoztam, de ez mindenhol így volt…nehogy felelősséget kelljen vállalni…Szóval, egyébként nagyon jó a kérdés, én is minél többet visszaemlékszem, azt tudom mondani, hogy az oxys lexikális tudása nagyobb, viszont a lehetőségeik nagyjából egyformák. És ez sajnos nem fog addig változni, amíg Mo-n az SBO munkájának 3/4-ét a meghosszabbított háziorvosi rendelés teszi ki…egy idő után az ember belefásul, és megelégszik azzal, hogy már nem is képes arra, amit el sem várnak tőle, vagy az orvos területet vált. Nos, ha van még valami, amire kiváncsi vagy, írj nyugodtan. Ja, és én egy mt-t sem akarok megbántani, jártam mentőtisztire is, átéltem, tudom, hogy más a képzés, és ez így is van (lenne) jól, mert a MT a HELYSZÍNI sürgősségi ellátás szakembere…

2023. szept. 14. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az első nagyon jól összefoglalta. A vizsgálatok levezénylése, iránydiagnózis, betegmonitorozás nem a vizsgáló mentőtisztek erőssége. A sürgis triázs sem ugyanaz, mint náluk az ABCDE vizsgálat, ők mindig ebből indulnak ki. De hatalmas tudásuk van, ők a mentőre valók, nem a kórházba. Nem is értem, hogy miért forgatták be őket. Mondjuk nálunk néha katasztrófa a sürgősségi, amikor be van osztva egy szemész főorvos és egy nőgyógyász rezidens. Akkor megváltás, hogy ők ott vannak.

Üdv: egy ápoló

2023. szept. 15. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Első, nagyon köszi a kimerítő választ! Megkaptam a csillagos ötöst gyakon és ez részben annak is köszönhető, hogy nagyon érdekel a sürgés-forgás, a veszélyelhárítás, és minden olyan feladat, ami azonnali életmentő beavatkozást igényel. Eddig a sebészetet céloztam meg (trauma, rekonstrukciós), de érdekes módon mindig szemezgettem az oxival. Azt is tudom, hogy hiányszakma. Csak azt nem tudom, hogy hosszútávon mennyire tudna engem kielégíteni intellektuálisan (fontos, hogy gondolkodjak komplexebb okokról és megoldásokról) egy mérgezésnek vagy lábtörésnek pedig egyértelmű az oka. A belgyógyászosdit viszont nagyon nem élvezem.


Szóval az lenne a kérdésem, hogy mennyire unja meg az embert azt, hogy folyamatosan pörögnie kell? Úgy hallottam, hogy a sürgin nagyon magas a kiégésnek a kockázata. Azt a szempontot is figyelembe kell vennem, hogy nő vagyok és anya szeretnék majd lenni, meg az ember egyszer megöregszik, és akkor már nem fog annyira bírni.

2023. szept. 15. 14:24
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia, 1-es vagyok. Én azt javasolnám ( nem tudom hányad éves vagy, de ebből a szempontból ez mindegy is), hogy menj el önkéntesnek egy SBO-ra, biztos, hogy örülni fognak neked, próbáld ki a nappalt, az éjszakát, a hétvégét. Amit írtál, számomra nagyon dicséretre méltó, hogy szereted az intellektuális kihívást, de a közvetlen veszélyelhárítását is. Biztos, hogy vannak kivételek, de sajnos az általam említett okok miatt, hogy gyakorlatilag a munka nagy részét a hosszabbított háziorvosi rendelés teszi ki, nem biztos, hogy itt lelnéd örömöd, amint mondtam, sokan vannak, akik belefásultak ebbe, már nincs igényük a továbbképzésre, stb. Anyagi előnye van az SBO-nak, hogy műszakrendben dolgoznak, 16:00 után +4000, 22:00 után +6000 Ft műszakpótlék óránként. Az én volt munkahelyem tett egy merész kísérletet arra, hogy ezt nem akarta kifizetni, végül 12-en elmentünk egy ügyvédhez, aki befenyítette a főigazgatót, hogy egy per társasággal szemben kevés esélye lenne…azóta ez megoldódott. Amit még érdemes figyelembe venni: oxyologuskent gyakorlatilag mentőknek és SBO-nak, esetleg néhány—többségében csaló—magáncégnek fogsz dolgozni. Nem mindenáron az anesztre akarlak rábeszélni, de miután mindkét irányt megjártam, az a tapasztalatom, hogy az Intenzíves munka, de még egy tervezett altatás is sok pörgést kíván, az ITO-n szélesebb körben kell gondolkodni; és ha ezek nem elegek mégsem, aneszt-itoval gyakorlatilag tudsz dolgozni OMSZ-nál, SBO-n, ügyeleten, elismert magánintézményekben, stb. Szóval, visszatérve a javaslatomhoz: szerintem önkéntesként ki kell próbálni mindkettőt, aztán az is lehet, hogy végül pl. honvéd- rendvédelmi- és katasztrófaorvostan tetszik meg :)

Sok sikert, és gratulálok a csillagos ötöshöz! :)

2023. szept. 18. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!